Додаткова вартість

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Додатко́ва ва́ртість (англ. Surplus Value, нім. Mehrwert, рос. Прибавочная стоимость) — це вартість, створена працівниками понад вартість робочої сили і безкоштовно привласнена власником засобів виробництва. Виходячи з цього, вартість товару (W) можна виразити так:

W = с + V + m

де с — вартість засобів виробництва, Vвартість робочої сили, m — додана вартість.

Додаткова вартість приймає форму прибутку, який, згідно марксизму, привласнюється власниками засобів виробництва (капіталу).

Вперше наукове обґрунтування вартості дав Вільям Петті. Він є родоначальником трудової теорії вартості. Глибше обґрунтування суті додаткової вартості дав Карл Маркс. Він виділяв 2 види додаткової вартості — абсолютну та відносну:

  • абсолютна пов'язана з подовженням робочого дня;
  • відносна пов'язана зі зростанням інтенсивності праці;
  • надлишкова одержують окремі підприємці за допомогою більш досконалих машин і технологій, досягаючи на своїх підприємствах більш високої продуктивності праці.

Додаткова і додана вартість

[ред. | ред. код]
Докладніше: Додана вартість

Слід відрізняти додаткову вартість (Surplus Value) від доданої вартості (Value Added). Додана вартість - термін з ринкової економіки, який означає чистий внесок фірми у створену продукцію, який вона додає до закуплених сировини і матеріалів своїми власними факторами виробництва - землею, капіталом, працею, підприємництвом. Відповідно до чотирьох видів економічних ресурсів, додана вартість складається з:

  1. Ренти, оренди
  2. Амортизації, відсотків за капітал
  3. Заробітної плати
  4. Прибутку

Література

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]