Долішняк Юрій Миколайович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Долішняк Юрій Миколайович
Сотенний
Долішняк Юрій Миколайович(«Білий»).jpg
Загальна інформація
Народження 26 квітня 1916(1916-04-26)
с. Яблунів, Косівський район, Івано-Франківська область
Смерть 1 травня 1948(1948-05-01) (32 роки)
біля с. Микитинці, Косівський район, Івано-Франківська область
Псевдо «Білий»
Військова служба
Приналежність Flag of Ukraine.svg Українська держава (1941)
Вид ЗС UPA-Zaslugy1.png УПА
OUN-B-01.svg ОУНР
Формування УПА-Захід
ТВ-21 «Гуцульщина»
Командування
командир сотні «Сурма»

Юрій Миколайович Долішняк (псевдо: Білий; 26 квітня 1916(19160426), с. Яблунів, нині Косівський район, Івано-Франківська область — 1 травня 1948, біля с. Микитинці, Івано-Франківська область) — член ОУН, сотенний сотні УПА «Сурма» ТВ-21 «Гуцульщина» УПА-Захід, заступник референта СБ Коломийського надрайонного проводу ОУН.

Життєпис[ред. | ред. код]

Юрій Долішняк, син Миколи, народився у Яблунові 26 квітня 1916 року. Навчався в Коломийській гімназії, служив у польській армії (кавалерія). Восени 1941-го вступив до революційної ОУН, в умовах підпілля організував військовий вишкіл яблунівської молоді.

За дорученням ОУН служив в українській поліції під час німецької окупації, обіймав посаду коменданта в Космачі з 1943 року. Після невдалої спроби німців знищити вишкільний табір УПА в урочищі Збанули українська поліція була розформована.

Цього ж року вступає до УПА чотовим у сотню «Скуби». Згодом займає посаду сотенного сотні «Сурма» (ТВ-21 «Гуцульщина»)[1].

Відзначався відчайдушністю та умілим керівництвом в бойових операціях. Після розформування сотні призначений на посаду заступника керівника надрайонного референта СБ ОУН Коломийщини.

Загинув смертю героя біля криївки на Великдень 1948 року. Тіла загиблих у бою 5-х повстанців скинули в Яблунівські криниці[2].

Вшанування пам'яті[ред. | ред. код]

У 1994 році на місці загибелі сотенного «Білого» та побратимів встановлено та освячено хрест.[3]

У жовтні 2004 року в селищі відкрито пам'ятник та названо одну із вулиць його іменем.

Фото сотенного «Білого»[ред. | ред. код]

Мельничук Іван («Галайда»)
Пам'ятник сотенному Білому у с-щі Яблунові

Поширене фото «Білого» насправді належить іншому упівцю — Мельничуку Івану (псевдо «Галайда»).[4] Плутанина вийшла після того, як сотенний «Білий» був помилково опізнаний його подругою «Христею», яка зустрічалася з «Білим» у підпіллі лише епізодично.

Підтвердженням цьому є свідчення Михайла Симчича (псевдо «Байда»), який особисто добре знав командира сотні «Сурма» і зміг підтвердити, що на фото саме він. Також на фото, на якому, як вважалось був зображений «Білий», було достовірно ідентифіковано «Галайду» зокрема і його сином. До того ж «Галайда» зафіксований в Яворівському архіві УПА на фото, зроблених на території Румунії в червні 1949-го року, коли «Білого» вже не було серед живих.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]