Довідка:Запобігання небажаній категоризації

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Це коротка стаття довідки Вікіпедії, присвячена тому, як уникнути небажаної категоризації. Тут будуть розглянуті основні випадки, коли сторінки потрапляють у категорії, в які вони потрапляти не повинні, і наведені способи вирішення цих проблем.

Включення замість посилання[ред. | ред. код]

Найбанальнішою, але при цьому досить поширеною помилкою користувачів є включення сторінки до категорії замість того, щоб дати посилання на категорію. Синтаксис включення:

 [[Категорія:Назва категорії]]

Синтаксис посилання:

 [[:Категорія:Назва категорії]]

Ключовою в коді є початкова двокрапка, яку новачки пропускають через незнання, а досвідчені користувачі — через неуважність. Слід зазначити, що аналогічно відбувається і ненавмисна вставка файлів на сторінку та проставляння інтервікі, замість простого посилання на статтю в іншій вікі. Отже, слід бути уважним при посиланні на категорії, файли та статті в інших вікі.

Проблеми, пов'язані із шаблонами[ред. | ред. код]

Згідно з вимогами до шаблонів, закладених у ВП:ПАТ, а також інших правилах та рекомендаціях шаблони повинні бути категоризованими однією із підкатегорій категорії Шаблони.

Неправильна категоризація шаблонів[ред. | ред. код]

Прочитавши вищезгадану вимогу і не дочитавши далі, деякі користувачі просто прописують категоризацію, використовуючи звичайний синтаксис включення і так і залишають. Дійсно проблема категоризації самого шаблону таким чином вирішується. Але при підстановці шаблону за замовчуванням на сторінку підставляється увесь його зміст, категорії не є винятком. Тож у категорії, призначеній виключно для шаблонів, опиняються усі статті, що включають цей шаблон. Для того, щоб категоризація поширювалась лише на сам шаблон слід огорнути категорію парним теґом <noinclude></noinclude>. Текст у межах цього теґу не буде включено до сторінки при включенні шаблону. Цей теґ слід писати одразу після тексту шаблону, без переносу рядка, інакше шаблон буде додавати небажаний перенос рядка на сторінку, на яку його підставлять. Особливо це відчутно у шаблонах, які вставляються у рядку (inline), — таких, як смайлики чи вказівники мови. Шаблони з документацією треба категоризувати через документацію, у межах блоку noinclude, у цьому випадку, повинен бути лише її виклик.

Автоматична категоризація не в тему[ред. | ред. код]

Іноді шаблони, що містять у собі автоматичну категоризацію, необхідно використати для ілюстрації них самих, або ж іноді їх використовують не за призначенням. Останнє є небажаним, але все ж буває, і при тому в великих масштабах (що пояснює, чому це досі не виправлено). Незалежно від причин використання, у таких випадках сторінка потрапляє до категорії, у якій бути не повинна. Людина, що використовує шаблони має право розраховувати на 2 пункти щодо поведінки шаблонів:

  1. Шаблони проводять автоматичну категоризацію лише у тому просторі назв, у якому їх призначено використовувати. Тобто шаблон, що проставляє категорії у основному просторі назв, не категоризуватиме обговорення користувача, юзербокс із автокатегоризацією не проводитиме її у просторі Вікіпедія.
  2. Якщо треба змусити шаблон не категоризувати у просторі назв, у якому йому призначено категоризувати, то треба передати значення 1 (або будь яке не пробільне/не порожнє значення) параметру nocat
{{Назва шаблону|nocat=1}}

Наведені твердження не є істинними за промовчанням, тож тим, хто створює/редагує шаблони, потрібно робити так, щоб усі шаблони із автоматичною категоризацією виправдовували ці твердження. Це робиться за допомогою функцій парсера. Для основного простору назв:

{{#if:{{{nocat|}}}{{NAMESPACE}}||[[Категорія:Назва категорії]]}}

Для будь якого:

{{#if:{{{nocat|}}}{{#ifeq:{{NAMESPACE}}|{{ns:НОМЕР}}||не той простір назв — категоризації не буде}}||
[[Категорія:Назва категорії]]
}}

НОМЕР треба замінити на числовий код простору назв із довідки.

Невміння використовувати шаблони[ред. | ред. код]

Досить поширеною помилкою серед новачків є те, що вони замість включити шаблон на сторінку, копіюють його вміст і вставляють його на сторінку. Звісно, в результаті сторінка потрапить в категорію шаблонів. Рішення тут очевидне — знайти і включити шаблон, замість його вихідного коду.

Як боротись загалом[ред. | ред. код]

Якщо виявлена небажана категоризація, спричинена іншим користувачем, то слід йому пояснити, що він вчинив неправильно, чому і як це виправити. Для виявлення категоризації сторінок у непризначені для них категорії слід користуватись ботами. Подати запит до ботоводів можна на сторінці завдань для роботів або особисто написавши ботовласнику.