Дмитерко Ганна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ганна Дмитерко
Дмитерко Ганна.jpg
Народження 9 лютого 1893(1893-02-09)
с. Підберізці, нині Пустомитівський район, Львівська область
Смерть 3 квітня 1981(1981-04-03) (88 років)
м. Едісон, штат Нью-Джерсі, Flag of the United States.svg США
Громадянство ЗУНР ЗУНР
Приналежність USS kokarda.svg УСС, ZUNR coa.svg УГА
Звання OR-5 USR Zugsfuhrer.svg Десятник
Війни / битви Перша світова війна
Українсько-польська війна 1918—1919

Га́нна (Анна, Гандзя) Дмите́рко (по чоловікові Ра́тич; 9 лютого 1893, село Підберізці Львівського повіту, нині Пустомитівського району Львівської області — 3 квітня 1981, місто Едісон, штат Нью-Джерсі, США) — український педагог, громадська та військова діячка. Десятник УСС, згодом УГА.

Біографія[ред. | ред. код]

Закінчила вчительську семінарію. Була активним членом довоєнних товариств «Пласт» і «Січові стрільці».

В Легіоні Українських січових стрільців перебувала від серпня 1914 року як сестра милосердя в стрілецькому шпиталі. Упродовж травня — вересня 1915 року служила в курені Григорія Коссака. Брала участь у боях під Лисовичами та над Стрипою. Згодом перебувала при інтендантурі в Коші, у 1918—1920 роках — при допоміжній службі в бригаді УСС.

Після Першої світової війни працювала вчителькою. Далі перебувала в еміграції в США, де вела педагогічну діяльність.

Була почесним членом Братства Українських Січових Стрільців, Спілки Бувших Вояків України, опікувалася «Пластом». Працювала в Союзі Українок Америки.

За два місяці до своєї смерті Ганна Дмитерко-Ратич зазначила:

Подвиг жінки-українки в долі нашого народу став історичною традицією. Вона бере початок ще від великої княгині Ольги. Впродовж століть жінка-українка зберігала в собі прагнення до волі, яке поєднувалося з почуттям високої гідності й відповідальності за щастя рідного народу.

Після смерті Ганни Дмитерко-Ратич одну з філій «Союзу Українок Америки» названо її іменем.

Олена Степанів писала:

Гандзя Дмитерко була взірцем для всіх жінок. Це була прекрасна дружина, ніжна мати. Добра і чуйна порадниця і невтомна трудівниця. Але найголовніше — вона залишилась українською патріоткою.

Сім'я[ред. | ред. код]

У бригаді УСС Ганна Дмитерко познайомилася з вістуном УСС Василем Ратичем. 1919 року вони вінчалися у церкві села Лісники (нині Бережанського району Тернопільської області).

У Ганни і Василя Ратичів народилося четверо дітей: Любомир, Олег, Володар і Ростислав. Олег і Володар під час Другої світової війни служили у першій Українській дивізії, куди вступили добровольцями в перші дні її формування. Брали участь у боях під Бродами. У липні 1944 року Володар, який був воєнним кореспондентом, загинув під Бродами.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]