Довідка:Примітки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Довідка:Виноски)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Примітки — стислі довідки до тексту. Додають в основний текст статті посилання на джерела, уточнення або коментарі, не перериваючи основного тексту. Розставляються автором. Автоматично виводяться в окремому розділі «Примітки» статті за допомогою відповідних тегів (<ref> та </ref>, <references/>) або шаблона {{reflist}}.

Зв'язок між приміткою та текстом забезпечується цифрою або символом у квадратних дужках, які автоматично додаються в основний текст статті у тому місці, де створено примітку. У розділах, де збираються примітки, та ж цифра або символ показуються перед винесеним текстом. Для приміток працює навігація: натиснувши цифру можна перейти з основного тексту до примітки й навпаки.

У Вікіпедії примітки можна створювати, застосовуючи пару тегів <ref> та </ref>, між якими розміщується текст примітки. Для зручності кнопки додавання цих тегів розташовано під вікном редагування.

Місце, де буде зібрано примітки, визначається тегом <references />. Зазвичай, примітки збирають в окремому розділі наприкінці статті. Для зручності можна скористатися шаблоном {{reflist}} (українська назва — {{примітки}}), який містить згаданий тег.

Одиничні примітки[ред. | ред. код]

Розмітка Рендериться як
Твердження А<ref>Примітка №1.</ref>.
Твердження В<ref>Примітка №2.</ref>.
Твердження С<ref>Примітка №3.</ref>.

== Примітки ==

{{reflist}}

Твердження А[1]. Твердження В[2].
Твердження C[3].

Примітки
 1. Примітка №1.
 2. Примітка №2.
 3. Примітка №3.

Повторне використання приміток[ред. | ред. код]

Іноді виникає потреба використання однієї примітки в кількох місцях статті. Найчастіше це посилання на кілька тверджень з одного джерела. У такому випадку можна застосовувати іменовані примітки. Перша з них створюється за допомогою тегів <ref name="назва примітки"> та </ref>, між якими розташовується текст примітки. Наступні створюються за допомогою тега <ref name="назва примітки"/> (таким чином сам текст примітки вказується лише раз).

Приклад коду Виглядає

Це приклад багаторазових посилань на одну й ту саму примітку<ref name="multiple"> Пам'ятайте, що коли ви посилаєтеся на одну й ту саму примітку кілька разів, використовується текст з першого посилання.</ref>.

Такі посилання корисні, наприклад, для приведення різних цитат з одного джерела<ref name="multiple">Цей текст — зайвий, і ніде не буде показаний. З таким же успіхом можна використовувати порожній тег.</ref>.

Короткий спосіб робити багаторазові посилання — використовувати порожні теги ref зі слешем у кінці<ref name="multiple" />.

== Примітки ==
{{примітки}}

Це приклад багаторазових посилань на одну й ту саму примітку[1] .

Такі посилання корисні, наприклад, для приведення різних цитат з того самого джерела[1] .

Короткий спосіб робити багаторазові посилання — використовувати порожні теги ref зі слешем у кінці[1] .

Примітки
1. ↑ 1 2 3 Пам'ятайте, що коли ви посилаєтеся на ту саму примітку кілька разів, використовується текст з першого посилання.

Наочно[ред. | ред. код]

Ареал виду: від Піренейського п-ва до басейну р. Лєна (Якутія), з півдня на південь від узбережжя Балтійського моря до Передкавказзя. Поза межами суцільного поширення в Європі та в Сибіру наявні ізольовані ділянки[1].

Необхідно організувати нові заказники та контролювати стан популяцій. Заборонено заготівлю рослин, терасування та заліснення схилів[1].

 1. а б Горицвіт весняний Adonis vernalis L. (Adonanthe vernalis (L.) Spach, Chrysocyathus vernalis (L.) Holub) - Червона книга України. redbook-ua.org. Процитовано 7 серпня 2019.

Створення кількох груп приміток[ред. | ред. код]

Рушій Вікіпедії підтримує створення кількох груп приміток в одній статті. Наприклад, коли потрібно оформити примітки, і посилання на джерела одночасно. Кожна група приміток нумерується окремо. За потреби у кожній з груп можуть застосовуватися іменовані примітки. Для створення другої (третьої і т. д.) груп застосовуються теги <ref group=2> та </ref>. Розташування групи визначається шаблоном {{reflist|group=2}}, який вміщується у потрібному місці.

Приклад коду Виглядає

Сонце<ref name="сонце" group="А" /> низенько, вечір<ref name="вечір" group="А" /> близенько,

Іди<ref name="іти" group="B" /> до мене, моє серденько<ref name="серце" group="B" /> <ref name="Котляревський" group="С" />!


; Група приміток "А" <references group="А">
<ref name="сонце">Сонце — центральне небесне світило Сонячної системи.</ref>
<ref name="вечір">Вечір — частина доби від кінця дня до початку ночі.</ref>
</references>
; Група приміток "B" <references group="B">
<ref name="іти">Іти — ступаючи ногами, пересуватися, рухатися, змінюючи місце в просторі (про людину або тварин).</ref>
<ref name="серце">серденько, тут — коханий або кохана.</ref>
</references>
; Група приміток "C" <references group="С">
<ref name="Котляревський">Вірш Івана Котляревського.</ref>
</references>

Сонце[А 1] низенько, вечір[А 2] близенько,

Іди[B 1] до мене, моє серденько[B 2] [C 1]!

Група приміток «А»
 1. Сонце — центральне небесне світило Сонячної системи.
 2. Вечір — частина доби від кінця дня до початку ночі.
Група приміток «B»
 1. Іти — ступаючи ногами, пересуватися, рухатися, змінюючи місце в просторі (про людину або тварин).
 2. серденько, тут — коханий або кохана.
Група приміток «C»
 1. Вірш Івана Котляревського.

Наявні заготовки груп[ред. | ред. код]

З допомогою параметра group можна задати не лише власне іменування для груп приміток, а й скористатися кількома наперед визначеними:

upper-alpha — великі латинські літери
upper-roman — великі латинські числа
lower-alpha — малі латинські літери
lower-greek — малі грецькі літери
lower-roman — малі латинські числа
Приклад коду Виглядає

Стандартно примітки нумеруються арабськими числами<ref>Арабські числа — це 1, 2, 3, 4…</ref>. Але їх можна замінити на інші, наприклад — латинські літери<ref name="альфа1" group="lower-alpha">Малі латинські літери — це a, b, c, d, e…</ref> <ref name="альфа2" group="upper-alpha">Великі латинські літери — це A, B, C, D, E…</ref> . Можна пронумерувати римськими числами<ref name="роман1" group="lower-roman">Малі римські числа — це i, ii, iii, iv, v…</ref> <ref name="роман2" group="upper-roman">Великі римські числа — це I, II, III, IV, V…</ref> . А можна навіть використати грецький алфавіт<ref name="грек1" group="lower-greek">Малі грецькі літери — це α, β, γ, δ, ε…</ref> . Таким чином можна, наприклад, відділити коментарі від посилань на джерела<ref name="альфа1" group="lower-alpha"/> <ref name="роман2" group="upper-roman"/> <ref name="грек1" group="lower-greek"/> .

Примітки

'''Коментарі'''
{{примітки|group=lower-alpha}}

'''Архівні джерела'''
{{примітки|group=upper-alpha}}

'''Літературні джерела'''
{{примітки|group=lower-roman}}

'''Іншомовні джерела'''
{{примітки|group=upper-roman}}

'''Інше'''
{{примітки|group=lower-greek}}

Стандартно примітки нумеруються арабськими числами[1]. Але їх можна замінити на інші, наприклад — латинські літери[a] [A] . Можна пронумерувати римськими числами[i] [I] . А можна навіть використати грецький алфавіт[α] . Таким чином можна, наприклад, відділити коментарі від посилань на джерела[a] [I] [α] .

Примітки
 1. Арабські числа — це 1, 2, 3, 4…

Коментарі

 1. а б Малі латинські літери — це a, b, c, d, e…

Архівні джерела

 1. Великі латинські літери — це A, B, C, D, E…

Літературні джерела

 1. Малі римські числа — це i, ii, iii, iv, v…

Онлайн-джерела

 1. а б Великі римські числа — це I, II, III, IV, V…

Інше

 1. а б Малі грецькі літери — це α, β, γ, δ, ε…

Використання шаблонів для груп приміток[ред. | ред. код]

Крім того, що можна задавати параметр груп у шаблоні {{примітки}}, можна використовувати спеціалізовані шаблони. Їх використання робить вікірозмітку дещо легшою. У ці шаблони також можна вставляти звичайні примітки, щоб текстове уточнення мало посилання на джерело або подану цитату.


Тип групи Шаблон примітки Шаблон, що викликає список приміток Позначки
числа <ref>...</ref> {{reflist}} 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
числа {{refn}} (для вкладених приміток)
малі літери {{efn}} {{notelist}} a b c d e f g h i j
великі літери {{efn-ua}} {{notelist-ua}} A B C D E F G H I J
малі римські числа {{efn-lr}} {{notelist-lr}} i ii iii iv v vi vii viii ix x
 • {{efn}} підтримує параметри |name= та |group=, які працюють так само, як параметри у <ref>. Значення параметрів не треба брати в лапки.
 • {{notelist}} підтримує параметри колонок, |refs= та |group=, які працюють так само, як параметри у {{reflist}}. Значення параметрів не треба брати в лапки.

Приклади[ред. | ред. код]

Малими латинськими літерами
Розмітка Рендериться як
Lorem ipsum dolor sit amet.{{efn|Примітка 1}} Consectetur adipisicing elit.{{efn|Примітка 2}} Sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.{{efn|Примітка 3}}

{{notelist}}

Lorem ipsum dolor sit amet.[a] Consectetur adipisicing elit.[b] Sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.[c]

 1. Примітка 1
 2. Примітка 2
 3. Примітка 3
Малими римськими числами
Розмітка Рендериться як
Lorem ipsum dolor sit amet.{{efn-lr|Примітка 1}} Consectetur adipisicing elit.{{efn-lr|Примітка 2}} Sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.{{efn-lr|Примітка 3}}

{{notelist-lr}}

Lorem ipsum dolor sit amet.[i] Consectetur adipisicing elit.[ii] Sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.[iii]

 1. Примітка 1
 2. Примітка 2
 3. Примітка 3
З назвами
Розмітка Рендериться як
Lorem ipsum dolor sit amet.{{efn|name=fn1|Примітка 1}} Consectetur adipisicing elit.{{efn|Примітка 2}} Sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.{{efn|name=fn1}}

{{notelist}}

Lorem ipsum dolor sit amet.[a] Consectetur adipisicing elit.[b] Sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.[a]

 1. а б Примітка 1
 2. Примітка 2
З назвами, визначеними у списку приміток
Розмітка Рендериться як
Lorem ipsum dolor sit amet.{{efn|name=fn1}} Consectetur adipisicing elit.{{efn|name=fn2}} Sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.{{efn|name=fn1}}

{{notelist|refs=
{{efn|name=fn1|Дуже довга примітка 1}}
{{efn|name=fn2|Дуже довга примітка 2}}
}}

Lorem ipsum dolor sit amet.[a] Consectetur adipisicing elit.[b] Sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.[a]

 1. а б Дуже довга примітка 1
 2. Дуже довга примітка 2
Зверніть увагу

Якщо текст примітки містить знак рівності («=»), додайте перед текстом примітки номер параметра |1=, як тут:
{{efn|name=fn1|1=Дуже довга примітка з рівнянням, 2+2=4}}

Рекомендації щодо стилю[ред. | ред. код]

Примітки в тексті розташовують безпосередньо після слів, яких вони стосуються. Якщо примітка стосується цілого речення — то в кінці його. Примітки розміщують до розділового знаку (крапки, коми, двокрапки тощо), на відміну від англомовних видань, де знаки виноски розміщують після розділових знаків[1][2].

Типові помилки[ред. | ред. код]

Найтиповішою помилкою є пропуск тегу <references /> або шаблонів, які його містять ({{reflist}}, {{примітки}}).

Додатки[ред. | ред. код]

У налаштуваннях можна увімкнути додаток, який допомагає заповнювати шаблони цитувань джерел. Налаштування → вкладка Додатки → розділ Редагування → refToolbar.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Коханівський О. П., Копишинська О. О. (2008). Особливості вітчизняного стилю складання наукових видань (PDF) (Технологія і техніка друкарства. Збірник наукових праць). № 3–4. с. 200—204. Основною відмінністю складання виносок є те, що в основному тексті вітчизняних видань знак виноски розміщують до розділового знака, а в американських — після.
 2. Обговорення «Щодо стилю приміток (виносок)»