Долинський район (Івано-Франківська область)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Долинський район
Розташування району
Район на карті області
Основні дані
Країна: Україна Україна
Область/АРК: Івано-Франківська область
Код КОАТУУ: 2622000000
Утворений: 1939 рік
Населення: 69 744 (на 1.02.2016)
Площа: 1248 км²
Густота: 55.7 осіб/км²
Тел. код: +380-3477
Поштові індекси: 77500—77564
Населені пункти та ради
Районний центр: місто Долина
Міські ради: 1
Селищні ради: 1
Сільські ради: 29
Міста: 1
Смт: 1
Села: 41
Селища: 1
Мапа району
Мапа району
Районна влада
Адреса: 77500, Івано-Франківська обл., Долинський р-н, м. Долина, просп. Незалежності, 5, 2-70-15
Голова РДА: Мазур Юрій Йосифович
Голова ради: Данилів Іван Іванович

Commons-logo.svg Долинський район у Вікісховищі

Доли́нський райо́н —— район України у північно-західній частині Івано-Франківської області. Населення становить 69 851 особа (на 1 серпня 2013). Площа — 1248 км². Районний центр — місто Долина. Утворено 1939 року. Серед найбільших річок, що протікають районом є Свіча, Мізунка, Лужанка.

Географія[ред.ред. код]

Розташування[ред.ред. код]

Долинський район розташований у північно-західній частині Івано-Франківської області. Районним центром є м. Долина, яке розташоване на відстані 58 км від обласного центру. Загальна площа території району — 1,25 тис. км². У структурі адміністративно-територіального поділу Долинський район значиться з 1939 року.

Клімат[ред.ред. код]

Клімат району помірно континентальний, вологий, прохолодний влітку та м'який взимку. Середня тривалість безморозного періоду 155—160 днів, вегетаційного — 205—215 днів. Весняні приморозки припиняються в середньому в третій декаді квітня. Осінні приморозки настають в третій декаді вересня.

За умовами тепло-вологозабезпеченості і особливостями розподілу інших метеорологічних факторів у регіоні виділено два кліматичні райони:

  1. Надмірно зволожений, помірно теплий, що охоплює передгірську частину району.
  2. Надлишково зволожений, що охоплює гірську частину району і ділиться на два вертикальних підрозділи: — помірно теплий в гірських долинах; — прохолодний — до висоти 1000 м; — холодний — вище 1000 м.

Флора та фауна[ред.ред. код]

Ліси займають значну частину території району. Організацією проведення рубок головного користування, санітарних рубок займається Вигодське державне лісогосподарське підприємство та Долинське спеціалізоване міжгосподарське підприємство з ведення лісового господарства.

У гірських карпатських лісах багато природних ягідників: суниці, малини, ожини, чорниці, брусниці, а також багата фауна (олені, ведмеді, козулі, рисі, куниці тощо).

Водні ресурси[ред.ред. код]

Річка Свіча

Найбільшою річкою району є р. Свіча, яка бере свій початок з хребта вишківських ґорґан, на висоті 1155 м. Загальна довжина ріки 167 км. Другою за величиною є р. Мізунка, що починається за хутором Сіда (біля Вишкова). Довжина ріки 51 км. В смт. Вигода вона впадає в р. Свічу. Через Долинський район протікає і р. Лужанка, яка має 29 км. Серед менших річок можна виділити такі як: р. Тур'янка, р. Сівка (притока Дністра), р. Саджавка.

Усі річки Долинського району належать до басейну р. Дністер і є річками гірського типу. Цим річкам притаманний нестійкий рівневий режим. Вода може підніматись на 3-4 м.

Великих природних озер в районі немає. Одним з найбільших є Долинське озеро, яке займає площу 25 га. Середня глибина водойми 2,5 м. Запаси води в озері близько 600 тис. м³.

У районі є чимало штучних водоймищ, ставків і озер, які використовуються дуже мало, в основному для відпочинку населення. Товарної риби майже не вирощується.

Природні копалини[ред.ред. код]

Природні багатства району — нафта, попутний газ, сіль, сірка, залізна руда, марганець, менілітові сланці, цегельна глина, гравійно-галькові відклади, карпатські пісковики.

Багатий район і на поклади торфу. Розробляється родовище в с. Оболоня, розвідане біля с. Княжолука.

На території району знаходяться поклади гідромінеральних ресурсів, деякі із родовищ використовуються для випуску столової та лікувальної вод.

Історія[ред.ред. код]

Долинський район утворено у 1939 році. Заселення цих земель було певною мірою зумовлене наявністю покладів солі серед густих лісів. Тут побудували Вознесенський монастир, у якому з 1112 року монахи почали писати своєрідний літопис Долини. В 1525 році Долині було надане магдебурзьке право.

До одних із найдавніших населених пунктів району відноситься Гошів (1469 р.). Район межує з Львівською, Закарпатською областями, Рожнятівським та Калуським районами Івано-Франківської області

Адміністративний устрій[ред.ред. код]

Адміністративно-територіально район поділяється на 1 міську раду, 1 селишну раду та 29 сільських рад, які об'єднують 44 населені пункти і підпорядковані Долинській районній раді. Адміністративний центр — місто Долина[1].

Культові споруди[ред.ред. код]

Економіка[ред.ред. код]

Основними галузями промисловості є лісова, будівельних матеріалів, легка (харчова та побутового обслуговування).

Найприбутковіші галузі економіки пов'язані з природними ресурсами ліс, нафта, газ. Нафтогазовий сектор представлений: НГВУ «Долинанафтогаз», Управління бурових робіт, «Укрспецтрансгаз», компресорною станцією. Проте видобуток нафти і газу на Долинщині щороку зменшується. В деревообробній галузі працює велика компанія «Уніплит» яка реалізує не тільки продукти первинної переробки як дошки і плити, а і продукти глибокої переробки.

Туріндустрія на Долинщині слаборозвинена. Існують плани по розвитку цієї галузі, зокрема будівництво турбази в селі Мислівка, а також будівництво гірськолижного курорту.

Музеї[ред.ред. код]

  • «Бойківщина» м. Долина
  • Музей Оксани Грицей м. Долина
  • Музей З.Красівського с. Витвиця
  • Музей Івана Франка с. Лолин
  • Бункер Роберта г. Яворина біля с. Липа

Пам'ятки природи[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Персоналії[ред.ред. код]

Відомі уродженці[ред.ред. код]

Відомі люди, пов'язані з Долинщиною[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Бугрій Світлана «Долинщина» — Дрогобич: Посвіт, 2011 — 96 с. ISBN 978-966-2248-55-5

Посилання[ред.ред. код]

Болехів Львівська область
(Стрийський район,
Жидачівський район)
Львівська область
(Сколівський район)
Gray compass rose.svg Калуський район
Закарпатська область
(Міжгірський район)
Рожнятівський район