Домналл мак Аедо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Домналл мак Аедо
Народився 6 століття
Ірландія
Помер січень 642
Ірландія
Діяльність монарх
Посада Верховний король Ірландії
Рід Northern Uí Néilld
Батько Аед мак Айнмуйрех[1]
Брати, сестри Маел Коба мак Аедо
Діти Óengus (?)d[1] і Fergus Fanat (?)d[1]

Домналл мак Аедо (ірл. Domnall mac Áedo; між 570-590 — 642) — верховний король Ірландії (з 624 по 639); син Аеда мак Айнмуйреха та брат Маела Коба мак Аедо, верховних королів Ірландії.

Біографічні відомості[ред. | ред. код]

Належав до гілки Кенел Конайлл — північного відгалуження королівського роду О'Нілів. Рік народження лишається невідомим, відомості суперечливі попри наявність численних джерел. Час його народження пов'язаний з часом утворення спілки Друїм Кетт. Вважається, що народився він десь в проміжку між 570 і 590 роками.

Згадується в давніх ірландських літописах, про нього пишуть Джеффрі Кітінг та Чотири Майстри. Він згадується в історичній хроніці «Видінні Конна Ста Битв», що була складена очевидно у 695 році. «Літопис Ольстера» згадує Домналла як верховного короля Ірландії.

Перша згадка про Домналла мак Аедо датується 628 роким з приводу битви і поразки Домналла від свого кузена Суїбне Менна з гілки Південних О'Нілів. Можливо, ця битва сталася не в 628, а в 623 році. Незабаром після цього Суїбне Менн був вбитий Конгалом Каехом — королем маленького королівства Дал н-Арайді, що було розташоване в Ольстері. Після цієї події Домналл мак Аедо пішов війною на Лейнстер, що фактично було випробуванням для нього і після переможної війни він був визнаний верховним королем Ірландії.

У 629 році відбулись битви під Фід Еойн та Дун Кейхірн — яка з цих битв відбулась першою, досі не з'ясовано. У битві під Фід Еойн Маел Кайх мак Сганнайл розбив військо королівства Дал Ріада, яке підтримувало гілку Кенел Конайлл. Король Дал Ріади — Коннад Керр, а також два онуки Аедана мак Габрайна були вбиті в битві. У битві під Дун Кейхірн Домналл мак Аедо переміг Конгала Кеха та армію Дал н-Арайді. Після поразки Уладу (Ольстеру) і прибічників гілки Кенел Конайлл Домналл мак Аедо мусив шукати компромісів і підтримки серед різних кланів та гілок О'Нілів. У літописах зазначено про війну з Кенел н-Еогайн у 630 році та війну з кланом Холмайн з Сіл н-Аедо Слайне у 634—635 роках.

У 637 році Домналл мак Аедо зіштовхнувся з загрозою, що йшла від Конгала Каеха та королівства Улад (Ольстер). Конгала підтримав Домналл Брекк — новий король Дал Ріади — ірландського королівства на території нинішньої Шотландії та гілка Кенел н-Еогайн. Домналла мак Аедо цього разу підтримав Сіл н-Аедо Слайне. Битва відбулась під Маг Рах (майра, біля сучасного Дауна). Битва закінчилась перемогою Домналла мак Аедо. Конгал Каех був убитий. У той же день, коли відбулась битва Маг Рах, відбулась ще одна битва — битва під Сайлтір — бій флоту Домналла, який очолював його племінник Коналл Каел мак Маеле Кобо та флоту Кенел н-Еогайн та Дал Ріади. Битва теж була виграна силами верховного короля. У результаті цієї битви королівство втратило землі, якими володіло у нинішньому графстві Антрім. Землі Маг Рах були віддані Буйле Хувьне, хоча є повідомлення про передачу цих земель у володіння Суїбне Гелту — королю Дал н-Арайді.

Літопис Тігернаха повідомляє про смерть дружини Домналла — Дуйнсеахи у 641 році. Сам Домналл мак Аедо помер від старості (можливо після тривалої хвороби) у 642 році, можливо раніше — у 639 році.

Нащадки[ред. | ред. код]

У Домналла мак Аедо було 5 синів:

  • Енгус мак Домнайлл (помер у 650 році) — батько Лойнгсеха мак Енгуссо — верховного короля Ірландії (помер у 701 чи 703 році).
  • Фергус Фаннат — батько Конгала Кеннмагайра — верховного короля Ірландії (помер у 710 році).
  • Айліль Фланн Еса (помер у 666 році).
  • Коналл (помер у 663 році).
  • Колку (помер у 666 році).

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Adomnán. Life of St Columba. (Sharpe R. tr. & ed.). — London: Penguin, 1995.
  • Byrne F. J. Irish Kings and High-Kings. — London: Batsford, 1973.
  • Ó’Cróinín D. Early Medieval Ireland: 400—1200. — London: Longman, 1995.
  • The Annals of Ulster AD 431—1201 // CELT: Corpus of Electronic Texts. — 2007.
Попередник:
Суїбне Менн
Верховний король Ірландії
624639
Наступник:
Келлах мак Маеле Коба