Диференціал (механіка)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Диференціал
13-04-05-Skoda Museum Mladá Boleslav by RalfR-009.jpg

Диференціал — механічний пристрій, що передає обертання з одного джерела на два незалежні споживача так, що кутові швидкості обертання джерела і обох споживачів можуть бути різними один відносно іншого і їх співвідношення може бути непостійним.

Простий диференціал[ред.ред. код]

Простий або звичайний міжколісний симетричний диференціал регулює кутову швидкість обертання коліс на півосях ведучого моста і підведений до них крутний момент, при однакових кутових швидкостях моменти на обох колесах однакові: М(на лівій півосі)=М(на правій півосі)=0,5М(підведеному до головної передачі). Фактично між півосями відбувається перерозподіл потужностей.

Потужність від двигуна:
P=T*w,
де Т - крутний момент, що підводиться від двигуна через зчеплення, коробку передач, можливо роздавальну коробку передач,
карданий вал до головної передачі, а відповідно й диференціал і обидві півосі моста;
w - кутова швидкість обертання карданого вала. 
Сума потужностей на півосях відповідно рівна P: P=P1+P2; Р1=Т1*w1,Р2=Т2*w2,а оскільки T1=T2=0,5T то тоді P1/w1=P2/w2. 
При блокувані диференціала кутові швидкості, моменти і потужності на обидвах півосях рівні.

Прості диференціали інколи використовуються як міжосьові диференціали у роздавальній коробці передач, для розподілу підведеної потужності від двигуна на задню і передню вісь у повнопривідних автомобілях.

Диференціал з підвищеним тертям[ред.ред. код]

Для того, щоб уникнути зупинки однієї півосі при буксуванні колеса, з'єднаного з іншою, на автомобілях підвищеної прохідності іноді використовують диференціали, в яких провертанню півосей або ж сателітів відносно корпуса перешкоджає тертя у фрикціоні або у муфті з в'язкою рідиною.

Диференціал з автоматичним блокуванням може мати косозубі конічні сателіти окремі для кожної півосі, зчеплені між собою додатковою зубчастою передачею. Коли диференціал передає завеликий момент одній із півосей, сателіт, зв'язаний з нею, заклинює, блокуючи диференціал.

Однією з конструкцій диференціалу з підвищеним тертям є кулачковий диференціал. Замість зубчатих коліс півосей у ньому використано кулачки особливої форми, а замість сателітів — сухарики, встановлені в отворах ведучої обойми. При взаємному провертанні півосей сухарик треться своїми протилежними кінцями об кулачки та пересувається у отворі обойми, створюючи тертя, завдяки якому певний обертовий момент від обойми передається обом кулачкам, а їхнє відносне провертання утруднене. Такий диференціал встановлено на автомобілі ГАЗ-66.

Посилання[ред.ред. код]