Дмоховський Леонтій-Людомир

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Леонтій-Людомир Дмоховський
Дмоховський Леонтій-Людомир.jpg
Народився 1 липня 1909(1909-07-01)
м. Тернопіль
Помер 26 серпня 1981(1981-08-26) (72 роки)
Мехіко, Мексика, похований у Х'юстоні, США
Національність українець
Діяльність професор, вірусолог, дослідник
Alma mater Львівський університет, Варшавський університет
Галузь вірусологія
Заклад Колумбійський університет, Техаський університет
Звання професор
Ступінь доктор медицини

Лео́нтій-Людоми́р Дмохо́вський (англ. Leon Dmochowski; 1 липня 1909, Тернопіль — 26 серпня 1981, Мехіко, Мексика, похований у Х'юстоні, США[1]) — професор вірусології Колумбійського та Техаського університетів; першовідкривач вірусної природи ракових пухлин, основоположник школи онкологічної вірусології. Першопроходець у застосуванні електронної мікроскопії.

Біографія[ред. | ред. код]

Походив із греко-католицького священичого роду. 1927 року закінчив Державну гімназію з українською мовою навчання в Перемишлі.[2] 1933 року закінчив Львівський університет, член Українського лікарського товариства. У 1935 переїхав до Варшави. В 1935—1938 — асистент в Інституті гігієни, займався проблемами раку в лабораторії професора Гіршфельда. 1937 року здобув ступінь доктора медицини у Варшавському університеті.

З 1938 — у Лондоні, працював у Королівському інституті дослідження раку. У 1949 році здобув ще один докторат з медицини в Університеті у Лідсі. З 1951 — у США, займався дослідженнями у галузі імунології, серології пухлин, вірусології, генетики, ендокринології. 1953 року одним з перших відкрив вірусне походження злоякісних пухлин. З 1954 — керівник відділу вірусології й електронної мікроскопії при Інституті раку США університету штату Техас. Автор та співавтор понад 450 наукових праць у царині імунології, серології, ендокринології, вірусології та їх зв'язку з експериментальною та клінічною онкологією. Першовідкривач у застосуванні електронної мікроскопії в онкологічній вірусології, першим відкрив віруси у лейкемії та у злоякісних пухлинах грудей мишей. Подальшими дослідами довів присутність таких вірусів у людей. Висловив оригінальні погляди та застосував методи вивчення співвідношення вірусів до раку. Підтвердження його досліджень прийшло вже після його смерті — з відкриттям у 1982 році генів раку.

Більшість онкологічних вірусологів світу були учнями доктора Дмоховського чи фахово сформувалися під його впливом; японські вчені того часу майже всі вдосконалили свої знання під його керівництвом. Консультант Інституту раку США та академічних і дослідницьких установ, почесний член американських й міжнародних організацій. Пошанований численними нагородами та почесними академічними ступенями. Довголітній член Українського лікарського товариства Північної Америки та Наукового товариства ім. Т. Шевченка.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Леонтій Дмоховський. www.ukrainiansintheuk.info (укр.). Архів оригіналу за 13 червня 2017. Процитовано 21 червня 2017. 
  2. Звідомлення Виділу «Кружка Родичів» при Державній Ґімназії з українською мовою навчання в Перемишлі за шкільний рік 1935—1936 — 2-ге вид. — Кліфтон, 1976. — С. 171.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]