Динамія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Динамія
дав.-гр. Δύναμις
Прізвисько Φιλορωμαῖος
Народилася 65 до н. е.(0-65)
м. Пантикапей
Померла 12 до н. е.
м. Пантикапей
Діяльність політик
Титул цариця
Термін 47-12 роки до н. е.
Попередник Фарнак II
Наступник Полемон I
Рід династія Мітрідатідів
Батько Фарнак II
У шлюбі з Асандр
Скрибоній
Полемон I
Діти Асандр II
Тимоней
Ольбіна

Динамія Філоромеос (* Δύναμις Φιλορώμαίος, 65 до н. е. — 12 до н. е.) — цариця Боспору у 47—12 роках до н. е., значну частину володарювала спільно зі своїми чоловіками Асандром, Скрибонієм та Полемоном.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походила з династії Мітрідатідів. Донька царя Фарнака II та представниці сарматської або скіфської знаті. У 48 році до н. е. батько пропонував Гаю Юлію Цезарю видати за нього Динамію, проте дістав відмову. У 47 році до н. е. Фарнак загинув у боротьбі з Асандром. Останній задля зміцнення своєї влади оженився на Динамії, яка вважалася законною спадкоємицею Боспорського трону. Втім, після укладання шлюбу Динамія значною мірою втратила вплив на державні справи, хоча вважалася співволодаркою чоловіка. Мала від нього двох синів та доньку.

Після смерті у 17 році до н. е. Асандра, деякий час Динамія правила самостійно. У 16 році до н. е. у Криму висадився понтійський романизований аристократ Скрибоній. Останній оженився на Динамії задля затвердження своєї влади на Боспорі. Проте Динамія виступила проти проримської орієнтації чоловіка й стала таємно спонукати боспорців на виступ проти Скрибонія. Останній загинув у 15 році до н. е.

Динамія володарювала в Боспорському царстві до 14 року до н. е. Вона була визнана як легітимна правителька та підтримувала гарні стосунки з імператором Октавіаном Августом і його дружиною Лівією. У 14 році до н. е. у Боспорі висадився Полемон, цар Понту. Причини цього невідомі: або бажання Августа мати надійного правителя в Меотійському басейні, зважаючи вже на значний вік Динамії, або сама Динамія бажала дістати надійну підтримку. Остання версія є менш вірогідною. Динамія, напевне, мала намір залишити трон синові Асандру Молодшому.

Динамія виступила проти Полемона, проте втручання Марка Віпсанія Агріппи призвело до капітуляції боспорців, а Динамія стала дружиною Полемона. Відтоді вона остаточно відходить від справ. Померла у 12 році до н. е.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Bernhard Kytzler: Frauen der Antike. Von Aspasia bis Zenobia. Artemis, München & Zürich 1994, ISBN 3-7608-1224-4, S. 61 f.