Дилофозавр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Дилофозавр
Період існування: рання юра, 193 млн р. т.
Dilophosaurus wetherilli.PNG
Художнє відтворення
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клада: Динозаври (Dinosauria)
Ряд: Ящеротазові (Saurischia)
Підряд: Тероподи (Theropoda)
Родина: Dilophosauridae
Рід: Дилофозавр (Dilophosaurus)
Welles, 1970
Вид:
D. wetherilli
Біноміальна назва
Dilophosaurus wetherilli
(Welles, 1954)
Синоніми
 • Megalosaurus wetherilli
  Welles, 1954

Дилофоза́вр (лат. Dilophosaurus — «двогребінний ящер») — рід хижих динозаврів ряду тероподів, що жили на початку Юрського періоду (близько 200—191 млн років тому). Включає один відомий вид, Dilophosaurus wetherilli.

Історія досліджень[ред. | ред. код]

Про скам'янілості, пізніше ідентифіковані як кістки дилофозавра, вперше повідомив індіанець навахо Джесс Вільямс у 1940 році. Палеонтологом Чарльзом Льюїсом Кемпом у 1942 році в регіоні Навахо, Аризона, було знайдено два часткових скелета і один майже цілий. У 1954 році Семюель Пол Веллс визначив знахідку як новий вид мегалозаврів і дав йому назву Megalosaurus wetherilli. У 1964 році дослідник вирушив у Навахо для уточнення віку скелетів за відкладами, в якій ті перебували, і відшукав четвертий добре збережений скелет. На цьому кістяку було чітко видно, що череп динозавра має подвійний гребінь, який раніше вважався просто фрагментом породи. Тому динозавру було присвоєно нову назву Dilophosaurus, яка відображала цю особливість[1][2]. У 1970 році Веллс виділив окремий рід дилофозаврів, єдиним представником якого визначив Dilophosaurus wetherilli. Пізніше він сумнівався чи не належать до роду й інші види зі схожими ознаками[3]. У 1993 році до дилофозаврів було зараховано також ящера з території Китаю, що володів схожим подвійним гребенем, названого Dilophosaurus sinensis[4]. У 1998 році група американських палеонтологів, очолювана Метью Карлом Ламанною, обґрунтувала, що це були рештки відомого з 1940 року Sinosaurus triassicus[5].

Вигляд[ред. | ред. код]

Дилофозаври в порівнянні з людиною

Дилофозавр, як і всі тероподи, пересувався на задніх лапах, сягаючи зросту в середньому 2,4 м при довжині близько 6 м. Мав видовжені шию та голову, на якій містився подвійний кістяний гребінь. Довгі, потужні задні кінцівки з розвиненими трьома пальцями з кігтями дозволяли дилофозавру швидко бігати. Четвертий палець був менший та не торкався землі. Три пальці на передніх лапах були забезпечені довгими кігтями, за допомогою яких він хапав свою жертву. Один палець протистояв іншим, що визначало їх хапальну функцію, тобто дилофозавр міг ловити і міцно утримувати свою жертву не лише в пащі, а й передніми лапами.

Тонкі гострі зуби були пристосовані для хапання невеликої здобичі.

Гребені, що є відмітною особливістю дилофозавра, розходяться в різні сторони від загальної основи, утворюючи V-подібну форму з невеликим проміжком посередині. Складалися з тонкої кістки, що не могла слугувати захистом черепа. Тому, ймовірно, гребені відігравали роль розпізнавальних знаків для інших дилофозаврів[6].

Поведінка[ред. | ред. код]

Досить імовірно, що дилофозаври полювали групами, про що свідчить знахідка трьох скелетів дилофозаврів поряд. Завдяки здатності до швидкого бігу вони могли полювати на обширних територіях. Дилофозавр був найбільшим хижаком Північної Америки свого часу, харчувався дрібними рослиноїдними динозаврами — птахотазовими скутелозаврами (Scutellosaurus) і аммозаврами (Ammosaurus), або падлом. Будова зубів, щелеп і лап вказує на те, що дилофозаври відкушували від здобичі шматки, а не ковтали повністю. Гребені вірогідно слугували для розпізнавання членів групи та привертання уваги самиць[7].

У культурі[ред. | ред. код]

Дилофозавр став відомий широкому загалу завдяки книзі Майкла Крайтона і її однойменній екранізації «Парк Юрського періоду». У них дилофозавра наділено здатністю плюватися отруйною слиною. У фільмі цього динозавра зображено набагато меншим, ніж в реальності, нижчим за людину, та зі шкіряним капюшоном на кшталт капюшона плащеносної ящірки[8].

У 2017 році дилофозавра було визнано динозавром-символом штату Коннектикут[9] на честь знахідки там слідів лап цих динозаврів[9].

Галерея[ред. | ред. код]

Примітики[ред. | ред. код]

 1. Dilophosaurus Discovered. www.ucmp.berkeley.edu. Архів оригіналу за 8 листопада 2017. Процитовано 17 липня 2018. 
 2. Dilophosaurus Details. www.ucmp.berkeley.edu. Архів оригіналу за 2 серпня 2017. Процитовано 17 липня 2018. 
 3. Welles, S. P. (1984). «Dilophosaurus wetherilli (Dinosauria, Theropoda), osteology and comparisons». Palaeontographica Abteilung A. 185: 85–180.
 4. Hu, S. (1993). «A short report on the occurrence of Dilophosaurus from Jinning County, Yunnan Province». Vertebrata PalAsiatica. 1 (китайською) (1 ed.). 31: 65–69.
 5. Lamanna, M. C.; Holtz, T. R. Jr; Dodson, P. (1998). «A reassessment of the Chinese theropod dinosaur Dilophosaurus sinensis: Abstracts of Papers. Fifty-Eighth Annual Meeting, Society of Vertebrate Paleontology». Journal of Vertebrate Paleontology. 18 (3): 57–58.
 6. Dilophosaurus Closeup. www.ucmp.berkeley.edu. Архів оригіналу за 13 серпня 2018. Процитовано 17 липня 2018. 
 7. Dilophosaurus Habits. www.ucmp.berkeley.edu. Архів оригіналу за 14 серпня 2018. Процитовано 17 липня 2018. 
 8. Errors in the Movie "Jurassic Park". people.hofstra.edu. Архів оригіналу за 2 жовтня 2018. Процитовано 17 липня 2018. 
 9. а б Connecticut Welcomes Its New State Dinosaur - CT Boom. ctboom.com (амер.). Архів оригіналу за 25 вересня 2017. Процитовано 17 липня 2018. 

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

 • Tkach J. S., 1996, Multi-element osteohistological analysis of Dilphosaurus wetherilli: Journal of Vertebrate Paleontology, v. 16, supplement to n. 3, Abstracts of Papers, Fifty-sixth Annual Meeting, Society of Vertebrate Paleontology, American Museum of Natural History, New York, New York, October 16-19.