Дзвіночки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
сучасні оркестрові дзвіночки

Дзвіночки (італ. campanelli, рос. колокольчики) - ударний інструмент з родини ідіофонів, має визначену висоту звука і складається з ряду металевих пластинок, вільно закріплених на брусках у два ряди. Звук видобувають за допомогою спеціальних молоточків або клавішного механізму. Діапазон за засписом - від h до c3, звучить на дві октави вище записаного.

Прості (звичайні) дзвіночки являють собою набір налаштованих за хроматикою металевих пластинок, розміщених у два ряди на дерев'яній рамі трапецієвидної форми. Розташування пластинок на них аналогічно розташуванню білих і чорних клавіш фортепіано. Вживаний діапазон дзвіночків - від c3 до c5 (від третьої октави - ​​до п'ятої октави) , на деяких інструментах - ширше. Грають на звичайних дзвіночках двома маленькими металевими молоточками або дерев'яними паличками.

дзвіночки військових оркестрів

У клавішних дзвіночках пластинки укладені в корпус зразок маленького піаніно , де є нескладний механізм молоточків , що передає удари від клавіш до платівок (цей механізм схожий з механізмом челести). Клавішні дзвіночки технічно рухливіші, ніж прості, але програють їм в чистоті тембру.

З XIX століття дзвіночки часто застосовуються в симфонічному оркестрі. Ноти для дзвіночків пишуться на дві октави нижче дійсного звучання , в партитурі їх партія пишеться під партією дзвонів , над партією ксилофона .

Деякі твори, в яких використовуються дзвіночки:

  • Моцарт — опера «Волшебная флейта»;
  • Делиб — опера «Лакме» («Ария с колокольчиками»);
  • Чайковский — Итальянское каприччио;
  • Дюка — симфоническое скерцо «Ученик чародея»;
  • Прокофьев — Концерт для фортепиано с оркестром № 1 Des-dur
  • Хиндемит — Концерт для кларнета с оркестром

Джерело[ред.ред. код]