Дидактизм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Дидактизм - це філософія, яка наголошує на повчальних та інформаційних якостях літератури та інших видів мистецтва[1][2].

Термін походить від давньогрецького слова διδακτικός (didaktikos), що означає "пов'язаний з освітою та навчанням",[3] і означав навчання у захоплюючий та інтригуючий спосіб[4][5].

Дидактичне мистецтво було створене, щоб розважати та навчати. Дидактичні п'єси, наприклад, мали на меті донести до аудиторії моральну тему або іншу глибоку істину[5][6]. У Середньовіччі римо-католицькі піснеспіви, такі як "Veni Creator Spiritus"[en], а також євхаристійні гімни, такі як "Adoro te devote" і "Pange lingua"[en], використовувалися для закріплення в молитвах істин римо-католицької віри, щоб зберегти їх і передати з покоління в покоління. В епоху Відродження церква започаткувала синкретизм між язичницьким і християнським дидактичним мистецтвом, синкретизм, який відображав її домінуючу тимчасову владу і нагадував суперечки між язичницькою і християнською аристократією в четвертому столітті. Прикладом дидактичного письма є "Есе про критику"[en] Александра Поупа (1711), що містить низку порад про критиків і критику. Прикладом дидактизму в музиці є пісня Ut queant laxis, яку використовував Гвідо з Ареццо для навчання сольфеджіо складів.

Приблизно в 19 столітті термін "дидактичний" почали також використовувати для критики творів, які видаються переобтяженими повчальною, фактологічною чи іншою освітньою інформацією на шкоду задоволенню читача (значення, яке було цілком чужим для грецької думки). Едґар Аллан По назвав дидактизм найгіршою з "єресей" у своєму есе "Поетичний принцип"[en].

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. (PDF) What's Wrong with Didacticism? | Charles Repp - Academia.edu. web.archive.org. 18 червня 2019. Архів оригіналу за 18 червня 2019. Процитовано 13 березня 2023.
  2. terms & themes. web.archive.org. 17 листопада 2012. Архів оригіналу за 17 листопада 2012. Процитовано 13 березня 2023.
  3. OPTED v0.03 Letter D. courses.cs.vt.edu. Архів оригіналу за 18 травня 2021. Процитовано 13 березня 2023.
  4. didactic | Etymology, origin and meaning of didactic by etymonline. www.etymonline.com (англ.). Процитовано 13 березня 2023.
  5. а б Didacticism - Examples and Definition of Didacticism (en-us) . 15 вересня 2013. Процитовано 13 березня 2023.
  6. https://www.uncp.edu/node. The University of North Carolina at Pembroke (англ.). Процитовано 13 березня 2023.

Література

[ред. | ред. код]
  • (англ.) Glaisyer, Natasha and Sara Pennell. Didactic Literature in England, 1500-1800: Expertise Reconstructed. Ashgate Publishing, Ltd., 2003.
  • (англ.) Journal of Thought. United States, Journal of Thought Fund, 2002.
  • (англ.) Wittig, Claudia. Prodesse et Delectare: Case Studies on Didactic Literature in the European Middle Ages / Fallstudien Zur Didaktischen Literatur Des Europäischen Mittelalters. Germany, De Gruyter, 2019.