Доджьо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Доджьо
  Японською мовою Японська мова
Написання
Кандзі: 道場
Транслітерація
Ромадзі: dōjō
Кірідзі: до:джьо:
Картка:Японською мовою

Доджьо (додзьо) (яп. 道場, dōjō) — зал або місце для поглибленого навчання чи медитації. Традиційно термін стосується японських бойових мистецтв, проте часто зустрічається і в інших сферах, зокрема, у медитації та розробці програмного забезпечення. Дослівно термін перекладається з японської мови як «місце Шляху».

Історія

[ред. | ред. код]
Дозьо школи ікенобо (справа) поряд з храмом Роккаку-до, Кіото

Спочатку додзьо були місцями у храмах, у яких проходило вивчення будь-якого японського мистецтва, назва якого закінчується на «-до» (道, Дао або Тао китайською мовою, що у перекладі означає «дорога» або «шлях»). Інколи зали для медитації, у яких дзен-буддисти практикували медитацію дзадзен, також називалися доджьо[1]. Альтернативний термін дзен-до є точнішим і частіше вживаним. Європейські групи дзен-школи Сото-сю, яка входить до Міжнародної дзен-асоціації (англ. International Zen Association), віддає перевагу терміну доджьо замість дзендо як назви своїх залів для медитації, оскільки так робив засновник школи, Тайсен Десімару.

Пізніше термін доджьо став уживатися також у ролі назви місця, у якому проходять тренування, змагання та атестації в японських бойових мистецтвах (карате, дзюдо, айкідо та інші)[2].

В Японії будь-яке приміщення для фізичних тренувань, включно з професійною боротьбою, може називатися доджьо[3]. На Заході термін доджьо (коли стосується фізичної активності) використовується винятково для японських бойових мистецтв, таких як айкідо, дзюдо, карате тощо[4].

У бойових мистецтвах

[ред. | ред. код]
Доджьо кендо

Доджьо японських бойових мистецтв вважається особливим місцем і вимагає догляду від своїх користувачів.

У доджьо прийнято бути без взуття. При вході та виході робиться церемоніальний уклін рей. Також у доджьо заборонено шуміти, займатися дурницями чи гаяти час даремно[2].

Багато традиційних доджьо дотримуються встановленої моделі, яка містить сьомен (центральна частина) та різні входи, які використовують студенти та інструктори залежно від свого рангу. Зазвичай студенти заходять у нижньому лівому куті доджьо (відносно сьомену), тоді як інструктори заходять з верхнього правого кута. Сьомен зазвичай містить синтоїстський храм із скульптурою, квіткову композицію або інші прикраси. Зброя та інше тренувальне знаряддя здебільшого зберігається у задній стінці приміщення.

Хонбу доджьо

[ред. | ред. код]

Хонбу доджьо — центральне приміщення для тренувань та адміністративне управління певного стилю бойових мистецтв.

Деякі відомі доджьо Японії:

Інші назви тренувальних залів

[ред. | ред. код]

Інші назви тренувальних залів, які можуть бути відповідниками «доджьо»:

В інших сферах

[ред. | ред. код]

Крім бойових мистецтв, термін доджьо все частіше використовується в інших сферах, таких як медитація та розробка програмного забезпечення.

Термін доджьо інколи використовують як назву залів для медитації, у яких дзен-буддисти практикують медитацію дзадзен[1]. Альтернативний термін дзен-до є точнішим і частіше вживаним. Європейські групи дзен-школи Сото-сю, яка входить до Міжнародної дзен-асоціації (англ. International Zen Association), віддає перевагу терміну доджьо замість дзендо як назви своїх залів для медитації, оскільки так робив засновник школи, Тайсен Десімару.

Розробка програмного забезпечення

[ред. | ред. код]
  • Coding dōjō — техніка та зустріч, на якій команди програмістів використовують свої навички програмування, вирішуючи певні практичні завдання[5]
  • Testing dōjō — змагання, у яких зазвичай тестувальники програмного забезпечення працюють у командах, шукаючи несправності програмного забезпечення[6]
  • Agile coaching dōjō — місце, де багатофункціональна команда працює до трьох місяців під наглядом agile-тренера та спеціалістів з технічних питань, щоб освоїти та застосовувати на практиці гнучкі (agile) та технічні методи[7]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б Suzuki, D.T. (2007). The Meditation Hall and the Monk's Life. The Random House Group. с. 118—132. {{cite book}}: Проігноровано |work= (довідка)
  2. а б ДОДЗЬО - тлумачення, орфографія, правопис (укр.). Словник.ua. Архів оригіналу за 2 червень 2015. Процитовано 29 жовтня 2018.
  3. Meaning of Dojo. Kendo Basics. Kendo for Life. Архів оригіналу за 27 листопад 2013. Процитовано 30 листопада 2013.
  4. Martial Arts. Japan Experience. Архів оригіналу за 16 січень 2013. Процитовано 13 листопада 2012.
  5. Sato, D. T.; Corbucci, H.; Bravo, M. V. (2008). Coding Dojo: An Environment for Learning and Sharing Agile Practices. Agile 2008 Conference: 459—464. doi:10.1109/Agile.2008.11. Архів оригіналу за 7 червень 2018. Процитовано 29 жовтень 2018.
  6. Gärtner, Markus (16 квітня 2010). Testing Dojos. www.shino.de (амер.). Архів оригіналу за 6 квітня 2018. Процитовано 5 квітня 2018.
  7. Bennett, Dan (4 січня 2018). Agile in approach: Using Dojo principles to find a better path. Thomson Reuters (амер.). Архів оригіналу за 6 квітня 2018. Процитовано 5 квітня 2018.

Посилання

[ред. | ред. код]