Директива 2010/63/ЄС

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Директива 2010/63/ЄС "про захист тварин, що використовуються в наукових цілях"
Wistar rat.jpg
Тип: директива ЄС
Підписано: 22 вересня 2010
Місце: Страсбург, Франція
Чинність: 9 листопада 2010
Підписано: країни-члени ЄС
Мова: Англійська
Французька та інші

Директива 2010/63/ЄС, повна назва Директива Європейського парламенту та Ради Європейського Союзу від 22 вересня 2010 року «про захист тварин, що використовуються в наукових цілях»  (англ. Directive 2010/63/EU of the European Parliament and of the Council of 22 September 2010 on the protection of animals used for scientific) — нормативний акт, який регулює порядок захисту лабораторних тварин, що використовуються в наукових цілях. Документ був прийнятий 22 вересня 2010 року в Страсбурзі Європарламентом та Радою Європейського Союзу і набрав чинності 9 листопада 2010 року. Була підписана Єжи Бузеком та Олів'єром Шастель[en]. Директива спрямована на захист тварин, що використовуються в наукових дослідженнях, з остаточною метою замінити всі дослідження на тваринах неживими методами.

Прийняття[ред. | ред. код]

8 вересня 2010 року було завершено тривалий процес перегляду попередньої Директиви ЄС «про захист лабораторних тварин». Уповноваженими органами була проведена робота щодо порівняльної оцінки нової та старої Директив. Попри те, що його кінцева мета замінити використання тварин, нова Директива визнає, що тварини, включаючи людиноподібних приматів — конче потрібні в наукових цілях. Підкреслюється, що тварини мають внутрішню цінність, яку треба поважати. Існують деякі значні досягнення в галузі добробуту тварин, однак багато з них вже були звичною практикою в прогресивніших державах-членах. Перегляд та прийняття нового документу мало на меті продемонструвати позицію країн-членів ЄС з одного боку щодо поліпшення здоров'я та безпеки людини шляхом дозволу випробувань на тваринах, а з іншого — покращення здоров'я та добробуту тварин шляхом встановлення мінімальних стандартів поводження з ними. Завдяки цій прогресивній Директиві європейська спільнота займає провідну роль у дослідженнях та розробках нових тестів та технологій на тваринах, впроваджуючи низку заходів, які посилюють оцінку потреби вживання тварин у кожному конкретному випадку. Полження документу також відображають формальну реалізацію принципу «концепції 3R» — заміна, скорочення та доопрацювання випробувань на тваринах, що були висунуті вченими Расселом та Берчем 1959 року[1].

Характеристика документа[ред. | ред. код]

Структура[ред. | ред. код]

  • Преамбула (Whereas, складається з 42 пунктів);
  • Ст. 1-3 перелік видів тварин на яких поширюється дія положень Директиви;
  • Ст. 4-46 посилання та реалізація принципу «концепції 3R»;
  • Ст. 47 співробітництво країн-членів ЄС при визначенні та призначенні відповідних спеціалізованих та кваліфікованих лабораторій для проведення досліджень;
  • Перехідні положення (Annex I—VIII)[2]

Завдання[ред. | ред. код]

Кінцева мета ЄС — покласти край експериментам над тваринами, замінивши такі експерименти замісними підходами, не тваринами. Однак, враховуючи сучасні наукові знання, замінити всі експерименти на тваринах поки неможливо. З цієї причини законодавство прагне забезпечити поліпшення становища тварин, які все ще використовуються для експериментів, і відповідно до правил, що випробування на тваринах повинні бути замінені, зменшені та вдосконалені, де це можливо[3].

Наслідки[ред. | ред. код]

Положення Директиви реалізують на практиці заходи, спрямовані на захист тварин, які використовуються для наукових цілей, особливо для базових чи прикладних досліджень, особливо для виробництва медичних виробів. Додатково були запроваджені захисні заходи для тварин, які використовуються в освітніх цілях. Новим документом скасували Директиву 86/609/ЄЕС (Council Directive 86/609/EEC of 24 November 1986 on the approximation of laws, regulations and administrative provisions of the Member States regarding the protection of animals used for experimental and other scientific purposes)[3]. Директива 2010/63/ЄС одразу отримала підтримку від Федераціі європейських лабораторних асоціацій у галузі тваринництва (FELASA) разом з провідними біомедичними науково-дослідними організаціями, науковими товариствами, представниками галузі, університетами. Ними була підписана загальноєвропейську заяву про підтримку документу про захист тварин, які використовуються для наукових цілей. Разом з тим вони наголосили, що дослідження на тваринах сприяли значним проривам у медицині й залишаються необхідною частиною наукових пошуків для розуміння біології та хвороб, а також розробки безпечних та ефективних нових терапевтичних засобів. Європейська директива покращила стандарти добробуту для тварин на території ЄС та втілює в законодавство ЄС поняття вдосконалення, заміни та скорочення («3R»). Документ гарантує, що тварини використовуються в дослідженнях лише тоді, коли потенційні медичні, ветеринарні та наукові переваги є переконливими та не існує альтернативного методу. На жаль в даний час наукова спільнота не в змозі повністю замінити використання тварин, але вона продовжує роботу у напрямку досягнення прогресу у розробці альтернативних методів без використання тварин у наукових дослідженнях[4]. Директива була імплементована у національне законодавство в кожній країні-членові ЄС у 2013 році. Після цього на території ЄС тварин використовують для обмеженої кількості дослідницьких цілей, включаючи фундаментальні дослідження, прикладні дослідження захворювань і ліків для людини та тварин, захисті видів і довкілля, а також освіті та навчанні. Загальна заборона на тестування на тваринах для косметичних цілей у цілому на території ЄС діє з 2013 року[5].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Hartung, Thomas (2010). Comparative analysis of the revised Directive 2010/63/EU for the protection of laboratory animals with its predecessor 86/609/EEC - a t4 report. ALTEX 27 (4). с. 285–303. ISSN 1868-596X. PMID 21240470. Процитовано 2019-08-29. 
  2. Official Journal L 276/2010. eur-lex.europa.eu. Процитовано 2019-08-29. 
  3. а б Directive 2010/63/EU of the European Parliament and of the C... - EUR-Lex. eur-lex.europa.eu. Процитовано 2019-08-29. 
  4. FELASA signs pan-European statement supporting Directive 2010/63/EU - Announcements - Felasa | Federation for Laboratory Animal Science Associations. www.felasa.eu. Процитовано 2019-08-29. 
  5. Animal research law in the EU: Directive 2010/63. EARA (en-GB). Процитовано 2019-08-29.