Кустарне виробництво

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Дана серія є частиною
серії з виробництва

thimb
Економічний портал · ред.

Доморобне виробництво [1][2] (або доморобництво[3] рос. кустарное производство) — дрібносерійне виробництво предметів із застосуванням ручної праці. Було найпаче поширене в Середньовіччя (тоді доморобники становили окрему верству), але в епоху промислової революції в основному витіснене масовим виробництвом, однак задля виготовлення таких товарів, як предмети розкоші, існує і зараз. Прикладом доморобного виробництва в наші дні може бути виготовлення ювелірних прикрас, меблів за індивідуальними замовленнями або пошиття одягу дизайнером.

Відмінність від ремісницького виробництва[ред.ред. код]

Доморобне виробництво багато в чому відмінне від ремісницького. Ремісницькі цехи виготовляють свої вироби головно на замовлення, тим часом як у доморобництві замовлення радше виняток. Також у цій галузі вкрай незначний поділ праці, тоді як у ремісницькому виробництві, фахова спеціалізація дістала широке розповсюдження. Нарешті, в доморобництві робітник вельми самостійніший.

Водночас, дати найповнішу характеристику доморобної та ремісницької промисловості вкрай важко. Так, ще 1902 року, на З'їзді діячів доморобної промисловості в Російській імперії учасники спробували дати визначення доморобній і ремісницькій праці, та після тривалих дебатів відмовилися від цього бажання.

Історія[ред.ред. код]

Від доби Середньовіччя і аж до XX століття доморобництво на теренах теперішньої України було дуже поширене. 1872 року Рада торгівлі й мануфактур Мінфіну Російської імперії призначила Комісію з дослідження доморобної промисловості в країні. До неї увійшли представники пов'язаних із сільським господарством і дрібною промисловістю відомств і члени наукових спілок. Багато з проблем викликали тривалі дискусії фахівців. Не раз обговорювали визначення змісту терміну «доморобна промисловість» і те, кого з виробників слід віднести до доморобів[4].

Доморобне виробництво як основа національної економіки[ред.ред. код]

Економіка В'єтнаму багато в чому ґрунтується на доморобництві. Так, приміром, у 50-ті року в Північному В'єтнамі налічувалося понад сто тисяч доморобних підприємств. На початку 70-х, ще до закінчення війни із Штатами, доморобне виробництво давало приблизно половину всій продукції місцевої промисловості й майже третину всього промислового виробництва республіки. Уже до 1977 року, після злуки В'єтнаму, в Південному В'єтнамі нараховувалося 700 000 доморобників.

Доморобництво в Непалі витримує конкурентну боротьбу з промисловими виробниками й чужоземними товарами, що пояснюється не лише економічними та природно-географічним чинниками, а й підтримом і стимулюванням доморобної промисловості з боку держави.

Сьогодення[ред.ред. код]

Доморобне виробництво зберігається дотепер. Особливо часто воно трапляється при виготовленні ювелірних прикрас або інших предметів розкоші. У відсталих і розвиткових країнах доморобне виробництво домінує. Наприклад, у Китаї більшість дрібних підприємств досі становлять собою спілки майстрів-доморобників.

Цікаві факти[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Виноски[ред.ред. код]

  1. Новий політехнічний російсько-український словник Микола Зубков
  2. "Доморобне виробництво" в "Словопедії"
  3. "Доморобне виробництво" і "доморобництво" на "Академіку"
  4. Труды Комиссии по исследованию кустарной промышленности в России. СПб. 1879. — Випуск II. — Стор.6-9
  5. Теория организации. Краткий курс. Розділ I. Основные положения теории организации (64 сторінка). (Іванова Т. Ю., Приходько В. И.; СПБ; 2004 рік.) isbn = 5-94723-715-6

Література[ред.ред. код]

  • Голицынъ Ф. С. Первоначальныя изследованія о состояніи кустарной промышленности въ Россіи (1850-ті роки.) // Кустарное дѣло в Россіи: Историческій ходъ развитія кустарнаго дѣла в Россіи. Дѣятельность правительства, земствъ и частныхъ лицъ. — Типографія В. Ф. Киршбаума на Дворцовой площ., д. М-ва финансовъ. — С.-Петербургъ, 1904. — Т. I.
  • Крузе Э. Э. Глава I. Численность и динамика наёмных рабочих России // Положение рабочего класса России в 1900-1914 гг. — Ленинградское отделение изд-ва «Наука». — Л..

Посилання[ред.ред. код]


Економіка Це незавершена стаття з економіки.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.