Дивізійний комісар

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Знаки розрізнення флотського дивізійного комісара (1935-1942).

Дивізі́йний коміса́р — військове звання вищого військово-політичного складу збройних сил Радянського Союзу з 1935 до 1942. Вище за рангом ніж бригадний комісар, але нижче за корпусний комісар. Дорівнювало військовому званню комдив.

Військовому званню дивізійного комісара відповідав ряд інших військових звань  — флагман 2-го рангу, інженер-флагман 2-го рангу , дивінженер, дивінтендат, диввоєнюріст, дивврач, дивветврач. Званню дивізійного комісара, також відповідало спеціальне звання Старшого майора держбезпеки.

Історія[ред. | ред. код]

У 1935 році з введенням персональних звань вищого командного складу були введені також спеціальні звання для політпрацівників: «молодший політрук», «політрук» і «старший політрук», що відповідали загальним військовим званням «лейтенант», «старший лейтенант» і «капітан». Старші політробітники мали спеціальні звання із словом «комісар»: «батальйонний комісар» (майор), «полковий комісар» (полковник), «дивізійний комісар» (комдив) тощо (у дужках надані відповідні загальні військові звання).

Рішенням ДКО від 9 жовтня 1942 року в армії і на флоті була ліквідована система військових комісарів, і всім їм надаються командні звання. Причому звання надавалися на ступінь нижче. Так наприклад, якщо раніше молодший політрук дорівнював лейтенантові, то нове звання йому надавалося - молодший лейтенант. Різко було скорочено число політичних посад. Частина вчорашніх політруків і комісарів призначалися заступниками командирів по політчастині (від роти і вище), частина була переведена на командні посади. Якщо раніше політрук або комісар користувалися рівною з командиром владою в підрозділі, частині, то тепер вони стали заступниками командирів.

Знаки розрiзнення[ред. | ред. код]

Для звання дивізійний комісар був встановлений знак розрізнення в два ромба в петлиці, як у комдива, відрізняючись тільки окантовкою петлиць. Замість командирської золотистої окантовки була чорна, як у решти політпрацівників, а також у молодшого комскладу і червоноармійців.

Військовослужбовці вищого політичного складу мали на обох рукавах вище за обшлаг або манжету однакові для всіх звань червоні суконні зірки діаметром 55 мм. Зірки по краю обшивалися червоною шовковою ниткою, а в центрі мали вишиті золотистою ниткою серп і молот.

Військові комісари, які проходили службу на флоті, носили форму військово-морських сил (РСЧФ). Знаки розрізнення розташовувалися на рукавах у вигляді смуг із золотої стрiчки на рукаві, як і у вищого командного складу флоту. Відмінність була в тому, що просвіти між смугами були червоного кольору (у командного складу колір мундира), а так само в тому, що розташовувалася на рукаві зірка була червоною і облямована золотим шиттям (у командного складу повністю золота).

У дивізійного комісара знаки розрізнення аналогічні флагману 2-го рангу, дві смуги на рукаві (одна широка, вище якої розташовувалася середня).

Молодше звання
Бригадний комісар
Red Army flag.svg
ГПУ РСЧА СРСР

Дивізійний комісар
Старше звання
Корпусний комісар

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]