Доміно (поліміно)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Покриття шахівниці доміно. В укладанні є лише одна пара доміно, які дотикаються одна до одної довгими сторонами

Доміно — двоклітинне поліміно, тобто многокутник, отриманий об'єднанням двох рівних квадратів, які з'єднуються сторонами. Як і інші поліміно, доміно використовуються в задачах цікавої математики (наприклад, на складання фігур з поліміно).

Існує тільки одне вільне доміно, одне одностороннє доміно і два фіксованих доміно (в цьому випадку друге доміно виходить з першого поворотом на 90°).

«Пошкоджена» шахівниця

[ред. | ред. код]
abcdefgh
8
h8 чорний хрестик
a1 чорний хрестик
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
Задача про пошкоджену шахівницю

Задача про пошкоджену шахівницю — головоломка, яку запропонував філософ Макс Блек у своїй книзі Critical Thinking (1946). Задачу згадано в книзі Голомба «Поліміно» і в колонці Мартіна Гарднера «Mathematical Games». Задача була такою:

Дано шахівницю, з якої вирізано пару протилежних кутових клітинок (рис. 2), і коробка доміно, кожне з яких покриває дві клітинки шахівниці. Чи можна повністю покрити шахівницю, використавши 31 кісточку доміно (без вільних клітинок і накладань)?

Розв'язання

[ред. | ред. код]

Кожне доміно на шахівниці завжди закриватиме одну чорну і одну білу клітинку. Отже, всі кісточки доміно на дошці завжди покриють однакову кількість чорних і білих клітинок. На шахівниці, яка використовується в задачі, кількість чорних клітинок не дорівнює кількості білих. Отже, повністю покрити шахівницю таким способом неможливо.

Див. також

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]