Докерамічний неоліт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кам'яна доба

до появи роду Homo (Пліоцен)

Палеоліт

Ранній палеоліт
рід Homo
освоєння вогню
кам'яні знаряддя
Середній палеоліт
Homo neanderthalensis
Homo sapiens
вихід з Африки
Пізній палеоліт
Списокидалка
Епіпалеоліт (пережитки в епоху мезоліту)

Мезоліт

мікроліти, лук, довбанка
Субнеоліт (пережитки в епоху неоліту)

Неоліт

Мегаліти
Близький Схід:
Докерамічний неоліт
Керамічний неоліт
Європа, Азія
Ранній неоліт
Пізній неоліт

Енеоліт

Металургія, кінь, колесо

Бронзова доба

Див. також:
Портал: Доісторична Європа
Мапа поширення докерамічного неоліта

Докерамічний неоліт — відтин часу раннього неоліту, до якого відносяться деякі культури Близького Сходу, локалізовані в регіоні родючого півмісяця. Їхнім попередником є ​​мезолітична Натуфійська культура.

Початком докерамічного неоліту вважається поява сільського господарства у населення Близького Сходу. Він розпочався після закінчення останнього льодовикового періоду, а кінець його припадає на період глобального похолодання 8,2 тис. років тому.

Серед культур докерамічного неоліту розрізняють докерамічний неоліт А та докерамічний неоліт Б. Існує декілька визначний історичних споруд докерамічного неоліту: храмовий комплекс Ґебеклі-Тепе, поселення Невали-Чори та Чайоню-Тепесі у південно-східній Туреччині, місто Хирокитія на острові Кіпр а також ранні поселення у Фессалії (сучасна Греція) — Ахіллейон, Арґісса-Маґула та інші.

Для періоду докерамічного неоліту характерна відсутність кераміки, яка в цю епоху вже існувала в Японії та Китаї. Поява кераміки в регіоні збігається з початком нового періоду керамічного неоліту.

Особливий інтерес представляє Ак-Кепрюк- пам'ятка докерамічного неоліту на теренах Афганістану, оскільки він перебував на значній відстані від інших центрів докерамічного неоліту в ту епоху.

Посилання[ред. | ред. код]