Димар пасічний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Beekeeping smoker.jpg

Дима́р — пристрій для обкурювання бджіл димом. Використовується в бджільництві для заспокоювання бджіл при огляді бджолиних сімей.

Будова[ред.ред. код]

Основу димаря складає металевий корпус циліндричної форми з конусоподібною кришкою, до якого прикріплені міха. У корпус вставляється металевий стакан з решітчастим дном (не у всіх моделях), причому між дном стакану та дном корпусу є простір для попелу. У стакан укладають матеріали, що утворюють при тлінні густий дим (підгнілі палички, висохлий кінський гній), просто суха деревина може давати дим з іскри. Міха димаря виготовляються з двох пластин, обтягнутих щільним матеріалом (частіше шкірозамінник) і з'єднаних шарніром. Пластини міху виготовляють з деревини, рідше з металу (таким димарем незручно користуватися, тому що пластини нагріваються з-за теплопровідності металу). Після роботи димар очищують.

Вплив диму на бджіл[ред.ред. код]

Вмертвляюча дія диму на бджіл була відомою людям з давніх часів, проте наукове пояснення цьому було знайдено тільки в XX ст. Задимлення призводить до того, що виділення бджолами пахучої речовини, що сигналізує про загрозу для бджолиної сім'ї, нейтралізується. Крім того при задимленні бджоли наповнюють зобікі медом (щоб, якщо трапиться пожежа, покинути вулик з запасом меду) - в такому стані бджола не може жалити, тому що не може зігнути наповнене брюшко під потрібним кутом.