Динарська раса

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Горан Стоянович (лат.Goran Stojanović), чорногорський гандболіст. Представник динарського расового типу.
Горан Стоянович (лат.Goran Stojanović), чорногорський гандболіст. Представник динарського расового типу.

Динарська раса — мала раса (антропологічний тип) європеоїдної раси. Отримала назву на честь Динарських Альп. Термін був введений на початку XX ст. французьким антропологом Жозефом Денікером, який також використовував назву «адріатична раса». У першій половині XX в. виділялася багатьма антропологами. У популяційних класифікаціях як назва групи популяцій не використовується, але Динарський тип можуть розглядати як частину балкано-кавказької раси.[1]

Ж. Денікер виділив наступні ознаки Динарської (адріатичної) раси:[2]

  • високий ріст;
  • брахікефалія;
  • темно-русяве волосся;
  • прямий, тонкий або орлиний ніс;
  • матово-біла шкіра;
  • довгасте обличчя.

Пізніше інші дослідники вказували на такі типові характеристики, як струнка статура, сильне зростання волосся на тілі та обличчі, плоску потилицю.

У роботах сучасних вітчизняних антропологів під Динарським комплексом розуміється поєднання ознак, характерне в першу чергу для гірського населення колишньої Югославії, головним чином Чорногорців — підвищена масивність черепа і статури, великі риси обличчя, дуже широке обличчя і голова. Даний комплекс ознак окремо від Динарської раси виділявся американським антропологом Карлтон Куном під ім'ям балканських борребі.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Динарская раса // Большая советская энциклопедия : в 30 т. / главн. ред. А. М. Прохоров. — 3-е изд. — М. : «Советская энциклопедия», 1969—1978. (рос.)
  2. Joseph Deniker. The Races of Man: an outline of anthropology and ethnography. — 1900. — С. 285.(англ.)