Дизельний генератор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Дизель-генераторная установка танкера

Ди́зельна електроста́нція (дизель-генераторна установка, дизель-генератор) — стаціонарна або пересувна енергетична установка, обладнана одним або декількома електричними генераторами з приводом від дизельного двигуна внутрішнього згорання або з приводом від бензинового двигуна — бензиноелектричний агрегат або бензинова електростанція. Також існують газопоршневі електростанції.

Варто враховувати, що терміни дизельна електростанція, дизельелектричний агрегат і дизель-генератор не є синонімами:

  • дизель-генератор — установка, яка складається з конструктивно об'єднаних, дизельного двигуна і генератора.
  • дизельелектричний агрегат в свою чергу включає в себе дизель-генератор, а також допоміжні деталі: раму, прилади контролю, паливний бак.
  • дизельна електростанція — це стаціонарна або пересувна установка на базі дизельелектричного агрегату, яка додатково включає в себе прилади для розподілення електроенергії, пристрої автоматики, пульт управління.

Зазвичай, такі електростанції поєднують в собі генератор змінного струму і ДВЗ, які встановлені на стальній рамі, а також систему контролю і управління установкою. ДВЗ приводить в рух синхронний або асинхронний електричний генератор. Двигун і електричний генератор з'єднуються або напряму фланцем, або через демпферну муфту. В першому випадку використовується двохопорний генератор, тобто генератор, який має два опорних підшипника, а в другому — з одним опорним підшипником (одноопорний).

Дані установки розрізняють по вихідній потужності; виду струму (змінний 3-фазний/однофазний, постійний); вихідній напрузі і по частоті струму (наприклад 50, 60, 400 Гц). Також дизельні електростанції розрізняють за типом охолодження: повітряне або рідинне. Електростанції повітряного типу можуть працювати безперервно не більше 10 годин, після цього їм треба охолоджуватися 1-2години. Зазвичай це не великі електростанції малої потужності, їх ще називають портативними. Електростанції рідинного типу охолодження можуть працювати без зупинки цілодобово і в порівнянні з портативними дані агрегати мають більші розміри і відповідно більш потужні.

Види[ред.ред. код]

  • синхронний і асинхронний

Відрізняються за способом отримання електромагнітного поля, необхідного для вироблення електроенергії. Асинхронні є більш надійними та довговічними і не створюють радіоперешкод, але вони погано переносять тривалі навантаження, на відміну від синхронних.

  • однофазні та трьохфазні

Трьохфазні здатні видавати напругу як 220В, так і 380В, а однофазні тільки одну із них. Крім того трьохфазні електростанції мають більш високий ККД.

  • портативні, пересувні, стаціонарні

Відрізняються здатністю свого пересування, габаритними розмірами.

Застосування[ред.ред. код]

Такі електростанції та установки застосовуються як основні, резервні або аварійні джерела електроенергії для споживачів одно- або трифазного змінного струму для енергозабезпечення вахтових селищ, виробництва, установок зв'язку, польових аеродромів, польових шпиталів, дачних будинків, для електроживлення тепловозів, підводних човнів та іншої техніки, а також як силова установка кар'єрних самоскидів, армійських транспортних засобів, автомобілів з гібридними дизель-електричними двигунами тощо.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]