Дитяча розеола

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дитяча розеола
Електронне зображення вірусу простого герпесу 6-го типу
Електронне зображення вірусу простого герпесу 6-го типу
Електронне зображення вірусу простого герпесу 6-го типу
Спеціальність інфекційні хвороби
Симптоми гарячка[1], плямисто-папульозний висипd[1] і гарячкові конвульсіїd[1]
Причини Герпесвірус людини 6-го типуd[1] і Герпесвірус людини 7-го типуd[2]
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-11 1F01
МКХ-10 B08.2
МКХ-9 057.8
DiseasesDB 5857
MedlinePlus 000968
MeSH D005077
SNOMED CT 240559001
CMNS: Roseola у Вікісховищі

Дитяча розеола (англ. roseola infantum; також раптова екзантема, англ. exanthema subitum, шоста хвороба, дитяча триденна гарячка, псевдокраснуха, англ. pseudorubella) — інфекційне захворювання, первинна інфекція вірусом герпесу людини 6-го типу і, рідше, 7-го типу[3], поширене серед дітей, переважно до 2-річного віку.

Інші назви: Exanthema subitum, шоста хвороба, псевдокраснуха, раптова екзантема, дитяча триденна гарячка, roseola infantum, pseudorubella.

Хвороба починається з раптового підйому температури тіла до 39-40 °С, така гарячка зберігається протягом 3-5 днів без будь-яких інших симптомів. Коли гарячка проходить, протягом доби на тілі поширюється висип у вигляді невеликих плям — розеол, які зберігаються 4-7 днів; при цьому інші симптоми нездужання відсутні.

В Україні діагноз «дитяча розеола» клінічно ставиться дуже рідко — частіше всього початок хвороби асоціюють із респіраторною інфекцією, а висип — з алергічним дерматитом (найчастіше підозрюється, що спричинили алергію ліки, прийняті для «лікування ГРВІ»).

Етіологія[ред. | ред. код]

Збудники належать до герпесвірусів, видів 6-го і 7-го типів, характеризуються Т-клітинною лімфотропією. Людський вірус герпесу 6-го типу є збудником дитячої розеоли, а от у дорослих часто спричинює синдром хронічної втоми. У 10 % випадків є зв'язок із вірусом герпесу людини 7-го типу.

Патогенез[ред. | ред. код]

Віруси через дихальні шляхи і кров потрапляють у шкіру і спричинюють пошкодження тканини, інфікують мононуклеарні клітини і стимулюють вироблення прозапальних цитокінів (інтерлейкін-1b та фактор некрозу пухлини-α). Збудники нейтралізуються циркулюючими і клітинними імунними факторами, що і зумовлює появу висипу[4].

Епідеміологічні особливості[ред. | ред. код]

Дитяча розеола належить до найбільш частих екзантемних хвороб раннього дитячого віку. Механізм передачі — повітряно-крапельний. Час максимального прояву між 6 і 24 місяцями життя. У віці 4 років майже у всіх дітей визначаються антитіла. Характерна сезонність — весна і початок літа[5].

Клінічні прояви[ред. | ред. код]

Екзантема при дитячій розеолі

Інкубаційний період триває 5-15 днів. Зазвичай захворювання починається гостро з підйому температуритіла до фебрильних цифр 38-39°C. При цьому відсутні будь-які інші прояви хвороби. Немає катаральних явищ, кашлю, нежиттю. Через 3-4 дні гарячки з'являється розеольозний, рідше макулопапульозний висип — спочатку на грудях і животі, а за кілька годин по всьому тілу. Зрідка виникає на обличчі[6]. У цій стадії іноді виникає лімфаденіт, можуть збільшуватися нижньощелепні лімфатичні вузли. Після появи висипу температура тіла більше не піднімається. Висип поступово згасає, не залишаючи пігментації чи лущення.

Діагностика[ред. | ред. код]

Діагноз є клінічним, ґрунтується на характерній етапності гарячка-висип. У клінічному аналізі крові присутня лейкопенія, відносний лімфоцитоз. Специфічна діагностика заснована на виявленні ДНК герпесвірусів у полімеразній ланцюговій реакції. Для ретроспективної діагностики застосовується серологічна діагностика — поява специфічних, відповідних для кожного типу герпесвірусів IgG.

Лікування[ред. | ред. код]

Специфічне лікування не потрібне. У період підйому температури застосовують за потребою жарознижувальні засоби (ібупрофен, парацетамол). У дітей з імуносупресією можливе застосування фоскарнету, меншою мірою ацикловіру.[7]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в г WikiSkripta — 2008. — ISSN 1804-6517
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8021757
  3. Що таке розеола у дітей. ukr.segodnya.ua (укр.). Архів оригіналу за 6 листопада 2019. Процитовано 6 листопада 2019. 
  4. Герпесвірус людини 6 та 7 типу, раптова екзантема, дитяча розеола або шоста хвороба | Український медичний портал. med-ukraine.info. Архів оригіналу за 6 листопада 2019. Процитовано 6 листопада 2019. 
  5. Як лікувати раптову екзантему в дитини – важлива інформація для батьків — клініка «Добробут». www.dobrobut.com (ua). Архів оригіналу за 6 листопада 2019. Процитовано 6 листопада 2019. 
  6. Kids Health Information : Roseola infantum. www.rch.org.au. Архів оригіналу за 26 березня 2022. Процитовано 20 квітня 2022. 
  7. Roseola Infantum http://www.merck.com/mmpe/sec14/ch189/ch189g.html [Архівовано 4 серпня 2010 у Wayback Machine.]

Посилання[ред. | ред. код]