Домналл Міді мак Мурхада

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Домналл Міді мак Мурхада
Народився 7 століття
Ірландія
Помер 763
Ірландія
Діяльність монарх
Посада Верховний король Ірландії
Рід Клан Холмайн
Батько Murchad Midid[1]
Діти Доннхад Міді мак Домнайлл[1] і Muiredach mac Domnaill Midid
Племена та королівства в Ірландії в ранньому середньовіччі.

Домналл Міді мак Мурхада — (ірл. — Domhnall Midi Mac Murchada) — він же: Домналл Міді, Дональд Мітський — верховний король Ірландії. Час правління: 743—763. Належав до клану Холмайн (ірл. — Clann Cholmáin) — гілки південних О'Нейлів. Клан Хольмайн починаючи з правління цього короля буде домінувати в Ірландії аж до правління короля Бріана Борума в Х столітті. Домналл Міді мак Мурхада був вождем і ватажком клану Холмайн 50 років і 20 років був верховним королем Ірландії. Але не дивлячись на це ірландські літописи досить мало повідомляють про його життя і правління. Він був покровителем храмів і церков які заснував святий Колумба, особливо церкви Дарроу (ірл. — Durrow), де він похований.

Походження та історичний фон[ред. | ред. код]

Домналл Міді був сином Мурхада мак Діармато (ірл. — Murchad mac Diarmato) — короля Уснеха, правив Уснехом від смерті свого батька — Діармайта Діана (ірл. — Diarmait Dian) в 689 році до своєї смерті в 715 році. Мурхад мак Діармато був вбитий Коналлом Грантом (ірл. — Conall Grant) з клану Сіл н-Аедо Слайне (ірл. — Síl nÁedo Sláine) — гілки південних О'Нейлів. Роком раніше Мурхад мак Діармато змусив піти у вигнання племінника Коналла — Фогартаха мак Нейла (ірл. — Fogartach mac Néill) — він став першим королем з Південних О'Нейлів, які були вигнані з Ірландії в Британію. У повідомленні про смерть Мурхада говориться, що він був «королем О'Нейлів» — мало про кого літописи пишуть так. У Домналла Міді мак Мурхада були брати: Койпре (ірл. — Coirpre) (пом. — 749), Брессал мак Мурхадо (ірл. — Bressal mac Murchado) — був вбитий у 764 році.

Король Уснеха, король Міде[ред. | ред. код]

Згідно «Книги Ленстера», після смерті свого батька у 715 році, Домналл Міді мак Мурхада став королем Уснеха. Потім ірландські літописи про нього не згадують аж до 730 року. За цей час тривали безперервні конфлікти в середині клану Сіл н-Аедо Слайне. Фергал мак Маеле Дуїн (ірл. — Fergal mac Máele Dúin) загинув в поході в бою в Ленстері у 722 році. Фогартах мак Нейл (ірл. — Fogartach mac Néill) повернувся до Ірландії у 716 році і став вождем південних О'Нейлів, а потім і верховним королем Ірландії. Фогартах був вбитий під час внутрішнього конфлікту в Сіл н-Аедо Слайне — своїм родичем Кінаедом мак Іргалайгом (ірл. — Cináed mac Írgalaig) у 724 році. Кінаед був вбитий під час війни з Флайхбертахом мак Лоїнгсігом (ірл. — Flaithbertach mac Loingsig) у 728 році.

На початку 730 років почалась війна між північними О'Нейлами. Флайхбертах мак Лоїнгсіг був переможений у 732 році сином Фергала — Аедом Алланом. Кенел Конайл знову були розбиті Аедом у 733 році, був вбитий Фергус — син Конгала Кендмагайра. Флайхбертах був ще раз переможений Аедом у 734 році. Флайхбертах мак Лоїнгсіг зрікся влади, пішов у монастир і пережив двох наступних верховних королів Ірландії.

Скориставшись цією ворожбою за розбратом серед північних вождів та королів, король Мюнстера Кахал мак Фінгуйне (ірл. — Cathal mac Finguine) здійснив вдоргенення в Міде у 733 році.

Правління верховного короля Аеда Аллана ввійшло в історію як час суцільних жорстоких війн. Аед Аллан успішно воював з Ольстером та Ленстером. Війна проти Ленстеру була важка і кровопролитна, але закінчилась розгромом Лейнстера і перемогою верховного короля Аеда Аллана. На цей бурхливий період війн припадає повідомлення «Літопису Ольстера» за 739 рік про те, що родичі Домналла Міді були живцем спалені в бенкетному залі в Бодбрайх (ірл. — Bodbráith). Деталі цієї події не повідомляєть — не ясно хто це вчинив і хто загинув. Потім повідомляється, що у 740 році Домналл Міді «пішов у церковне життя».

Верховний король — король Тари[ред. | ред. код]

У 743 році Домналл Міді переміг і вбив Аеда Аллана і низку вождів і короля Айргіалли (ірл. — Airgíalla) на рівнині Маг Серед (ірл. — Mag Sered) біля Келлс. Хоча деякі літописи вказують місце цієї битви біля сучасного Лонгфорда (ірл. — Longford). Літописи ніяк не пояснюють те, чому Домналл Міді та Аед Аллан були в стані війни, але висловлюється припущення, що причиною конфлікту були спроби розширення володінь Конайллі Муйрхемне (ірл. — Conailli Muirthemne) в сучасному графстві Лаут або вбивство Конайнга мак Амалгадо (ірл. — Conaing mac Amalgado) — короля Бреги, яке нібито здійснив Аед Аллан.

Абатство на острові Йона. Сучасний вигляд.

«Літопис Ольстера» повідомляє, що після перемоги над Аедо Алланом Домналл Міді знову «пішов в церковне життя» (не ясно що саме мається на увазі) у 744 році. Коли син Флайхбертаха — Аед Муйндерг (ірл. — Áed Muinderg) помер у 747 році, «Літопис Ольстера» називає його «Королем Півночі» — припускають, що він був намісником Домналла Міді на півночі Ірландії. Судячи по всьому Домналл Міді мав намісників і на півдні — в Міде. Його далекий родич Фалломон мак Кон Конгалт (ірл. — Fallomon mac Con Congalt) з клану Холмайн Бікк (ірл. — Clann Cholmáin Bicc), можливо, був королем Міде з 733 року. Принаймні, він вказується таким в літописах під час повідомлення про його смерть в 766 році. Двадцять років його правління взагалі були досить спокійними для Ірландії порівняно з минулими і майбутніми епохами. Чи то тому, що Ірландія втомилася і виснажилася від нескінченних війн чи то справді Домналл Міді не переймався ні умовністю і формальністю своєї влади і був байдужий до амбіцій васальних королів і вождів кланів і цікавився тільки релігією і будівництвом храмів. На відміну від попередніх і наступних королів він підтримував хороші відносини з васальними королями — зокрема, з королями Ленстеру з клану О'Дунлайнгне (ірл. — Uí Dúnlainge). У 753 році він ввів в дію «Закон Колумби» від імені Слейбене (ірл. — Sléibéne) — абата Йони. Він все своє правління підтримував абатів острова Йони, що в ті часи був релігійним центром всіх Британських островів і не тільки їх. Його нащадки теж активно підтримували абатів Йони і це мало результат — релігійні діячі Йони переїхали в Ірландію — в абатство Келлс після того як монастир на острові Йона був розграбований і зруйнований вікінгами.

Існує тільки одне повідомлення про участь у війні Домлалла Міді в час свого правління Ірландією. Про це повідомляє «Літопис Ольстера». У 756 році Доминал Міді зібрав армію і вирушив в похід на територію Ленстеру, коли загострились відносини цього королівства з кланом Кенел н-Еогайн (ірл. — Cenél nEógain) з приводу володінь Конайллі Муірхемне (ірл. — Conailli Muirthemne). Домналл Міді не хотів бачити конкуруючий клан О'Нейлів на східному узбережжі і тому мусив діяти. Не ясно наскільки активно велись тоді бойові дії чи все закінчилось тільки демонстрацією сили. Так чи інакше, але це демонструє його добрі відносини з королівством Ленстер.

Смерть[ред. | ред. код]

Домналл Міді помер у 763 році і був похований у монастирі святого Колумбана в Дарроу — сучасне Оффалі. Хоча Домналл Міді був побожним і миролюбним королем, мав добрі стосунки з абатами Йони, але не всі релігійні діячі Ірландії поважали його — деякі ставились до нього зі зневагою та ненавистю.

Спадкоємці та нащадки[ред. | ред. код]

Згідно з літописами, після смерті Домнала Міді трон верховних королів Ірландії зайняв Ніалл Фроссах (ірл. — Niall Frossach) — молодший брат Аеда Аллана і запеклий ворог Домналла Міді і його політики. Влада клану Холмайн була тимчасово призупинена.

У Домналла Міді було кілька синів і дочок.

Сини[ред. | ред. код]

Донхад Міді (ірл. — Donnchad Midi) — став верховним королем Ірландії.

Муйредах Міді (ірл. — Muiredach Midi) (пом. 802) — став королем Міде (так принаймні зазначається у його некролозі).

Діармайт Дуб (ірл. — Diarmait Dub) (пом. 764) — очолив армію підняту на захист монастиря в Дарроу. Його ворог у тому конфлікті — Брессал мак Мурхадо (ірл. — Bressal mac Murchado) очолював армію монастиря Клонмакнойсе (ірл. — Clonmacnoise).

Мурхад мак Домналл (ірл. — Murchad mac Domhnall) — загинув у бою в 765 році під час війни зі своїм братом Донхадом Міді.

Індрехтах (ірл. — Indrechtach) — помер у 797 році.

Дочка[ред. | ред. код]

Ейхне (ірл. — Eithne) — була вбита разом зі своїм чоловіком Браном Ардхенном (ірл. — Bran Ardchenn) — королем Ленстеру 6 травня 795 року в Келл Куйле Думай (ірл. — Cell Cúile Dumai) поблизу нинішнього Абейлекс. Їх убив Фінснехта Кехардерк (ірл. — Fínsnechta Cetharderc) — суперник щодо трону королів Ленстеру.

Пізнішими нащадками Домналла Міді є великі королі Конхобар мак Доннхада (ірл. — Conchobar mac Donnchada), Маел Сехнайл мак Маеле Руанайд (ірл. — Máel Sechnaill mac Máele Ruanaid), Фланн Сінна (ірл. — Flann Sinna), Донхад Донн (ірл. — Donnchad Donn) Маел Сехнайл мак Домнайлл (ірл. — Máel Sechnaill mac Domnaill).

Джерела[ред. | ред. код]

 • Annals of Ulster, ed. & tr. Seán Mac Airt and Gearóid Mac Niocaill (1983). The Annals of Ulster (to AD 1131). Dublin: DIAS. Retrieved 2008-03-23.
 • Annals of Tigernach, CELT: Corpus of Electronic Texts, 1996, retrieved 2008-03-23
 • Félire Óengusso («The Martyrology of Óengus»), ed. and tr. Whitley Stokes (1905). The Martyrology of Oengus the Culdee. Henry Bradshaw Society 29. London. p. 27. Prologue (lines 233—238) (PDF here)
 • Bhreathnach, Edel (2001), «Abbesses, Minor Dynasties and Kings in clericatu: Perspectives from Ireland, 700—850», in Brown, Michelle P.; Farr, Carol A., Mercia: An Anglo-Saxon kingdom in Europe, Leicester: Leicester University Press, pp. 113—125, ISBN 0-8264-7765-8
 • Byrne, Francis John (1973), Irish Kings and High-Kings, London: Batsford, ISBN 0-7134-5882-8
 • Charles-Edwards, T. M., Early Christian Ireland, Cambridge: Cambridge University Press, ISBN 0-521-36395-0
 • Charles-Edwards, T.M. (2004), «Áed Allán mac Fergaile (d. 743)», Oxford Dictionary of National Biography, Oxford: Oxford University Press, retrieved 2007-10-25
 • Charles-Edwards, T.M. (2004), «Domnall mac Murchada (d. 763)», Oxford Dictionary of National Biography, Oxford: Oxford University Press, retrieved 2007-10-25
 • Doherty, Charles (2004), «Donnchad mac Domnaill (733—797)», Oxford Dictionary of National Biography, Oxford: Oxford University Press, retrieved 2007-10-25
 • Dumville, David (2002), «Félire Óengusso: Problems of Dating a Monument of Old Irish», Éigse: A Journal of Irish Studies 33: 19-48, ISSN 2618-0013 2618, retrieved 2008-03-29
 • Irwin, Philip (2004), «Fogartach mac Néill (d. 724)», Oxford Dictionary of National Biography, Oxford: Oxford University Press, retrieved 2007-10-25
 • Radner, Joan N., ed. (2004) [1975], Fragmentary Annals of Ireland, CELT: Corpus of Electronic Texts, retrieved 2007-02-10
Попередник:
Аед Аллан мак Фергайле
Верховний король Ірландії
743763
Наступник:
Ніалл Фроссах мак Фергайле


 1. а б Lundy D. R. The Peerage — 717826 екз.