Довідка:Категорія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Категорія Вікіпедії — спеціальна сторінка Вікіпедії, яка призначена для групування сторінок Вікіпедії за будь-якою ознакою. Категорії вікіпедії у назві мають префікс Категорія:, який відносить їх до простору назв категорій.

Як додавати категорії[ред.ред. код]

Як додати статтю в категорію[ред.ред. код]

Щоб додати сторінку із будь-якого простору назв у категорію слід дописати тег категорії, наприклад:

[[Категорія:Назва категорії]]

Буде створено посилання на відповідну сторінку категорії із простору назв «Категорії».

 • Перед додаванням тегу категорії бажано виконати елементарний пошук сторінки Категорія:Назва категорії.
 • При створенні нових категорій та підкатегорій бажано звертати увагу на іншомовні вікі, а також додавати інтервікі у Вікіданих.
 • При виникненні труднощів, запитань, відсутності необхідних категорій, звертайтесь за допомогою на сторінках: Вікіпедія:Обговорення категорій або Вікіпедія:Кнайпа (допомога).

Категорія містить частину яку можна редагувати, що зазвичай містить тег категорії вищого рівня. Якщо сторінка категорії відсутня, посилання на категорію буде оброблятися системою як звичайне посилання на неіснуючу сторінку, та при переході за посиланням користувач потрапить відразу на інтерфейс створення сторінки категорії.

Сторінка може бути віднесена до більш, ніж однієї категорії додаванням кількох тегів категорій. Посилання на категорії, до яких відноситься сторінка з'являються у спеціально відведеній області екрану, місцерозташування якої залежить від установок користувача. Теги категорій можуть бути розміщені в довільному місці тексту статті, як правило, їх додають у кінець статті перед інтервікі, щоб уникнути небажаного побічного впливу на розміщення тексту. Посилання на категорії з'являються у порядку їх слідування в тексті.

Списки статей або сторінок, що відносяться до даної категорії, сортуються на сторінці категорії автоматично, як правило за алфавітом за першою буквою назви статті. Якщо необхідно розмістити статтю в категорії за іншою літерою, при категоруванні слід вказати:

[[Категорія:Назва категорії|Літера або слово]], наприклад:
[[Категорія:Українські письменники]] — сортується за літерою "У"
[[Категорія:Українські письменники|П]] — сортується за літерою "П"
[[Категорія:Українські письменники|Письменники]] — сортується за словом "Письменники"

Додавання зображення в категорію є еквівалентним додаванню до категорії сторінки опису зображення.

Підкатегорії[ред.ред. код]

Додавання тегу категорії на сторінці категорії відносить категорію, що її сторінку Ви редагуєте до категорії, що вказана в тегу. Наприклад, Ви можете редагувати [[Категорія:Скандинавська міфологія]] та додати тег [[Категорія:Міфологія]]. Категорія «Скандинавська міфологія» стане підкатегорією категорії «Міфологія».

Сторінка Категорії[ред.ред. код]

Сторінка категорії складається із:

 • тексту, що Ви його можете редагувати
 • списку субкатегорій; також відображається їх кількість на сторінці; якщо вони відсутні, заголовок «Підкатегорії» та кількість не відображаються.
 • список сторінок у категорії, за винятком субкатегорій та сторінок опису зображень; їх кількість у списку; якщо категорія не містить статей, заголовок «Сторінки в категорії «Назва категорії» та кількість не відображаються.
 • список зображень із «марочками» (кількість не вказується), відображаються перші 20 символів імені файлу та його розмір. Ця секція не має свого заголовку та субзаголовків для кожної літери та візуально виглядає наче вона підпадає під заголовок попередньої секції.

Пункти списків містять посилання на відповідні сторінки, у випадку зображень це стосується як самого зображення, так і його сторінки опису.

У Вікіпедії перепосилання на категорію відображає тільки текст користувача.

Порядок списків, встановлення ключів сортування[ред.ред. код]

Кожен із трьох списків впорядковано за послідовністю ASCII:

!"#$%&'()*+,-./0123456789:;<=>?@ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ[\]^_'abcdefghijklmnopqrstuvwxyz{|}~

із пробілом на початку послідовності. Кирилиця сортується за Юнікодівськими кодами:

ЄІЇАБВГДЕЁЖЗИЙКЛМНОПРСТУФХЦЧШЩЬЫЪЭЮЯабвгдеёжзийклмнопрстуфхцчшщьыъэюяєіїҐґ

Як легко помітити, це створює проблеми із сортуванням українського тексту за юнікодом, оскільки назви, що починаються на Є, І, Ї та Ґ будуть відсортовані некоректно. Розробники повідомлені про баг, та сподіваємось, вони його виправлять до того, як українська Вікіпедія обжене англійську за кількістю статей.

Якщо Ви хочете розмістити елемент списку відповідно до альтернативного імені/ключа сортування, додайте його в тег категорії: [[Категорія:назва категорії|ключ сортування]]. Наприклад, щоб додати статтю «Скандинавська міфологія» до категорії «Скандинавська міфологія», але хочете щоб ця стаття висвітлювалась на початку списку як головна стаття категорії. Наберіть "[[Категорія:Скандинавська міфологія|*]]".

Хоча це схоже на конвеєрний синтаксис для посилань, між ними є чітка різниця: другий елемент тегу для посилання є альтернативним іменем для сторінки на котрій він розміщений, тоді як другий елемент тегу категорії є альтернативним іменем для сторінки категорії. Ключ сортування повинен бути очевидним, інакше це призведе до труднощів із орієнтуванням на сторінці категорії, де статті виглядатимуть випадково розміщеними. Систему альтернативних ключів слід послідовно застосовувати до усіх статей категорії. Ключ сортування є чутливим до регістру, тому сторінка із тегом [[Категорія:Щось|Японія]] буде відсортована перед сторінкою із тегом [[Категорія:Щось|токіо]].

Щоб добитися коректно упорядкованого списку, будьте послідовними у використанні пробілів та відокремлюючих знаків. Наприклад, «А Я» із двома пробілами буде відсортовано перед «А А» з одним. Підкреслення в назві сторінки є еквівалентом пробілу, але у ключі сортування воно розглядається як окремий символ. Поширений ключ сортування для розміщення статей на початок списку в категорії це (*).

Використання параметру DEFAULTSORT[ред.ред. код]

В статтях, назва яких складається з двох або більше слів, можливо використання параметру {{DEFAULTSORT:}}, наприклад, {{DEFAULTSORT:Жукова Вулиця Київ}}. Порядок літер за алфавітом визначає порядок сортування статті в категоріях, в посиланнях на які в тексті статті немає ключа сортування.

Сортування виконується для всіх категорій сторінки (незалежно від кількості), в яких відсутній ключ сортування. Ключ сортування має пріоритет перед параметром DEFAULTSORT. Ключ сортування в такому разі можна використати для окримих категорій з відмінними параметрами сортування.

В разі застосування DEFAULTSORT небажане використання символів підкреслювання _ та інших спеціальних символів. Замість них використовуйте:

 • in de: ä → a, ö → o, ü → u, ß → ss
 • in fi: ü → y, é → e, ß → ss, etc.
 • in sv and fi is allowed ÅÄÖåäö
 • in cs is allowed čďěňřšťžČĎŇŘŠŤŽ
 • in da, no, nn is allowed ÆØÅæøå
 • in ro is allowed ăîâşţ
 • in ru: Ё → Е, ё → е
Докладніше у статті Вікіпедія:Проект:Check Wikipedia#DEFAULTSORT with special letters

На одній сторінці не можна використовувати 2 різних параметра {{DEFAULTSORT:}}, включаючи динамічно включені шаблони та сторінки, оскільки в цьому випадку виникає помилка. В шаблонах, які динамічно включаються в інші сторінки рекомендується параметр (оператор) DEFAULTSORT включати в блок, відділений тегами <noinclude></noinclude>.

Ключі сортування для зображень[ред.ред. код]

Зображення без ключів сортування сортуються в алфавітному порядку за ім'ям файлу, включаючи префікс «Зображення:». Тому для зображень слід використовувати префікс «Зображення:» у ключах сортування, інакше ці зображення опиняться на початку списку перед зображеннями «Зображення:А» або після «Зображення:Я». Або можна присвоїти усім зображенням ключ сортування. Подібні міркування стосуються усіх неголовних просторів назв, за винятком простору назв Категорій, де це прийнято щоб уникнути розміщення субкатегорій по замовчуванню під літерою «К».

Етикетки для списку зображень[ред.ред. код]

Як згадувалось вище, перші 20 символів імені файлу зображення відображаються на сторінці категорії, із крапками в кінці назви якщо довша ніж 20 символів. Це може бути незручним, оскільки може бути складно відрізнити одне зображення від іншого по назві. Повні імена відображаються у плаваючому віконці та рядку статусу, в залежності від браузера, котрі можуть, наприклад, показати «%28» для "(". Тому зручнішим способом буде зважений вибір імен файлів (хіба що програмне забезпечення буде покращено в новіших версіях).

Посилання на категорію[ред.ред. код]

Якщо Ви хочете встановити посилання на категорію не відносячи сторінку до цієї категорії, використайте наступний синтаксис тегу: [[:Категорія:Щось]] (де Щось є назвою категорії. Зверніть увагу на додаткову : перед «Категорія».

Існуючі категорії[ред.ред. код]

Ви можете бачити наявні категорії для Вікіпедії тут: Special:Categories. Це список усіх категорій включаючи ті, що містять тільки субкатегорії або сторінки без додаткового тексту, в цьому випадку посилання на неіснуючу категорію з'являється як посилання на неіснуючу сторінку, на відміну від Special:Allpages для простору назв «Категорія», де відображаються тільки існуючі категорії.

Хороші сервіси Вікіпедії для категорій:

Тег категорії в шаблоні та проблема кешування[ред.ред. код]

Якщо шаблон містить тег категорії, це не тільки розміщує цей шаблон у категорію, але також усі сторінки що використовують цей шаблон. Наприклад Шаблон:user ru належить до Категорія:user ru, разом із сторінками користувачів де вказано цей шаблон. Сторінка що містить шаблон відображатиме коректний список категорій, як ті що вказані на самій сторінці, так і ті що вказано у шаблоні. Але, додавання чи видалення тегу категорії в шаблоні не додасть та не вилучить сторінки, що його використовують, до категорії вказаної у шаблоні поки не станеться якесь редагування самої сторінки.

Іншими словами:

 • списки сторінок у категоріях що вказуються на самих сторінках є завжди коректні
 • списки сторінок у категоріях що вказані у шаблонах можуть бути неповними, та залежать від того чи редагувалися сторінки що використовують шаблон після додавання/видалення тегу категорії у шаблоні

Додавання тегу шаблону є очевидно редагуванням, тому проблема постає лишень у випадках коли шаблон редагували після того як він був доданий на сторінку. Можливим рішенням є зробити редагування для усіх сторінок, що використовують шаблон.

Ключі сортування[ред.ред. код]

Ключ сортування в тегу категорії в шаблоні застосовується як до шаблону так і до кожної статті що його використовує, тому він має сенс тільки якщо він залежить від змінної (наприклад PAGENAME), параметру, чи змісту шаблону.

Назва категорії що залежить від шаблону чи параметру[ред.ред. код]

Назва категорії може залежати від шаблону чи параметру, так само як посилання.

Як помітити додавання до категорії[ред.ред. код]

Перейшовши за посиланням «Пов'язані редагування» в панелі інструментів можна знайти сторінки, які було додано до категорії (як додаванням тегу на самій сторінці, так і додаванням шаблону, що містить тег категорії). Якщо було додано тег категорії до шаблону, список сторінок можна знайти непрямим чином, через список сторінок що використовують шаблон.

Як помітити видалення із категорії[ред.ред. код]

На жаль не існує аналогічного способу виявити видалення із категорії.

Категоризація шаблонів[ред.ред. код]

Шаблони для категорій[ред.ред. код]

На сторінках категорій, як на будь-яких сторінках Вікіпедії, можна використовувати шаблони. Шаблони спеціально призначені для використання на сторінках категорій зібрані в Категорія:Шаблони простору назв категорій ( 62 ).

Поради з категоризації[ред.ред. код]

Прихована категорія[ред.ред. код]

Ресурси Інтернету[ред.ред. код]