Добровольчий батальйон «Скіф»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Добровольчий батальйон «Скіф» — добровольче формування територіальної оборони, яке діє на території Дмитрівської територіальної громади Бучанського району Київської області. Бійці формування брали участь у боях за Київ, обороні та звільненні автошляху М 06 від збройних сил РФ на ділянці від міста Київ до села Березівка Київської області.

Розстріляні автомобілі на Житомирськіій трасі в районі Дмитрівської ОТГ

Основою добровольчого формування «СКІФ» стало населення села Шпитьки Бучанського району Київської області і по мірі налагодження координації з жителями найближчих населених пунктів до формування долучалися нові добровольці. Внаслідок цього також зростала площа територій, на яких діяли учасники батальйону «СКІФ».

Як констатував під час бойових дій заступник командиру батальйону Андрій Семикін в інтервʼю для японського телеканалу TV-Asahi основними бойовими завданнями «Скіфу» були коррдинація артилерії ВСУ і недопущення мародерства на території ОТГ.[1]

«СКІФ» визначений як добровольче формування Дмитрівської територіальної громади № 1 Бучанського району Київської області та входить до 133 батальйону територіальної оборони 114 окремої бригади територіальної оборони Київської області.

Офіційною датою створення добровольчого формування є 8 березня 2022 року. Неофіційно добровольче формування почало діти з 24 лютого 2022 року — першого дня повномасштабного російського вторгнення в Україну.[2]

Військові злочини армії РФ[ред. | ред. код]

Під час активної військової кампанії російської армії у Київській області, бійці Батальйону «Скіф» неодноразово стикалися з військовими злочинами армії РФ. Одна з таких історій була висвітлена у сюжеті телеканалу CNN з детальним інтервʼю одного з учасників добровольчого формування.[3] Також про події у Дмитрівській ОТГ, зокрема про жорстокий розстріл цивільних осіб, бійці батальйону «СКІФ» розповіли в репортажі кореспондента BBC Сари Рейнсфорд.[4]

Одним з найбільш страшних проявів військових злочинів російської армії стали розстріли цивільних. Батальйон «СКІФ» під час активних військових дій у Київській області активно займався евакуацією цивільних громадян для того, щоб вивести їх з небезпечної зони. Про це неодноразово згадував у своїх інтервʼю голова Дмитрівської сільської громади Тарас Дідич.[5][6][7]

Перебіг подій[ред. | ред. код]

24 лютого[ред. | ред. код]

24 лютого жителі села Шпитьки приблизно о 4:30 — 5:00 ранку прокинулися від вибухів, спричинених ракетними ударами збройних сил Російської Федерації по об'єктах на території України.

Блокпост у с. Шпитьки, Дмитрівська ОТГ, Бучанський район, Київська область

Зранку 24 лютого небайдужі жителі села Шпитьки зібралися в приміщенні колишньої сільської ради, яка припинила своє функціонування після впровадження реформи децентралізації та входження села до Дмитрівської сільської територіальної громади. Серед активістів були представники місцевого самоврядування, підприємці та просто місцеві жителі, стурбовані через початок активних бойових дій на території країни.

За словами присутніх на зборах, всього у приміщенні колишньої сільської ради були близько 40 осіб.

В рамках самоорганізації жителі, в яких була будь-яка зброя — мисливська, нарізна, травматична — почали проводити нічні патрулювання села Шпитьки та прилеглих територій для охорони правопорядку та забезпечення захисту об'єктів критичної інфраструктури.

25 лютого[ред. | ред. код]

В ніч з 24 на 25 лютого у Шпитьках почали встановлювати блок-пости. Ініціаторами стали Олександр Іванов (майбутній командир добровольчого територіального формування «СКІФ»), Андрій Семикін (майбутній заступник командира добровольчого територіального формування «СКІФ») та його батько — Павло Семикін (учасник добровольчого територіального формування «СКІФ» та автор назви цього формування).

25 лютого Бучанська територіальна оборона надала зброю активістам села Шпитьки — близько 30 автоматів.

26 лютого[ред. | ред. код]

26 лютого група з 16 жителів села Шпитьки на запит голови Дмитрівської територіальної громади вирушила до села Дмитрівка для зупинки танкової колони російських військ, але у підсумку протягом цієї доби російські війська не дійшли до Дмитрівки.

Розстріляний автомобіль цивільних осіб на Житомирській трасі у районі Дмитрівської ОТГ під час активного наступу російських військ на Київщині.

27 лютого[ред. | ред. код]

27 лютого група з 4 жителів села Шпитьки вирушила до села Стоянка. За словами Іванова Олександра Васильовича, у цей день відбулося «бойове хрещення» зазначеної групи активістів. Серед учасників першої сутички з російськими військами були Олександр Іванов, а також Павло та Андрій Семикіни.

1 березня[ред. | ред. код]

1-2 березня, за свідченнями Андрія Семикіна, перші танки окупаційних сил Російської Федерації вийшли на Житомирську трасу.

5 березня[ред. | ред. код]

5-го березня танки РФ зайшли на територію села Бузова.

За свідченнями активістів села Шпитьки, після заходу російських військ до Бузової почали з'являтися перші жертви серед мирного населення. Зокрема, російські війська розстрілювали житлові будинки та автомобілі цивільних осіб.

Після 5 березня активісти села Шпитьки почали координувати свої дії з активними учасниками місцевих сил самооборони з найближчих населених пунктів — сіл Петрушки, Личанка, Горбовичі та Лісне.

У добровольчому формуванні села Шпитьки з перших днів російського вторгнення спостерігався критичний брак зброї. Це підштовхнуло місцевих добровольців до офіційної реєстрації свого формування, що дозволило б офіційно звернутися до державних органів із запитом про надання зброї для боротьби проти російських військ.

8 березня[ред. | ред. код]

8 березня за результатами зборів ініціативної групи було подано документи для реєстрації добровольче формування «СКІФ», його командиром був обраний Іванов Олександр Васильович. Добровольче формування Дмитрівської територіальної громади № 1 «СКІФ» було приписане до складу 133 батальйону територіальної оборони 114 окремої бригади територіальної оборони київської області.

Файл:Олександр Іванов, комбат "Скіфу".jpg
Олександр Іванов, комбат "СКІФу"

Офіційно добровольче формування «СКІФ» почало своє існування 8 березня 2022 року, коли 133 батальйон Бучанської територіальної оборони затвердив його створення. Неофіційно добровольче формування почало діти з 24 лютого 2022 року.

В середині березня батальйон почав отримувати допомогу із різних джерел.[8]

23 березня[ред. | ред. код]

23 березня 2022 року надійшов наказ Міністерства оборони про призначення Іванова Олександра Васильовича командиром добровольчого формування «СКІФ». За словами бійців формування, до цього часу він фактично виконував обов'язки командира, однак формально не був затвердженим на цій ролі.

27 березня[ред. | ред. код]

27 березня на територію Дмитрівської територіальної громади зайшли Збройні сили України, які розпочали контрнаступ у Київській області.

Після завершення активних бойових дій на території Бучанського району, місцеві сили самооборони займаються укріпленням позицій та підготовкою до можливого повторного вторгнення російських військ до Київської області.

Діяльність[ред. | ред. код]

Одним з основних напрямків діяльності місцевих сил самооборони було проведення аеророзвідки та забезпечення Генерального штабу Збройних сил України актуальною інформацією щодо ситуації на території Дмитрівської громади та, зокрема, на Житомирській трасі. Оператори дронів постійно коригували вогонь артилерії Збройних сил України, допомагаючи знищувати бронетехніку та живу силу окупаційних сил Російської Федерації.

На разі, батальйон «СКІФ» продовжує активну діяльність: проводяться постійні навчання особового складу.

Учасники[ред. | ред. код]

Серед публічно відомих осіб, бійці добровольчого об'єднання «СКІФ» відзначають допомогу Віктора Огнев'юка, ректора Київського університету Бориса Грінченка, Юрія Козлова, технічного директора «Дії», які організували та налагодили роботу штабу добровольчого формування, Сергія Шута, підприємця та громадського діяча, який з перших днів опікувався постачанням гуманітарної та військової допомоги для потреб місцевих жителів і сил самооборони, координуючись з Благодійним фондом Сергія Притули та фондом «Повернись живим». С. Шут також очолив у батальйоні "Комунікаційний підрозділ" до якого залучили кандидата державного управління Петра Журавля у ролі прес-секретаря.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. https://twitter.com/hst_tvasahi/status/1508442810675986434. Twitter (укр.). Архів оригіналу за 17 травня 2022. Процитовано 17 травня 2022. 
  2. На Київщині створено батальон тероборони «Скіф». КИЇВСЬКИЙ РЕГІОН - актуальні новини Київщини (укр.). 7 березня 2022. Архів оригіналу за 7 березня 2022. Процитовано 17 травня 2022. 
  3. Surveillance video shows Russian forces shooting civilians (uk-UA). Архів оригіналу за 18 травня 2022. Процитовано 17 травня 2022. 
  4. Russian soldiers caught on camera killing Ukrainian civilians - BBC News (uk-UA). Архів оригіналу за 18 травня 2022. Процитовано 18 травня 2022. 
  5. Розстріли цивільних і лікарі-герої: КВ дізналася як жили в окупації села Дмитрівської громади. kievvlast.com.ua (укр.). Процитовано 17 травня 2022. 
  6. Российские военные расстреливали и сжигали людей, которые пытались эвакуироваться из Житомира в Киев. Фото. The Insider (рос.). Архів оригіналу за 29 квітня 2022. Процитовано 17 травня 2022. 
  7. Під Києвом знайшли ще одну братську могилу з мирними жителями. НашКиїв.UA (рос.). Процитовано 17 травня 2022. 
  8. Петро Порошенко привіз ще одному батальйону ТрО бронежилети, автівку, кулемети і набої | Прямий. prm.ua (укр.). Процитовано 26 липня 2022.