Дні європейської спадщини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Дні європейської спадщини — загальноєвропейська ініціатива, офіційно започаткована Радою Європи в 1991 році. Мета проекту — привернути увагу мешканців та гостей міста до культурної спадщини та її ролі у розвитку сучасного суспільства. Основною ідеєю заходу є відкриття і огляд зазвичай закритих чи маловідомих пам'яток, щоб привернути увагу громадськості до їх історичної та архітектурної цінності.

Історія[ред.ред. код]

Ідея святкування Днів європейської спадщини належить колишньому міністру культури Франції Джеку Лангу. У 1984 році за його ініціативою були організовані Дні відкритих дверей у Франції, які пройшли під гаслом «культурній спадщині — нове життя». Експериментальний проект набув такого неймовірного резонансу, що одним роком пізніше ця ініціатива була запропонована на конференції Європейської ради як угода про захист архітектурної спадщини Європи. «Коли я запропонував ідею Днів у Гранаді, у 1985 році, я був Міністром культури Франції. Це проста і водночас приваблива концепція: запросити людей зазирнути за двері і вікна будівель, викликати в них цікавість до захопливої історичної спадщини. Нічого нудного або офіційного… Просто цікавий досвід для кожного», каже Ланг. 1999 року, коли до організації Днів долучилася Європейська Комісія, була затверджена офіційна назва European Heritage Days (EHD) / Journées européennes du Patrimoine . З цього часу протягом вересня в кожній країні проходять численні події та заходи, присвячені різним темам. Їхній загальний принцип — не лише розкрити багатство та розмаїття спільної спадщини в контексті міжнародного культурного діалогу, а й привернути увагу до численних національних і регіональних особливостей.

Загальні принципи[ред.ред. код]

Усі заходи в рамках Днів європейської спадщини мають відповідати наступним критеріям:

  • Дні європейської спадщини проходять у певні вихідні вересня;
  • Перевага надається об'єктам, які зазвичай не відкриті для громадськості;
  • У відкритих для відвідання спорудах мають бути підготовлені спеціальні заходи, такі, як нетипові екскурсії, виставки, концерти і шоу;
  • Відвідання пам'яток повинно бути безкоштовним;
  • Особливої уваги потребує залучення до програми підлітків і дітей шкільного віку;
  • Загальновживаний термін European Heritage Days повинен використовуватись у всій Європі;
  • Окрім того, має використовуватись відповідний логотип у рекламі.

EHD в різних країнах[ред.ред. код]

The idea has been taken up outside Europe, too, with similar schemes in Canada, the USA, Australia, and other lands, at different times of year. In Argentina and Uruguay the corresponding Día del Patrimonio is held on the last weekend of September, while in Chile the same event is held on the last Sunday of May.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]