Дзвіниця костелу святого Варфоломія (Дрогобич)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вежа-дзвіниця, Дрогобич

Дзвіниця костелу святого Варфоломія — первісно оборонна вежа XVI століття з в'їздною брамою, прилаштована під дзвіницю Варфоломіївського костелу (з XVIII століття) в місті Дрогобич, пам'ятка архітектури національного значення. Одна з найстаріших споруд міста.

Опис[ред. | ред. код]

Нижні яруси будівлі

Вежа-дзвіниця являє собою споруду, розміщену на південний схід від костела, навскіс до його осі, повернуту фронтом до наріжжя площі Ринок. Мурована з цегли, з вкрапленням каменю, у плані квадратна (13 на 13 м, товщина стін першого ярусу - до 2 м.), на невисокому похилому цоколі. Завершення - висока шатрова покрівля. У першому ярусі облаштовано наскрізний арковий проїзд. Потужні стіни зрідка прорізані бійницями.Третій ярус, надбудований наприкінці XIX ст., оформлений потрійними арковими вікнами та фільонками, увінчаний аркатурним фризом.

Перший ярус має склепіння. На облицьованому цоколі, увінчаному карнизом, проглядається фриз з гербовими щитами з рослинними мотивами. Із заходу наверх ведуть сходи, вмуровані в стіни. На стінах розписи, виконані Т. Рибковським (1914): Страшного суду, Зцілення паралітика. На склепінні сцена Воскресіння в оточенні картушів. На дзвіниці чотири дзвони: "Св. Бартоломей" (1739), три інших (1926).

Тепер (2013 р.) вежа-дзвіниця належить римо-католицькій громаді Дрогобича. У період незалежності встановили охоронну таблицю з датою XII ст.

Історія[ред. | ред. код]

Пам'ятна дошка на стіні дзвіниці костелу святого Варфоломія в Дрогобичі, присвячена взяттю міста козацькими загонами під проводом Богдана Хмельницького в 1648 році

Дрогобицький парафіяльний костел закладено 1392 р., а освячено 1511 р. як католицький храм Св. Бартоломея, Св Хреста і Вознесіння Божої Матері. У середині XVI ст. прийнято ряд ухвал щодо зміцнення міської фортифікації. В цей час костельну площу зміцнюють валами, ровами, вежами. 1551 р. місто уклало угоду про побудову брамної вежі, яка розміщувалась між костелом та кутом ринкової площі. За книгою міської ради середини XVI ст. споруда була саме вежею з в'їздною брамою. До XVIII ст. джерела вказують на використання вежі з однією функціональною метою: оборонною.

З XVIII ст. вежу почали використовувати і з сакральною метою. У першій третині XIX ст. давні оборонні споруди були ліквідовані, а вежу почали використовувати вже тільки як дзвіницю.

У 1882 р. Едмунд Леон Солецький зініціював надбудову третього ярусу, що було продиктовано бажанням досягти завершеності споруди. У 1914 р. Тадеуш Рибковський виконав фрески в приміщені вежі. Як дзвіниця споруда використовувалася до закриття костелу тоталітарним режимом.

Фотографії[ред. | ред. код]

Джерела та посилання[ред. | ред. код]

  • ДРОГОБЫЧ. Башня укреплений детинца (XIII в.) // Украина и Молдавия. Справочник-путеводитель., М.–Лейпциг, 1982, с. 396 (рос.)
  • Дрогобич. Древнє місто біля підніжжя Карпат на «ГалТур» — Туризм в Галичині і не тільки.
  • Нариси з історії Дрогобича (від найдавніших часів до початку XXI ст.)/ ДДПУ ім. І. Франка, істор. факультет / Наук. ред. Л. Тимошенкою - Дрогобич, Коло, 2009. - 320 с.
  • Л. Тимошенко, Пам'ятка архітектури давнього Дрогобича "вежа-дзвіниця" // Галицька брама - №220-222. — С. 4-5.