Дольчетто

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дольчетто

Дольчетто (італ. «Dolcetto») — технічний сорт червоного винограду, використовується для виробництва однойменного вина. Культивується у регіоні П'ємонт[1]. У перекладі з італійської «дольчетто» означає «маленький та солодкий», але ця назва не відображає характеристик винограду — цукру у винограді небагато, з нього отримують виключно сухі вина. Скоріш за все назва пішла від слова «італ. dusset» на місцевому діалекті, яке означає «невисокі пагорби».

Історія[ред. | ред. код]

Пляшка вина Дольчетто

Одна з теорій говорить про те, що Дольчетто виник у Франції і був доставлений у Монферрато в 11 столітті. Згідно з іншою теорією, цей виноград походить з села Догліані у П'ємонті. У документі 1633 року задокументована наявність Дольчетто в підвалах сімейства Арборео Валенца[2] У 1700 році Варнаба Центуріоне відправив вино в дар королеві Анні до Великої Британії[3] До 80-х років ХХ сторіччя з Дольчетто виробляли «італ. vino da tavola» — столове вино для повсякденного споживання.

Характеристики сорту[ред. | ред. код]

Сорт раннього дозрівання, невибагливий до клімату та ґрунтів, його зазвичай висаджують там не ростуть інші сорти винограду. Але найбільш якісний врожай отримують на ґрунтах, які містять мергель.[4] Зону культивування часто називають «поясом Дольчетто» — пагорби, розташовані на півдні П'ємонту до кордону з Лігурією, в провінціях Кунео, Алессандрія і Асті.

Ботанічний опис[ред. | ред. код]

Вусики переривчасті (формула: 0-1-2-0-1-2 …), двоскладні, середні або довгі, спочатку червонуваті, потім зелені.

Квітка гермафродитна, світло-зеленого кольору. Тичинок 5 (рідко 6).

Листок середнього або меншого розміру, п'ятикутний, трохи ширший ніж довгий, переважно п'ятилопатевий. Широко відкритий V-подібний черешковий синус. Верхня сторона гладенька, без опушення. Осіннє забарвлення листя зелене, з інтенсивними червоно-винними відтінками.

Гроно промислової зрілості середнього розміру або більше ніж середнього, досить довга (18-20 см). Форма пірамідальна, крилата (з 1-2 «крилами»). Ягоди відокремлюються від гребенів легко.

Ягода середнього розміру (12 мм), круглої форми, розмір ягід в одному пучку не завжди однаковий. Шкірка тонка, вкрита шаром кутину, синювато-чорна. Соковита м'якоть, з дуже солодким, простим, смачним смаком. Сік безбарвний.

Насіння — у ягоді міститься 1-3 насінини грушоподібної форми, з тонким дзьобом, середнього розміру[5].

Характеристики вина[ред. | ред. код]

Більшість вин з Дольчетто мають категорію італ. «Denominazione di Origine Controllata (DOC)», деякі — італ. «Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG)». Вина Дольчетто швидко дозрівають, мають темно-червоний колір, невелику кислотність, збалансований смак з гірчинкою. У ароматі гарно відчуваються мигдаль та лакриця. Ці вина споживають молодими, іноді навіть в перший рік після збору врожаю, але деякі виробники виготовляють вино, яке здатне зберігатись 5 років і більше.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Дольчетто. Архів оригіналу за 9 травня 2018. Процитовано 8 травня 2018. (рос.)
  2. ‘Il Dolcetto’ [Архівовано 22 липня 2011 у Wayback Machine.], Associazione italiana sommeliers: Sezione territoriale Trentino. A report of a presentation given by Roberto Perrici in Trento at the Palazzo Roccabruna on 27 February 2007.
  3. ‘Dolcetto’ [Архівовано 21 лютого 2010 у Wayback Machine.], Consorzio di tutela Barolo Barbaresco Alba Langhe e Roero.
  4. O. Clarke Encyclopedia of Grapes pg 86 Harcourt Books 2001 ISBN 0-15-100714-4
  5. Dolcetto(італ.)