Димова граната

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Американська димова граната М18
Димова граната фіолетового кольору

Димова́ грана́та, димова шашка — піротехнічний засіб для димопуску з метою подачі сигналів, вказівки місця посадки, маскування бойових дій одиночних солдатів і підрозділів в ближньому бою. Граната може також використовуватися для імітації горіння бойової техніки.

У народному господарстві димові гранати можуть використовуватися для знищення сільськогосподарських шкідників, боротьби із заморожуваннями.

Існують два принципові різновиди димових гранат (шашок), обумовлених сферою застосування:

  • Димова шашка тривалої дії. Часто являє собою металевий циліндр з одним або декількома отворами для випуску диму. Час горіння залежить від рецептури і об'єму складу.
  • Димова граната миттєвої дії. Використовується для миттєвої постановки димової завіси на нетривалий час. Є боєприпасами з швидкопалаючим складом, що вистрілюються, підриваються на віддалі від замаскованого об'єкта.

Види гранат[ред.ред. код]

M8, M83 і Model 308-1 White Smoke

  • M8 - (AN-M8 Smoke HC, Army/Navy Model 8 HC Smoke Grenade) димова граната диму білого кольору. Наповнювач - гексахлоретан (НС). Запал - М201А1. Тривалість горіння реагенту-наповнювача - 105-150 секунд. Дим отруйний.
  • М83 - (AN-M83 Smoke ТА, Army/Navy Model 83 ТА Smoke Grenade) така ж сама граната що і AN-M8 тільки наповнювачем слугує терефталева кислота (TA) дим якої не шкідливий для здоров"я.

M15, M16, та M34

  • M15 - (SMOKE WP) димова/запалювальна граната диму білого кольору. Наповнювач - білий фосфор (WP). Запал - М206А2. Дим отруйний. (Запал М206А2 своїм вибухом розриває сталевий корпус боєприпасу, розкидає шматки фосфору, ті, в свою чергу, починають горіти при контакті з повітрям, виділяючи при цьому густий білий дим. Становила небезпеку навіть для власних бійців, тому була швидко виведена в резерв і у великій кількості залишилася в сховищах.)
  • М16 - модифікація гранат M18. Час горіння збільшено до 150 с., також додали отворів в кришках.
  • М34 - (M34 WP SMOKE) модифікація гранати M15. Основною відмінністю є новий ребристий корпус який призначався для стрільби з гвинтівки із застосуванням спеціальної насадки як для осколкової Mk II.

M18

  • M18 - граната для постановки завіс та для подачі димових сигналів різного кольору. Зовні схожа з М8. Мала в кольоровій гамі: чорний, помаранчевий, блакитний, жовтий, зелений, червоний і фіолетовий дими. Пізніше від перших трьох відмовилися. Склад наповнювача-реагенту різний, в залежності від кольору, запали - М201А1 з двох секундною затримкою. Маркування виконано смугою, а пізніше верхньою кришкою відповідного кольору. Тривалість горіння реагенту-наповнювача - 60 секунд.

XM48/E1/E2/E3

  • ХМ48 - димова варіація газової гранати ХМ47. Кругла, з отвором для виходу газів збоку корпусу. Отвір працює як сопло і кинута граната починає весело стрибати і скакати, що дуже заважає ворогу схопити її і викинути. Відомі тільки дими червоного і зеленого кольору.

Література[ред.ред. код]

  • Радянська військова енциклопедія «ГРАЖДАНСКАЯ — ЙОКОТА» // = (Советская военная энциклопедия) / Маршал Советского Союза Н. В. ОГАРКОВ — председатель. — М. : Воениздат, 1979. — Т. 3. — С. 278-279. — ISBN 00101-236. (рос.)

Джерела[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]