Джіва Госвамі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Джіва Госвамі
Jiva-goswami.jpg
Народження 1511(1511)
Рамакелі, округ Малда, Західна Бенгалія
Смерть 1596(1596)
Вріндавана, Індія
Ім'я при народженні Джіва Ґосвамі
Діяльність
Школа / Традиція Вайшнавізм
Основні інтереси Бгакті
Вплинув Нароттама Даса
Зазнав впливу
Історичний період XVI століття

Шріла Джіва Ґосвамі (Jīva Gosvāmī IAST; 15111596)[1] — один з найвидатніших крішнаїтський богословів і філософів. Джіва Ґосвамі був одним із вріндаванських Ґосвамі, племінником провідних діячів цієї групи — Рупи Ґосвамі і Санатани Ґосвамі. Він був плідним письменником і автором великої кількості філософських праць з Ґаудія-вайшнавського богослов'я і практики бгакті-йоґи.

Вайшнави, вішнуїти вважають Джіву Ґосвамі втіленням Віласа-Манджарі, Ґопі-служниці Радги і Крішни в духовному світі.

Біографія[ред.ред. код]

Сім'я, народження і ранні роки[ред.ред. код]

Дуже мало відомо про дитячі роки Джіви Ґосвамі. Він народився у селі Рамакелі, що в сучасному окрузі Малда, Західна Бенґалія. Його батьком був Валлабга Малліка (відоміший під назвою "Анупама) — молодший брат Рупи і Санатани Ґосвамі; ім'я його матері невідомо. З самого раннього дитинства Джіва виявив схильність до поклоніння Крішні і надзвичайний інтелект, завершивши вивчення санскритської граматики і поезії за короткий період часу.

Коли Джіві було три чи чотири роки від народження, Рупа і Санатана пішли у відставку зі своїх міністерських постів при дворі Алауддін Хуссейн Шаха (правив у період з 1493 р. до 1519 р.). До цього кроку їх підштовхнула зустріч з Чайтан'єю Махапрабгу (14861534), до якого вони вирішили приєднатися як мандрівні жебраки. Батько Джіви, Анупама, зустрівся з Чайтан'єю в той же самий час і пішов по стопах своїх старших братів, відправившись разом з Рупою під Вріндавану.

Джіва залишає будинок[ред.ред. код]

Дізнавшись про те, що його батько і дядьки прийняли рішення присвятити своє життя служінню Чайтан'ї Махапрабгу та його місії, молодий Джіва також вирішив приєднатися до них. Згідно з біографічною роботою «Бгакті-ратнакара» авторства Нарахарі Чакраварті, Чайтанья з'явився Джіві уві сні і закликав його залишити будинок і приєднається до Рупи і Санатани під Вріндаваною. З біографій Джіва не ясно, чи зустрічався він коли-небудь з Чайтан'єю.

Джіва прибув у Навадвіпу в Західній Бенґалії, де зустрівся з одним із найближчих супутників Чайтан'ї — Ніт'янандою. Ніт'янанда провів Джіву по всіх святих місцях Навадвіпи. Це поклало початок Ґаудія-вайшнавської традиції Навадвіпа-парікрами (щорічного паломництва по дев'яти островах Навадвіпи). Після парікрами, Ніт'янанда дав свої благословення молодому Джіві відправитися до Вріндавани.

Останній період життя у Вріндавані і смерть[ред.ред. код]

Спочатку Джіва відправився до Варанасі, де провів якийсь час навчаючись у Мадгусудани Від'явачаспаті, учня знаменитого в той час логіка і ведантиста Сарвабгауми Бгаттачар'ї. Під керівництвом Від'явачаспаті, Джіва вивчив всі шість систем індуїстської філософії.

У 1535 р. Джіва прибув у Вріндавану, де приєднався до Рупи і Санатани. Приблизно в цей час помер батько Джіви Анупама. Під Вріндаваною Джіва прийняв духовне посвячення від рупи Госвамі, який навчив його принципам відданого служіння Крішні. Джіва допоміг у складанні літературних праць Рупі і Санатані, а також в їхній роботі щодо проповіді Ґаудія-вайшнавізму і розкопках забутих святих місць Вріндавани.

Після смерті Рупи і Санатани, Джіва Ґосвамі став найвищим авторитетом у Ґаудія-вайшнавській сампрадаї. У 1542 у він заснував один з найважливіших храмів Вриндавани, храм Радга-Дамодара, встановивши в ньому божества Радги і Крішни, які створив особисто Рупа Ґосвамі.

У 1558 р. Джіва дав настанову своїм учням, Нароттамі, Шрінівасі та Шьямананде відправитися в Бенгалію і проповідувати там Гауді-вайшнавську філософію, взявши з собою оригінали манускриптів рупи і Санатани.

Слава про ерудицію і духовніст. Джіви Госвамі дійшла до імператора Акбара Великого, який перетворився на його шанувальника і бажаючи якось допомогти йому, постачав Джіву папером для написання книг.

Джіва Госвамі помер у 1596 р.. Його самадхи розташований на території храму Радгі-Дамодара під Вріндавані.

Внесок у Ґаудія-вайшнавське богослов'я[ред.ред. код]

У коментарях «Сарва-самвадіні» до «Шат-сандарбхам» Джіва Госвамі вперше виклав філософію ачінтья-бхеда-абхеда Чайтан'ї Махапрабгу. За своєю суттю, філософія ачінтья-бхеда-абхеди або «незбагненного єдності і відмінності» уникає крайності моністичної адвайти Шанкари і чистого дуалізму Мадхви (двайти) розглядаючи матеріальну та духовну енергію Особи Бога як одночасно тотожні з Ним і відмінні від Нього.

Праці[ред.ред. код]

Існує близько 25 літературних праць, автором яких вважається Джіва Госвамі:

 1. Харі-намамріта-в'якарана — у цій роботі з граматики санскриту Джіва Госвамі пояснює кожне слово, склад або граматичне правило в зв'язку з Крішною його лілами.
 2. Сутра-Маліка — праця з граматики санскриту, що пояснює походження санскритських слів.
 3. Дхату-санграха — пояснює дієслівні корені санскритських слів.
 4. Радга-Крішна-Арча-чандріка
 5. Расамріта-шеша — присвячена темі словотворення на санскриті. Дана робота Джіва базується на «сахитья-дарпане» Вішванатхі Кавіраджа. Джіва Госвамі також наводить багато своїх власних прикладів і трактувань інших Госвамі Вріндавана.
 6. Мадхава-махотсава — у цій праці Джіва Госвамі описує церемонію коронації Радхі на пост цариці Вріндавана.
 7. Санкалпа-калпадрума — Джіва Госвамі у формі молитви пояснює вісім щоденних лив Радгі і Крішни (Ашта-калію-лила).
 8. 'Гопала-вірудавалі — невелика поема з 38 віршів, що оспівує славу Гопала (Крішни).
 9. Бхавартха-Сучак-ЧАМШ
 10. Коментар на "Гопала-Тапані-упанішад — «Гопала-Тапані-упанішада» — це одна з Упанішад канону Муктіка, яка має особливе значення для кришнаїтів, так як Крішна оголошується в ній Верховної Особистістю Бога. Коментар Джіва до цього тексту називається «Сукха-бодхіні».
 11. Коментар на "Брахма-самхита — «Брахма-самхита» була знайдена Чайтаньєю Махапрабгу в храмі Аді-Кешаво в Кералі, під час паломництва по Південній Індії. Коментар Джіва на цей текст називається «Діг-даршіні».
 12. Коментар на "Бгакті-расамріта-сіндгу — коментар Джіва Госвамі «Дургама-сангамані» на «Бгакті-расамріта-сіндгу» рупи Госвамі.
 13. Коментар на „Уджвал-ніламані — цей коментар Джіва на «Уджвалу-ніламані» рупи Госвамі називається «Лочана-рочані».
 14. Коментар на «Йогасара-ставаку
 15. Агні-пуранастха-Гаятри-бхашья — ця робота являє собою коментар на Брахма-Гаятри мантру з»Агні-Пурани“, голови 216—217 .
 16. Падма-пуранокта-Крішна-пада-падма-чхну — цей текст Джіва описує відмітні знаки на стопах Крішни, згідно з тим, як вони описані в «Падма-пурані».
 17. Шрі Радхіка-кара-пада-стхіта-чхну — в цьому невеликому за обсягом працю Джіва Госвамі описує відмітні знаки на руках і стопах Радхі.
 18. Лагху-вайшнава-тошані — коментар Джіва Госвамі на «Шрімад-Бхагаватам».
 19. Гопала-ЧАМШ — поема в двох частинах. Перша частина, пурва-ЧАМШ, складається з 33 глав і присвячена життю Крішни у Вріндавані. Друга частина, Уттар-ЧАМШ, складається з 37 розділів і описує ліли Крішни після того як він залишив Вриндаван, а також почуття розлуки, які мешканці Вріндавана випробовують у його відсутність.
 20. Шат-сандарбхі («Шість збірників») — фундаментальна праця на санскрите, в якому в систематизованому вигляді представлено богослов'я гаудія-вайшнавізму.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Серед біографів Джіва Ґосвамі існує два різних думки щодо періоду його життя. Одні стверджують що він жив з 1511 по 1596 рік, а інші — з 1533 по 1618.

Джерела[ред.ред. код]

 • Shrivatsa Goswami; Steven J. Gelberg (1983). Interview With Shrivatsa Goswami. Hare Krishna, Hare Krishna: Five Distinguished Scholars on the Krishna Movement in the West, Harvey Cox, Larry D. Shinn, Thomas J. Hopkins, A.L. Basham, Shrivatsa Goswami. New York: Grove Press. с. 196–258. ISBN 0394624548. 
 • Ватман С. В., Бенгальский вайшнавизм. — СПб.: Издательский дом Санкт-Петербургского государственного университета, 2005. — ISBN 5-288-03579-2
 • Beck, Guy L. "Hare Krishna Mahamantra: Gaudiya Vaishnava Practice and the Hindu Tradition of Sacred Sound", in Edwin F. Bryant, Maria L. Ekstrand, The Hare Krishna Movement: The Postcharismatic Fate of a Religious Transplant. — New York: Columbia University Press, 2004. — pp. 35-44. — ISBN 0-231-12256-X. (англ.)
 • Dasgupta, Surendranath. A History of Indian Philosophy: Indian Pluralism. — Cambridge: Cambridge University Press, 1973. — ISBN 0-521-04781-1. (англ.)

Посилання[ред.ред. код]

Книги Джіва Госвамі