Доллі Пентріт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дороті Пентріт
Dorothy Pentreath
Dorothy Pentreath.jpg
Народилася бл. 1692
Корнуолл, Англія
Померла грудень 1777
Корнуолл, Англія, Королівство Велика Британія
Поховання Корнуолл
Підданство Велика Британія Велика Британія
Місце проживання Паул, Велика Британія
Діяльність торговка рибою
Відома завдяки остання людина для якої корнська мова була рідною
Знання мов Корнська
Батько Ніколас Пентріт
Мати Джон Пентріт
Діти Джон

Доллі (Дороті) Пентріт (хрещена 1692 — грудень 1777[1]) — мешканка Великої Британії, торговка рибою, яку деякі історики називають останньою людиною, для якої корнська мова була рідною.

Про її життя відомо дуже мало, точна дата народження не встановлена. Вважають, що вона була другою з шести дітей рибалки Ніколаса Пентріта і його другої дружини, Джон Пентріт. Проживала в селі Паул, поруч з Маусхоллом (графство Корнуол). За її власними словами, до 20-річного віку вона не знала жодного слова по-англійськи. В похилому віці вона розповідала, як дитиною продавала рибу в Пензансі, закликаючи покупців корнською. При цьому її розуміли всі місцеві жителі, включаючи дворянство. Вона ніколи не була заміжня, але 1729 року народила поза шлюбом сина Джона.

1768 року її виявив ​​етнограф і натураліст Дейнс Баррінгтон, який шукав людей, що ще пам'ятали корнську мову. За його спогадами, їй на момент зустрічі з ним було приблизно 82 роки, вона жила завдяки торгівлі рибою й могла вільно розмовляти корнійською. 1775 року він опублікував статтю про неї в журналі Антикварного товариства Archaeologia. Через п'ять років по-тому вона була ще живою й жила завдяки допомозі парафіян, а також частково завдяки ворожінню й внескам тих, хто платив їй, щоб послухати корнійське мовлення. Завдяки статті вона стала знаменитою в останні роки життя, було намальовано як мінімум два її портрети.

Доллі Пенкріт стала героїнею безлічі англійських легенд. Зокрема, вона стала популярною через велику кількість корнських лайок, якими обсипала людей, коли сердилася[2]; вважали, що вона могла накласти на людину прокляття коли кричала kronnekyn hager du (укр. «Потворна чорна жаба»), і що взагалі була відьмою. Вона також була відома завдяки своєму негативному ставленню до англійської мови, а її останніми словами перед смертю, згідно з легендою, були Me ne vidn cewsel Sawznek! (укр. «Я не хочу говорити по-англійськи!»). 1860 року на її могилі встановили пам'ятник.

Попри те, що після її смерті її стали вважати останньою людиною, яка розмовляла корнською, згодом з'явились переконливі докази того, що люди, які знали на якомусь рівні цю мову, жили у Великій Британії й значно пізніше[3].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Oxford DNB article on Dolly Pentreath
  2. Harris, J. Henry. Dolly Pentreath: The Fish-Wife of Mousehole. Britannia.com. Архів оригіналу за 7 червень 2012. Процитовано 19 May 2012. 
  3. Legend of Dolly Pentreath outlived her native tongue. This is Cornwall. 2011-08-04. Архів оригіналу за 2012-02-07. Процитовано 2014-02-19.