Довідка:Виноски

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Виноски забезпечують можливість додавати у текст статті інформацію, що доповнює основний текст джерелами або уточненнями, але не перериває текст у статті. Виноски додаються автором у тексті й автоматично виводяться в окремому розділі (чи розділах) статті за допомогою відповідних тегів або шаблонів. Розділ, де показуються примітки, розташовують наприкінці статті (або розділу). Зазвичай він має назву «Примітки».

Здебільшого виноски застосовують для посилань на джерела. Іноді їх також застосовують для пояснення чи уточнення якихось деталей, які насправді важливі, але можуть відвернути увагу від предмета статті, якщо їх розмістити в основному тексті.

Зв'язок між виноскою та текстом забезпечується цифрою або символом у квадратних дужках, які автоматично додаються в основний текст статті у тому місці, де створено виноску. У розділах, де збираються виноски, та ж цифра або символ показуються перед винесеним текстом. Для виносок працює навігація: натиснувши цифру можна перейти з основного тексту до виноски й навпаки.

У Вікіпедії виноски можна створювати, застосовуючи пару тегів <ref> та </ref>, між якими розміщується текст виноски. Для зручності кнопки додавання цих тегів розташовано під вікном редагування.
Місце, де буде зібрано виноски, визначається тегом <references />. Зазвичай, виноски збирають в окремому розділі наприкінці статті. Для зручності можна скористатися шаблоном {{reflist}} (українська назва — {{примітки}}), який містить згаданий тег.

Одна примітка[ред. | ред. код]

Код[ред. | ред. код]

Висоту найнижчого рівня екзосфери визначають з умови рівності довжини вільного пробігу висоті однорідної атмосфери<ref>Для Землі висота однорідної атмосфери становить 8,4 км, для Венери — 15 км, для Марса — 10 км, для Юпітера — 24 км</ref>. Екзосфера Землі починається на висоті приблизно 550 км, Венери та Марса — на висоті 200÷300 км.

=== Примітки ===

{{reflist}}

Виглядає[ред. | ред. код]

Висоту найнижчого рівня екзосфери визначають за умови рівності довжини вільного пробігу висоті однорідної атмосфери[1]. Екзосфера Землі починається на висоті приблизно 550 км, Венери та Марса — на висоті 200-300 км.

Примітки
  1. Для Землі висота однорідної атмосфери становить 8,4 км, для Венери — 15 км, для Марса — 10 км, для Юпітера — 24 км

Повторне використання приміток[ред. | ред. код]

Іноді виникає потреба використання однієї примітки в кількох місцях статті. Найчастіше це посилання на кілька тверджень з одного джерела. У такому випадку можна застосовувати іменовані примітки. Перша з них створюється за допомогою тегів <ref name="назва примітки"> та </ref>, між якими розташовується текст примітки. Наступні створюються за допомогою тега <ref name="назва виноски"/> (таким чином сам текст примітки вказується лише раз).

Приклад коду[ред. | ред. код]

Це приклад багаторазових посилань на одну й ту саму виноску<ref name="multiple"> Пам'ятайте, що коли ви посилаєтеся на одну й ту саму виноску кілька разів, використовується текст з першого посилання.</ref>.

Такі посилання корисні, наприклад, для приведення різних цитат з одного джерела<ref name="multiple">Цей текст — зайвий, і ніде не буде показаний. З таким же успіхом можна використовувати порожній тег.</ref>.

Короткий спосіб робити багаторазові посилання — використовувати порожні теги ref зі слешем у кінці<ref name="multiple" />.

== Примітки ==
{{примітки}}

Виглядає[ред. | ред. код]

Це приклад багаторазових посилань на одну й ту саму виноску[1].

Такі посилання корисні, наприклад, для приведення різних цитат з того самого джерела[1].

Короткий спосіб робити багаторазові посилання — використовувати порожні теги ref зі слешем у кінці[1].

Примітки
1. ↑ 1 2 3 Пам'ятайте, що коли ви посилаєтеся на ту саму виноску кілька разів, використовується текст з першого посилання.

Наочно[ред. | ред. код]

Ареал виду: від Піренейського п-ва до басейну р. Лєна (Якутія), з півдня на південь від узбережжя Балтійського моря до Передкавказзя. Поза межами суцільного поширення в Європі та в Сибіру наявні ізольовані ділянки [1].

Необхідно організувати нові заказники та контролювати стан популяцій. Заборонено заготівлю рослин, терасування та заліснення схилів[1].

Створення кількох груп виносок[ред. | ред. код]

Рушій Вікіпедії підтримує створення кількох груп виносок в одній статті. Наприклад, коли потрібно оформити виносками і примітки, і посилання на джерела одночасно. Кожна група виносок нумерується окремо. За потреби у кожній з груп можуть застосовуватися іменовані виноски. Для створення другої (третьої і т. д.) груп застосовуються теги <ref group=2> та </ref>. Розташування групи визначається шаблоном {{reflist|group=2}}, який вміщується у потрібному місці.

Приклад коду[ред. | ред. код]

Сонце<ref name="сонце" group="А" /> низенько, вечір<ref name="вечір" group="А" /> близенько,

Іди<ref name="іти" group="B" /> до мене, моє серденько<ref name="серце" group="B" /> <ref name="Котляревський" group="С" />!


; Група виносок "А" <references group="А">
<ref name="сонце">Сонце — центральне небесне світило Сонячної системи.</ref>
<ref name="вечір">Вечір — частина доби від кінця дня до початку ночі.</ref>
</references>
; Група виносок "B" <references group="B">
<ref name="іти">Іти — ступаючи ногами, пересуватися, рухатися, змінюючи місце в просторі (про людину або тварин).</ref>
<ref name="серце">серденько, тут — коханий або кохана.</ref>
</references>
; Група виносок "C" <references group="С">
<ref name="Котляревський">Вірш Івана Котляревського.</ref>
</references>

Виглядає[ред. | ред. код]

Сонце[А 1] низенько, вечір[А 2] близенько,

Іди[B 1] до мене, моє серденько[B 2] [C 1]!

Група виносок «А»
  1. Сонце — центральне небесне світило Сонячної системи.
  2. Вечір — частина доби від кінця дня до початку ночі.
Група виносок «B»
  1. Іти — ступаючи ногами, пересуватися, рухатися, змінюючи місце в просторі (про людину або тварин).
  2. серденько, тут — коханий або кохана.
Група виносок «C»
  1. Вірш Івана Котляревського.

Рекомендації щодо стилю[ред. | ред. код]

Виноски в тексті розташовують безпосередньо після слів, яких вони стосуються, а якщо виноска стосується цілого речення — то в кінці його. Виноски розміщують до розділового знаку (крапки, коми, двокрапки тощо) за винятком тих випадків, коли розділовий знак є частиною наведеної цитати або позначає скорочення — тоді виноска ставиться одразу після такого розділового знаку (впритул)[2][3].

Типові помилки[ред. | ред. код]

Найтиповішою помилкою є пропуск тега <references /> або шаблонів, які його містять ({{reflist}}, {{примітки}}).

Додатки[ред. | ред. код]

У налаштуваннях можна увімкнути додаток, який допомагає заповнювати шаблони цитувань джерел. Налаштування -> вкладка Додатки -> розділ Редагування -> refToolbar.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Червона книга України
  2. Коханівський О. П., Копишинська О. О. Особливості вітчизняного стилю складання наукових видань // Технологія і техніка друкарства. Збірник наукових праць. — 2008. — № 3–4. — С. 200–204.
  3. Обговорення «Щодо стилю приміток (виносок)»