Договір про дружбу та кордон між СРСР та Німеччиною

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Договір про дружбу та кордон між СРСР та Німеччиною

Підписання Договору про дружбу і кордони 28 вересня 1939 року. Зліва направо: На другому плані: Ріхард Шульце-Коссенс (ад'ютант Ріббентропа), Борис Шапошніков (Начальник генерального штабу РККА), Йоахім фон Ріббентроп, Йосип Сталін, Володимир Павлов (радянський перекладач); на першому плані: Ґустав Гільґер (німецький перекладач) та В'ячеслав Молотов
Тип двостороння угодаd
Підписано 28 вересня 1939
Місце Москва
Чинність 28 вересня 1939
Підписанти Вячеслав Молотов, Йоахім фон Ріббентроп
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Договір про дружбу та кордон між СРСР та Німеччиною (нім. Deutsch-Sowjetischer Grenz- und Freundschaftsvertrag; рос. Герма́но-сове́тский догово́р о дру́жбе и грани́це) — договір укладений між Третім Рейхом та Радянським Союзом 28 вересня 1939 року після вторгнення до Польщі армій цих країн[1]. Підписаний міністром закордонних справ Німеччини Йоахімом фон Ріббентропом та Народним комісаром закордонних справ СРСР В'ячеславом Молотовим. Доповнював пакт Молотова — Ріббентропа укладений 23 серпня.

Таємний протокол угоди
Ріббентроп підписує договір: попереду справа Йосип Сталін, начальник радянського генштабу Борис Шапошніков, секретар радянського посольства в Берліні Перлов, та радянський посол Олександр Шкварцев

В ЗМІ була оприлюднена лише основна частина договору.[2]

Таємні статті[ред. | ред. код]

До договору додавалось декілька таємних протоколів[3]. В цих статтях регулювався обмін населенням між Радянським Союзом та Німеччиною, змінювались межі «сфер впливу» визначені пактом Молотова-Ріббентропа, та погоджувалось придушення будь-якої «польської агітації». При наступі Вермахту на Польщу, під контролем Німеччини опинилось Люблінське воєводство та східна частина Варшавського воєводства (включно з українськими етнічними землями Холмщина і Підляшшя), які мали належати до сфер впливу Радянського Союзу згідно з пактом Молотова-Ріббентропа, а тому німецькі війська відходили і передавали вказану територію Червоній Армії. На пропозицію СРСР за ці землі в обмін Радянському Союзу було погоджено передати Литву (за винятком невеликої частини Сувалкійського району) в радянську сферу впливу. З 5 по 12 жовтня радянські війська відходили на лінію нового кордону. 16 жовтня кордон взяли під охорону війська НКВС. Після цього обміну, Радянський Союз поставив Литві ультиматум, а 15 червня 1940 року захопив та створив Литовську РСР.

Доповнення до договору. Карта, на якій Польщу поділено на радянську та німецьку окупаційні зони.

Наслідки та пов'язані події[ред. | ред. код]

31 серпня 1940 року у Берліні був підписаний Договір між СРСР і Німеччиною щодо прикордонних правових відносин на державному кордоні, встановленому відповідно до Договору про дружбу та кордон між СРСР та Німеччиною від 28 вересня 1939 року.

10 січня 1941 року були укладений договір про радянсько-німецький кордон від річки Ігорки до Балтійського моря, а також угоди про переселення етнічних німців до Німеччини з Литовської, Латвійської та Естонської РСР. Ці угоди включали положення про організацію переселення та врегулювання майнових питань, пов'язаних з цим переселенням[4].

Припинення дії[ред. | ред. код]

Щодо права приналежності західноукраїнських земель до СРСР угода втратила чинність 30 липня 1941 року з підписанням СРСР Угоди Сікорського-Майського, коли вже не контролював західноукраїнські, західнобілоруські та литовські землі. А 25 квітня 1943 року СРСР розірвав стосунки з еміграційним урядом, після чого угода Сікорського-Майського уже нічого не важила[джерело?].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Davies, Norman (1996). Europe: a History. Oxford University Press. с. 1001. ISBN 0198201710. Архів оригіналу за 11 жовтня 2013. Процитовано 27 травня 2010. 
  2. Факсимиле официальной публикации.
    «Пионерская правда», 30 сентября 1939 г., стр.1 «К заключению советско-германского договора о дружбе и границе между СССР и Германией.» [Архівовано 8 березня 2009 у Wayback Machine.]
  3. Таємний додатковий протокол.. Архів оригіналу за 8 вересня 2017. Процитовано 22 жовтня 2016. 
  4. {{{Заголовок}}}. — Т. XXIII: в 2-х кн. —- кн.2(1).

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]