Додзьо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Додзьо
  Японською мовою Японська мова
Написання
Кандзі: 道場
Транслітерація
Ромадзі: dōjō
Кірідзі: до:дзьо:
Картка:Японською мовою

Додзьо[1] (яп. 道場 dōjō) — зал або місце для поглибленого навчання чи медитації. Традиційно термін стосується японських бойових мистецтв, проте часто зустрічається і в інших сферах, зокрема, у медитації та розробці програмного забезпечення. Дослівно термін перекладається з японської мови як «місце Шляху».

Історія[ред. | ред. код]

Дозьо школи ікенобо (справа) поряд з храмом Роккаку-до, Кіото

Спочатку додзьо були місцями у храмах, у яких проходило вивчення будь-якого японського мистецтва, назва якого закінчується на «-до» (道, Дао або Тао китайською мовою, що у перекладі означає «дорога» або «шлях»). Інколи зали для медитації, у яких дзен-буддисти практикували медитацію дзадзен, також називалися додзьо[2]. Альтернативний термін дзен-до є точнішим і частіше вживаним. Європейські групи дзен-школи Сото-сю, яка входить до Міжнародної дзен-асоціації (англ. International Zen Association), віддає перевагу терміну додзьо замість дзендо як назви своїх залів для медитації, оскільки так робив засновник школи, Тайсен Десімару.

Пізніше термін додзьо став уживатися також у ролі назви місця, у якому проходять тренування, змагання та атестації в японських бойових мистецтвах (карате, дзюдо, айкідо та інші)[1].

В Японії будь-яке приміщення для фізичних тренувань, включно з професійною боротьбою, може називатися додзьо[3]. На Заході термін додзьо (коли стосується фізичної активності) використовується винятково для японських бойових мистецтв, таких як айкідо, дзюдо, карате тощо[4].

У бойових мистецтвах[ред. | ред. код]

Додзьо кендо

Додзьо японських бойових мистецтв вважається особливим місцем і вимагає догляду від своїх користувачів.

У додзьо прийнято бути без взуття. При вході та виході робиться церемоніальний уклін рей. Також у додзьо заборонено шуміти, займатися дурницями чи гаяти час даремно[1].

Багато традиційних додзьо дотримуються встановленої моделі, яка містить сьомен (центральна частина) та різні входи, які використовують студенти та інструктори залежно від свого рангу. Зазвичай студенти заходять у нижньому лівому куті додзьо (відносно сьомену), тоді як інструктори заходять з верхнього правого кута. Сьомен зазвичай містить синтоїстський храм із скульптурою, квіткову композицію або інші прикраси. Зброя та інше тренувальне знаряддя здебільшого зберігається у задній стінці приміщення.

Хонбу додзьо[ред. | ред. код]

Хонбу додзьо — центральне приміщення для тренувань та адміністративне управління певного стилю бойових мистецтв.

Деякі відомі додзьо Японії:

Інші назви тренувальних залів[ред. | ред. код]

Інші назви тренувальних залів, які можуть бути відповідниками «додзьо»:

В інших сферах[ред. | ред. код]

Крім бойових мистецтв, термін додзьо все частіше використовується в інших сферах, таких як медитація та розробка програмного забезпечення.

Дзен-буддизм[ред. | ред. код]

Термін додзьо інколи використовують як назву залів для медитації, у яких дзен-буддисти практикують медитацію дзадзен[5]. Альтернативний термін дзен-до є точнішим і частіше вживаним. Європейські групи дзен-школи Сото-сю, яка входить до Міжнародної дзен-асоціації (англ. International Zen Association), віддає перевагу терміну додзьо замість дзендо як назви своїх залів для медитації, оскільки так робив засновник школи, Тайсен Десімару.

Розробка програмного забезпечення[ред. | ред. код]

 • Coding dōjō — техніка та зустріч, на якій команди програмістів використовують свої навички програмування, вирішуючи певні практичні завдання[6]
 • Testing dōjō — змагання, у яких зазвичай тестувальники програмного забезпечення працюють у командах, шукаючи несправності програмного забезпечення[7]
 • Agile coaching dōjō — місце, де багатофункціональна команда працює до трьох місяців під наглядом agile-тренера та спеціалістів з технічних питань, щоб освоїти та застосовувати на практиці гнучкі (agile) та технічні методи[8]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в ДОДЗЬО - тлумачення, орфографія, правопис (uk). Словник.ua. Архів оригіналу за 2 червень 2015. Процитовано 29 жовтня 2018. 
 2. Suzuki, D.T. (2007). The Meditation Hall and the Monk's Life. An Introduction to Zen Buddhism (The Random House Group). с. 118–132. 
 3. Meaning of Dojo. Kendo Basics. Kendo for Life. Архів оригіналу за 27 листопад 2013. Процитовано 30 November 2013. 
 4. Martial Arts. Japan Experience. Архів оригіналу за 16 січень 2013. Процитовано 13 November 2012. 
 5. Suzuki, D.T. (2007). The Meditation Hall and the Monk's Life. An Introduction to Zen Buddhism (The Random House Group). с. 118–132. 
 6. Sato, D. T.; Corbucci, H.; Bravo, M. V. (2008). Coding Dojo: An Environment for Learning and Sharing Agile Practices. Agile 2008 Conference: 459–464. doi:10.1109/Agile.2008.11. Архів оригіналу за 7 червень 2018. Процитовано 29 жовтень 2018. 
 7. Gärtner, Markus (April 16, 2010). Testing Dojos. www.shino.de (en-US). Архів оригіналу за 2018-04-06. Процитовано 2018-04-05. 
 8. Bennett, Dan (January 4, 2018). Agile in approach: Using Dojo principles to find a better path. Thomson Reuters (en-US). Архів оригіналу за 2018-04-06. Процитовано 2018-04-05. 

Посилання[ред. | ред. код]