Дизайн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
All Saints Chapel--L.C. Tiffany.JPG

Дизайн — це творчий метод, процес і результат художньо-технічного проектування промислових виробів, їхніх комплексів і систем, орієнтований на досягнення найповнішої відповідності створюваних об'єктів і середовища загалом потребам людини, як утилітарних, так і естетичних.

Дизайн (англ. design) — задум, план, ціль, намір, творчий задум, проект і креслення, розрахунок, конструкція, ескіз, малюнок, візерунок, композиція, мистецтво композиції, витвір мистецтва.

Дизайн — специфічний ряд проектної діяльності, що об'єднує художньо-предметне мистецтво і науково обґрунтовану інженерну практику у сфері індустріального виробництва.

Філософія та студії дизайну[ред.ред. код]

У зв'язку з різноманітністю направленості дизайну не вважається можливим створення єдиної науки, яка б вивчала дизайн в цілому. Як наслідок важко створити інститут дизайну загалом та міцні зв'язки між дизайнерами різних напрямків. Ситуація складається таким чином, що ці напрямки дизайну розвиваються відокремлено. Так само не збігаються предмети вивчення графічного дизайну та ландшафтного дизайну.

Високий рівень досягнення породжує високий рівень очікування. історично склалася потреба у студії дизайну, що виконує цю роботу професійно. Високий рівень очікування виникає перш за все через мистецьку складову дизайну. Як нам відомо мистецтво, на відміну від дизайну, розвивається вже досить тривалий час. Студія дизайну, в свою чергу, має за мету створення обох складових дизайну, як мистецьку, так і проектувальну. Саме тому вона дуже часто виникає як окремий підрозділ. Сучасні веб-студії виробляють подвійний продукт — дизайн як мета досягнення (результат), та дизайн як інструмент створення (проектування). Згідно даних інтернет-порталу Prostocomfort.com.ua, який досліджує ринок дизайну інтер'єрів, станом на початок квітня 2015 року середня вартість створення дизайну інтер'єру в Києві становить 253 гривні за квадратний метр. Мінімальний тариф - 110 гривень за квадратний метр. У вартість послуг студії дизайну входять: виїзд на місце і обміри, складання плану інтер'єру з візуалізацією, варіанти планувальних рішень, план будівельного монтажу і демонтажу, розміщення розеток, комунікацій, меблів, пакет робочої документації, підбір матеріалів, нагляд за реалізацією проекту і т. д.

Метою дизайну може виступати вирішення проблем проектування від найменшого елементу конструкції до глобальних великих і навіть утопічних ідей. У зв'язку із різким зростанням населення планети, ще однією метою дизайну стає соціальна привабливість. Тобто дизайн стає інструментом комунікації між людиною та об'єктом дизайну. Мета ж дизайну має значущість лише для дизайнерів як керівників проектування.

Таким чином, з мети дизайну можна зробити висновки щодо його завдання. Основним завданням дизайну є:

 • Ергономіка — легкість у використанні об'єкта дизайну;
 • Інтерфейс користувача — психологічні особливості оператора, що працює з об'єктом дизайну;
 • Останні тенденції — застосування нових технологій в дизайні для спрощення його інших завдань.

Отже, об'єкт дизайну — річ, що модифікується завдяки дизайну у напрямку вирішення проблем проектування або соціальної привабливості. Так, під час автотюнингу об'єктом дизайну є авто, яке може видозмінюватися як у бік кращих технічних характеристик, так і у бік кращого «сучаснішого» вигляду.

Дизайн як процес[ред.ред. код]

Появі результату розробки дизайну передують деякі окреслені кроки розробки. Загалом, дизайн як процес проектування залежить від таких чинників як ергономічність, коштовність, економічність та зручність. Тому деякі з наведених нижче етапів проектування можуть бути викинуті з процесу виробництва. Наприклад, задля зниження коштовності виробництва. Етапи розробки поділяють на декілька груп:

 • До виробничого циклу
  • Бриф — визначення цілей дизайну.
  • Аналітика — аналіз визначених цілей
  • Дослідження — вивчення схожих дизайн рішень
  • Специфікація — опис необхідних затрат задля реалізації дизайн рішення
  • Дизайн рішення — концептуалізація та технічний опис (тех.завдання) для реалізації визначеного дизайн рішення.
  • Презентація — презентація дизайну
 • Виробничий цикл
 • Після виробничий цикл (для майбутніх розробок)

Освіта з дизайну в Україні[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

 • Дослідження та формування дизайн-ергономічної методології інформаційного забезпечення виставково-ярмаркової діяльності: звіт про НДР / НІД; кер. Сьомкін В.В. – К.: 1999. – 132 с.: іл.
 • Легенький Ю. Г. Дизайн одягу: посібник / Юрій Григорович Легенький // ─ Київ: КНУКіМ, 2008. ─ 374.
 • Легенький Ю. Г. Система моды: культурология, эстетика, дизайн / Ю.Г. Легенький, Л.П. Ткаченко. – К.: ГАЛПУ, 1998. – 224 с.
 • Дональд А. Норман. «Дизайн привычных вещей» = The Design of Everyday Things. — М.: «Вильямс», 2006. — С. 384. — ISBN 0-465-06710-7
 • И. Розенсон. «Основы теории дизайна». — СПб.: Питер, 2006. — 224 с. — ISBN 5-469-01143-7
 • Н. Доронина «Ландшафтный дизайн». — Фитон+, 2006. — 144 с. — ISBN 5-93457-088-9
 • Лакшми Бхаскаран. «Дизайн и время». — СПб.: Арт-родник, 2009.