Джордж Сорос

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Джордж Сорос

George Soros
Soros György
Schwartz György

George Soros - World Economic Forum Annual Meeting Davos 2010.jpg
Народився 12 серпня 1930(1930-08-12)[1] (86 років)
Будапешт, Угорщина
Громадянство Велика Британія Велика Британія
Flag of the United States.svg США
Проживання Будапешт, Англія і Нью-Йорк
Ім'я при народженні Schwartz György
Діяльність фінансист, інвестор
Alma mater Лондонська школа економіки та політичних наук
Студент у Карл Поппер
Батько Тівадар Сорос (1894–1968)
Матір Elizabeth Soros[d]
Брати, сестри Paul Soros[d]
У шлюбі з Tamiko Bolton[d]
Діти 5
Нагороди
Орден Свободи
Великий хрест ордена Заслуг (Угорщина)
Орден Хреста землі МаріїdefaultКавалер ордена Хреста землі Марії 1 класу
Велика стрічка ордена Африканського спокути
Командор ордена Трьох Зірок
Сторінка в інтернеті georgesoros.com

q: Висловлювання у Вікіцитатах

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Джордж Со́рос (угор. Soros György — Дьйордь Шорош, англ. George Soros, справжнє прізвище — Шварц (Schwartz); нар. 12 серпня 1930, Будапешт, Королівство Угорщина) — визначний американський фінансист угорсько-єврейського походження, меценат, філософ. Прихильник теорії відкритого суспільства і противник «ринкового фундаменталізму». Продовжувач ідей Карла Поппера. Вроджений есперантист.

Життєпис[ред.ред. код]

Народився 12 серпня 1930 у Будапешті, Угорщина. Батько Тівадар Шварц — адвокат, видатний діяч єврейської громади міста, фахівець із есперанто й письменник-есперантист.

У 1936 родина змінила своє прізвище на угорський варіант Шорош.

1947 — родина емігрує у Великобританію.

Освіта[ред.ред. код]

19471950 — навчання в Лондонській школі економіки. У цей же час працював помічником менеджера на галантерейній фабриці.

Кар'єра[ред.ред. код]

19531956 — робота в компанії Зінгер і Фрідландер (Singer & Friedlander) у Лондоні.

1956 — переїзд у Нью-Йорк, США.

19561963 — брокер і фінансовий аналітик у компанії Wetheim & Co. Займається міжнародним арбітражем. Заснував новий метод торгівлі — внутрішній арбітраж.

19631966 — робота над філософською дисертацією «Тяжка ноша свідомості».

1967 — з капіталу фірми Arnhold & S.Bleichroeder в $ 100 тис. створив інвестиційний фонд із капіталом в $ 4 млн.

1969 — керівник і співвласник фонду Дабл Ігл (Double Eagle)

1970 — створив інвестиційну компанію, яка згодом стала знаменитим Квантумом (Quantum Group).

1979 — створив у США перший благодійний фонд «Відкрите суспільство».

1984 — відкрив благодійний фонд в Угорщині.

1988 — організував фонд у СРСР «Культурна ініціатива в підтримку науки, культури, і освіти». Однак незабаром фонд був закритий, оскільки гроші використовувалися не за призначенням.

1990 — заснував Центрально-Європейський університет у Будапешті, Празі й Варшаві.

16 вересня 1992 — заробив мільярд доларів на падінні фунту стерлінга, через що одержав прізвисько «Людина, що розорила Банк Англії».

1995 — капітал групи фондів Квантум оцінювався більш ніж в $ 10 млрд, а розміри особистих доходів Сороса становили, приблизно, третину цієї суми.

1997 — під час економічної кризи ряду країн Азіатсько-Тихоокеанського регіону: Малайзії, Індонезії, Сінгапуру й Філіппін малайзійський прем'єр-міністр Махатхір Мохамад звинуватив Джорджа Сороса в атаці на валюти азійських країн. Сорос відмів звинувачення та переклав відповідальність на державні фінансові структури азійських країн в яких кредити зростали занадто швидко.

2000 — падіння індексу NASDAQ завдало Соросу збитків на суму майже $ 3 млрд. Після цього була проведена реорганізація Quantum і проголошено перехід до стратегії меншого ризику.

2002 — паризький суд визнав Сороса винним в одержанні прибутку через знання конфіденційної інформації (інсайдер). На думку суду, завдяки цим відомостям мільйонер заробив біля $ 2 млн на акціях французького банку Société Générale. Присуджений до штрафу в 2,2 млн євро.

2006 — займає 27 місце в списку найбагатших людей США. Його доходи за версією журналу Forbes оцінюються в $ 8,7 млрд.

Є почесним доктором Нової школи соціальних досліджень (Нью-Йорк), Оксфордського і Єльського університетів.

Благодійні фонди Сороса діють у більш ніж 50 країнах у Східної Європи, країнах СНД, Африці, Латинській Америці, Азії й США.

Автор численних статей і книг: «Алхімія фінансів» (1987 р.), «Відкриваючи радянську систему» (1990), «Підтримуючи демократію» (1991).

Двічі розлучений. У Сороса троє дітей від першого шлюбу й двоє від другого: Роберт, Андреа, Джонатан (від першої дружини Аналізи Вітчак), Олександр і Грегорі (від другої дружини Сьюзан Вебер Сорос).

Фінансист[ред.ред. код]

У 1956 переїхав до США, створив міжнародний інвестиційний фонд, який почав приносити йому прибутки. Сьогодні він очолює фонд, який носить його ім'я.

Філантроп[ред.ред. код]

Першу фундацію — Фонд Відкритого Суспільства — Сорос заснував у Нью-Йорку 1979, першу Східно-Європейську фундацію — в Угорщині 1984. Сьогодні він фінансує мережу фундацій, які працюють у 31 країні Центральної та Східної Європи і колишнього Радянського Союзу, а також у Південній Африці, Гаїті і США. Діяльність фундацій спрямована на розбудову і підтримку інфраструктури відкритого суспільства.

Дж. Сорос є головою Інституту відкритого суспільства. Свою благодійну діяльність він започаткував в 1979 р., коли підтримав прагнення чорношкірої молоді ПАР навчатись в університеті Кейптауна. У 1980-х він надавав фінансову підтримку дисидентам та організаціям Східної Європи, включаючи «Солідарність» в Польщі та «Хартія-77» в Чехословаччині. Свій перший фонд Сорос створив в своїй рідній Угорщині в 1984 р., в 1987 р. в СРСР та Фонд Стефана Баторія в Польщі в 1988.В Росії розподілення коштів, виділених фондом Дж. Сороса для підтримки російських зоологів та ботаніків очолював відомий ентомолог І. М. Кержнер, людина бездоганної порядності та відчуття справедливості. В Україні було створено соросівський «Міжнародний фонд „Відродження“».

Сьогодні мережа фондів Сороса охоплює більш ніж 100 країн в Східній Європі, колишньому СРСР, Африці, Латинській Америці та США. Ці фонди спрямовані на створення і підтримку інфраструктури та інституцій відкритого суспільства. В 1992 заснував Центральноєвропейський університет із студентським містечком в Будапешті. Щорічно мережа фондів Сороса витрачає приблизно 400 млн доларів на підтримку проектів в сфері освіти, охорони здоров'я, розвитку громадянського суспільства та ін.

Мережа фундацій Сороса[ред.ред. код]

Її складають понад 30 національних організацій. Вони діють в Албанії, Азербайджані, Болгарії, Боснії і Герцеговині, Вірменії, Гаїті, Грузії, Гватемалі, Естонії, Казахстані, Киргизстані, Латвії, Литві, Македонії, Молдові, Монголії, Південно-Африканській Республіці, Польщі, Румунії, Словаччині, Словенії, Таджикистані, Угорщині, Узбекистані, Україні, Хорватії, Чехії, Югославії та інших країнах. Ці фундації орієнтовані на розбудову відкритого суспільства. З цією метою вони підтримують програми та ініціативи у сфері освіти, громадянського суспільства, незалежних засобів масової інформації, розвитку мережі Інтернет та електронної пошти, видавництва, прав людини, мистецтва і культури, реформування соціальної, правової і економічної систем. Інститут відкритого суспільства — Нью-Йорк та Інститут відкритого суспільства — Будапешт створюють програми для вирішення проблем, що є спільними для багатьох фундацій, надаючи адміністративну, фінансову і технічну підтримку.

Філософ[ред.ред. код]

Автор 8 книг, серед яких «Вік помилок: наслідки війни з тероризмом» (The Age of Fallibility: Consequences of the War on Terror (PublicAffairs, липень 2006 р.). Інші книги: «Біблія американської переваги»; «Джордж Сорос про глобалізацію» (2002 р.); «Алхімія фінансів» (1987 р.); «Відкриваючи радянську систему» (1990 р.); «Гарантування демократії» (1991 р.); «Сорос про Сороса»: Передбачення процесів розвитку" (1995 р.); «Криза глобального капіталізму: відкрите суспільство в небезпеці» (1998 р.); «Відкрите суспільство: реформування глобального капіталізму» (2000 р.). 2011 року української мовою була видана збірка його лекцій «Лекції в Центрально-Європейському Університеті» (К.: Дух і літера, 2011). Його статті та нариси з політики, суспільства та економіки регулярно друкуються у провідних газетах та журналах світу.

Сорос і Росія[ред.ред. код]

Джордж Сорос є послідовним і палким критиком Росії з її авторитарно-бюрократичною політичною моделлю:

 • у 2005 Сорос заявив в інтерв'ю австрійському часопису Die Presse, що «Росія повинна бути виключена з групи „восьми провідних промислово розвинених країн“ як країна, в якій не існує функціонуючої демократії, немає незалежних ЗМІ, немає політичної опозиції та судова влада залежить від уряду. Росія зробила кроки у зворотному напрямку»[2].
 • у січні 2013 на всесвітньому економічному форумі в Давосі він визначив: «Це економіка, що розвалюється, яку Путін веде в хибному напрямі»[3]. Він рекомендував інвесторам краще утриматися від інвестицій у російську економіку[4].

Сорос і Україна[ред.ред. код]

17 червня 2014 відбулася зустріч Президента України Петра Порошенка з Соросом, який через свій фонд «Відродження» ініціював створення стратегічної групи радників для допомоги українській владі у проведенні реформ і поінформував главу держави про підготовку стратегічного плану реформ для України[5].

Рішуче виступає за підтримку України ЄС та США.[6]

У 2015 році Сорос пробув в Україні шість днів і у розмові з журналістами заявив, що ні в одній країні, в якій працює його фонд він не був так довго. Крім того він сказав, що має намір зайнятися стимулюванням українських переселенців займатися бізнесом[7].

14 травня 1995 року обраний Іноземним членом Національної академії наук України за спеціальністю: економіка, фінанси[8].

12 листопада 2015 року нагороджений орденом Свободи — за значні особисті заслуги у зміцненні міжнародного авторитету Української держави, вагомий внесок у впровадження соціально-економічних реформ, багаторічну плідну благодійницьку діяльність[9][10]

Галерея[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

 • 3652 Сорос — астероїд, названий на честь фінансиста[11].

Виноски[ред.ред. код]

 1. Person Profile // Internet Movie Database — 1990.
 2. Die Presse: Russland raus aus G-8(нім.)
 3. УНІАН: Сорос назвав Росію країною з економікою, що розвалюється(укр.)
 4. Forbes: Soros Lets It Rip In Question Time At Davos(англ.)
 5. http://www.pravda.com.ua/news/2014/06/17/7029330/ Сорос створив свою групу підтримки України
 6. http://www.eurointegration.com.ua/news/2014/10/23/7027101/ Сорос: треба підтримати Україну, та є небезпека, що Обама домовиться з Путіним
 7. Сорос буде стимулювати українських переселенців займатися бізнесом
 8. Сорос Джордж (Soros George).Статус в НАН України
 9. Указ Президента України від 12 листопада 2015 року № 634/2015 «Про нагородження орденом Свободи»
 10. Президент України нагородив Джорджа Сороса орденом Свободи // Офіційне інтернет-представництво Президента України, 12 листопада 2015
 11. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York : Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.

Посилання[ред.ред. код]