Довідка:Категорія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Відеоінструкція — як працювати із категоріями у Вікіпедії (2024)

Категорія Вікіпедії — спеціальна сторінка Вікіпедії, яка призначена для групування сторінок Вікіпедії за будь-якою ознакою. Категорії української Вікіпедії у назві мають префікс Категорія:, який відносить їх до простору назв категорій.

Як додавати категорії

[ред. | ред. код]

Як додати сторінку в категорію

[ред. | ред. код]

Щоб додати сторінку із будь-якого простору назв у категорію слід дописати тег категорії, наприклад:

[[Категорія:Назва категорії]]

Буде створено посилання на відповідну сторінку категорії із простору назв «Категорії».

 • Перед додаванням тегу категорії бажано виконати елементарний пошук сторінки Категорія:Назва категорії.
 • При створенні нових категорій та підкатегорій бажано звертати увагу на інші проєкти фонду Вікімедіа та іншомовні Вікіпедії, а також додавати інтервікі у Вікіданих.
 • При виникненні труднощів, запитань, відсутності необхідних категорій, звертайтесь за допомогою на сторінках: Вікіпедія:Обговорення категорій або Вікіпедія:Кнайпа (допомога).

Категорія містить частину яку можна редагувати, що зазвичай містить тег категорії вищого рівня. Якщо сторінка категорії відсутня, посилання на категорію буде оброблятися системою як звичайне посилання на неіснуючу сторінку, та при переході за посиланням користувач потрапить відразу на інтерфейс створення сторінки категорії.

Сторінка може бути віднесена до більш, ніж однієї категорії додаванням кількох тегів категорій. Посилання на категорії, до яких відноситься сторінка з'являються у спеціально відведеній області екрану, місцерозташування якої залежить від установок користувача. Теги категорій можуть бути розміщені в довільному місці тексту статті. Зазвичай їх додають у кінець статті перед інтервікі, щоб уникнути небажаного побічного впливу на розміщення тексту. Посилання на категорії з'являються у порядку їх слідування в тексті.

Списки статей або сторінок, що відносяться до даної категорії, сортуються на сторінці категорії автоматично, як правило за алфавітом за першою буквою назви статті. Якщо необхідно розмістити статтю в категорії за іншою літерою, при додаванні теґу категорії слід вказати:

[[Категорія:Назва категорії|Літера або слово]], наприклад:
[[Категорія:Українські письменники]] — сортується за літерою "У"
[[Категорія:Українські письменники|П]] — сортується за літерою "П"
[[Категорія:Українські письменники|Письменники]] — сортується за словом "Письменники"

Додавання зображення в категорію є еквівалентним додаванню до категорії сторінки опису зображення.

Підкатегорії

[ред. | ред. код]

Додавання теґу категорії на сторінці категорії відносить категорію, що її сторінку Ви редагуєте до категорії, що вказана в теґу. Наприклад, Ви можете редагувати [[Категорія:Скандинавська міфологія]] та додати теґ [[Категорія:Міфологія]]. Категорія «Скандинавська міфологія» стане підкатегорією категорії «Міфологія».

Сторінка Категорії

[ред. | ред. код]

Сторінка категорії складається із:

 • тексту, що Ви його можете редагувати
 • списку субкатегорій; також відображається їх кількість на сторінці; якщо вони відсутні, заголовок «Підкатегорії» та кількість не відображаються.
 • список сторінок у категорії, за винятком субкатегорій та сторінок опису зображень; їх кількість у списку; якщо категорія не містить сторінок, заголовок "Сторінки в категорії «Назва категорії» та кількість не відображаються.
 • список зображень із «марочками» (кількість не вказується), відображаються перші 20 символів імені файлу та його розмір. Ця секція не має свого заголовку та субзаголовків для кожної літери та візуально виглядає наче вона підпадає під заголовок попередньої секції.

Пункти списків містять посилання на відповідні сторінки, у випадку зображень це стосується як самого зображення, так і його сторінки опису.

У Вікіпедії перепосилання на категорію відображає тільки текст користувача.

Порядок списків, встановлення ключів сортування

[ред. | ред. код]

Кожен із трьох списків впорядковано за послідовністю ASCII:

!"#$%&'()*+,-./0123456789:;<=>?@ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ[\]^_'abcdefghijklmnopqrstuvwxyz{|}~

із пробілом на початку послідовності. Кирилиця сортується за Юнікодівськими кодами:

ЄІЇАБВГДЕЁЖЗИЙКЛМНОПРСТУФХЦЧШЩЬЫЪЭЮЯабвгдеёжзийклмнопрстуфхцчшщьыъэюяєіїҐґ

Як легко помітити, це створює проблеми із сортуванням українського тексту за юнікодом, оскільки назви, що починаються на Є, І, Ї та Ґ будуть відсортовані некоректно. Розробники повідомлені про баг, та сподіваємось, вони його виправлять до того, як українська Вікіпедія обжене англійську за кількістю статей.

Якщо Ви хочете розмістити елемент списку відповідно до альтернативної назви/ключа сортування, додайте його в теґ категорії: [[Категорія:назва категорії|ключ сортування]]. Наприклад, щоб додати статтю «Скандинавська міфологія» до категорії «Скандинавська міфологія», але хочете щоб ця стаття висвітлювалась на початку списку як головна стаття категорії. Наберіть «[[Категорія:Скандинавська міфологія| ]]».

Хоча це схоже на конвеєрний синтаксис посилань Вікімедіа, між ними є чітка різниця: другий елемент теґу для посилання є альтернативною назвою сторінки на якій він розміщений, тоді як другий елемент теґу категорії є альтернативною назвою сторінки для сортування у категорії. Ключ сортування повинен бути очевидним, інакше це призведе до труднощів із орієнтуванням на сторінці категорії, де статті виглядатимуть випадково розміщеними. Систему альтернативних ключів слід послідовно застосовувати до усіх статей категорії. Ключ сортування є чутливим до регістру, тому сторінка із теґом [[Категорія:Щось|Японія]] буде відсортована перед сторінкою із теґом [[Категорія:Щось|токіо]].

Щоб добитися коректно упорядкованого списку, будьте послідовними у використанні пробілів та відокремлюючих знаків. Наприклад, «А Я» із двома пробілами буде відсортовано перед «А А» з одним. Підкреслення в назві сторінки є еквівалентом пробілу, але у ключі сортування воно розглядається як окремий символ. Поширений ключ сортування для розміщення статей на початок списку в категорії це (<пробіл> та *).

Використання параметра DEFAULTSORT

[ред. | ред. код]

У статтях, назва яких складається з двох або більше слів, можливо використання параметру {{DEFAULTSORT:}}, наприклад, {{DEFAULTSORT:Жукова Вулиця Київ}}. Порядок літер за алфавітом визначає порядок сортування сторінок у категоріях, у посиланнях на які в тексті сторінки немає ключа сортування.

Сортування виконується для всіх категорій сторінки (незалежно від кількості), в яких відсутній ключ сортування. Ключ сортування має пріоритет перед параметром DEFAULTSORT. Ключ сортування в такому разі можна використати для окремих категорій з відмінними параметрами сортування.

У разі застосування DEFAULTSORT небажане використання символів підкреслювання _ та інших спеціальних символів. Замість них використовуйте наступні символи (за мовами символів):

 • in de: ä → a, ö → o, ü → u, ß → ss
 • in fi: ü → y, é → e, ß → ss, etc.
 • in sv and fi is allowed ÅÄÖåäö
 • in cs is allowed čďěňřšťžČĎŇŘŠŤŽ
 • in da, no, nn is allowed ÆØÅæøå
 • in ro is allowed ăîâşţ
 • in ru: Ё → Е, ё → е

На одній сторінці не можна використовувати 2 різних параметра {{DEFAULTSORT:}}, включаючи динамічно включені шаблони та сторінки, оскільки в цьому випадку виникає помилка. В шаблонах, які динамічно включаються в інші сторінки рекомендується параметр (оператор) DEFAULTSORT включати в блок, відділений теґами <noinclude></noinclude>.

Ключі сортування для зображень

[ред. | ред. код]

Зображення без ключів сортування сортуються в алфавітному порядку за назвою файлу, включаючи префікс "Зображення: ". Тому для зображень слід використовувати префікс "Зображення: " у ключах сортування, інакше ці зображення опиняться на початку списку перед зображеннями «Зображення: А» або після «Зображення: Я». Або можна присвоїти усім зображенням ключ сортування. Подібні міркування стосуються усіх неголовних просторів назв, за винятком простору назв "Категорія: ", де це прийнято щоб уникнути розміщення субкатегорій по замовчуванню під літерою «К».

Етикетки для списку зображень

[ред. | ред. код]

Як згадувалось вище, перші 20 символів назви файлу зображення відображаються на сторінці категорії, із крапками в кінці назви якщо довша ніж 20 символів. Це може бути незручним, оскільки може бути складно відрізнити одне зображення від іншого по назві. Повні назви відображаються у плаваючому віконці та рядку статусу, в залежності від браузера, котрі можуть, наприклад, показати «%28» для "(". Тому зручнішим способом буде зважений вибір назв файлів (хіба що програмне забезпечення буде покращено в новіших версіях).

Посилання на категорію

[ред. | ред. код]

Якщо Ви хочете встановити посилання на Категорію не відносячи сторінку до цієї категорії, використайте наступний синтаксис теґу внутрішнього посилання: [[:Категорія:Щось|<текст для відображення в тексті сторінки>]] (де Щось є назвою категорії. Зверніть увагу на додаткову : перед «Категорія». Або скористайтеся одним з шаблонів посилання на категорії (14)

Існуючі категорії

[ред. | ред. код]

Ви можете бачити наявні категорії Вікіпедії тут: Special:Categories. Це список усіх категорій включаючи ті, що містять тільки субкатегорії або сторінки без додаткового тексту, в цьому випадку посилання на неіснуючу категорію з'являється як посилання на неіснуючу сторінку, на відміну від Special:Allpages для простору назв "Категорія: ", де відображаються тільки існуючі категорії.

Хороші сервіси Вікімедіа для категорій:

Теґ категорії в шаблоні та проблема кешування

[ред. | ред. код]

Якщо шаблон містить теґ категорії, це не тільки розміщує цей шаблон у категорію, але також усі сторінки що використовують цей шаблон. Наприклад Шаблон:user ru належить до Категорія:user ru, разом із сторінками користувачів де вказано цей шаблон. Сторінка що містить шаблон відображатиме коректний список категорій, як ті що вказані на самій сторінці, так і ті що вказано у шаблоні. Але, додавання чи видалення теґу категорії в шаблоні не додасть та не вилучить сторінки, що його використовують, до категорії вказаної у шаблоні поки не станеться якесь редагування самої сторінки.

Іншими словами:

 • списки сторінок у категоріях що вказуються на самих сторінках є завжди коректні
 • списки сторінок у категоріях що вказані у шаблонах можуть бути неповними, та залежать від того чи редагувалися сторінки що використовують шаблон після додавання/видалення тегу категорії у шаблоні

Додавання теґу шаблону є очевидно редагуванням, тому проблема постає лишень у випадках коли шаблон редагували після того як він був доданий на сторінку. Можливим рішенням є зробити редагування для усіх сторінок, що використовують шаблон.

Ключі сортування

[ред. | ред. код]

Ключ сортування в теґу категорії в шаблоні застосовується як до шаблону так і до кожної сторінки що його використовує, тому він має сенс тільки якщо він залежить від змінної (наприклад PAGENAME), параметру, чи змісту шаблону.

Назва категорії що залежить від шаблону чи параметру

[ред. | ред. код]

Назва категорії може залежати від шаблону чи параметру, так само як посилання.

Як помітити додавання до категорії

[ред. | ред. код]

Перейшовши за посиланням «Пов'язані редагування» в панелі інструментів можна знайти сторінки, які було додано до категорії (як додаванням теґу на самій сторінці, так і додаванням шаблону, що містить теґ категорії). Якщо було додано теґ категорії до шаблону, список сторінок можна знайти непрямим чином, через список сторінок що використовують шаблон. Також, якщо категорія знаходиться у Вашому особистому списку спостереження додавання чи видалення сторінок з категорії буде у ньому відображатись.

Як помітити видалення із категорії

[ред. | ред. код]

На жаль за посиланням «Пов'язані редагування» в панелі інструментів виявити видалення сторінок із категорії неможливо. Єдиний спосіб — мати категорію у Вашому особистому списку спостереження.

Категоризація шаблонів

[ред. | ред. код]

У процесі створення шаблону, категоризуйте його за допомогою додавання коду: <noinclude>[[Категорія:Шаблони:<тема>]]</noinclude> щонайменше в одну з підкатегорій категорії «Шаблони». Якщо шаблон достатньо специфічний і місткий, щоб мати власну сторінку документації, і ви її створили, то до коду шаблона слід додати в кінці: <noinclude>{{Документація}}</noinclude>, а на підсторінку документації додати код: <includeonly>[[Категорія:Шаблони:<тема>]]</includeonly>.

Шаблони для категорій

[ред. | ред. код]

На сторінках категорій, як на будь-яких сторінках Вікіпедії, можна використовувати шаблони. Шаблони спеціально призначені для використання на сторінках категорій зібрані в Категорія:Шаблони простору назв категорій (230).

Поради з категоризації

[ред. | ред. код]

Прихована категорія

[ред. | ред. код]

Прихована категорія — це така категорія Вікімедіа, яка не відображається в блоці посилань на категорії сторінки, якщо не встановлені певні налаштування користувача. Головний шаблон для помітки категорії такою, що є прихованою {{Прихована категорія}}. Приховання категорії використовується для відключення відображення категорій, призначених для обслуговування Вікіпедії, від кінцевих користувачів енциклопедії. Приховані категорії поміщаються у мета-категорію (категорію-контейнер) Категорія:Приховані категорії (8514).

Ресурси Інтернету

[ред. | ред. код]