Доміцій Александр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Луцій Доміцій Александр
лат. Lucius Domitius Alexander
Фоліс Доміція Александра
Імператор (узурпатор)
Правління 308—311 (самопроголошений)
Біографічні дані
Народження невідомо
Фригія
Смерть 311
Африка
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Луцій Доміцій Александр (лат. Lucius Domitius Alexander; пом. 311, Африка) — римський узурпатор у 308311 роках. Проголосив себе імператором, будучи вікарієм (губернатором) провінції Африка.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Про дату народження і раннє життя Александра немає даних. Ймовірно, він походив з Фригії (за версією Зосима) або Паннонії (так вважає Аврелій Віктор)[1]. Александр займав посаду вікарія[к 1] римської провінції Африка станом на 308 рік. Зосим стверджував, що він був нездібним керівником і погано виконував свої обов'язки[2]. У той час імператор Максенцій домагався свого визнання в Африці, але солдати були лояльні Галерію. Побоюючись повстання африканських легіонів, 308 року Максенцій надіслав Александру вимогу видати йому сина вікарія у ролі заручника. Відомо, що у той час Александр був уже в похилому віці. Утім, він відмовився видати імператору сина і перекрив поставки зерна із своєї провінції[к 2]. Армія проголосила його августом.

Під контролем імператора залишалися території у Північній Африці (сьогоднішні Алжир, Туніс і захід Лівії), а також Сардинія. Існує версія, що Александр об'єднався разом із Костянтином проти Максенція[3]. Утім, повстання колишнього вікарія тривало недовго. Послані проти нього Максенцієм префект преторія Руфій Волузіан і Зенат розгромили нечисленне військо Александра, яке, скоріше всього, не чинило відчайдушного опору. Сам узурпатор був захоплений військами супротивника і задушений. У більшості його прихильників Максенцій конфіскував майно. Дата закінчення правління Александра невідома точно, але дослідники вбачають найімовірнішими 309 або 311 рік.

Коментарі

[ред. | ред. код]
  1. Посада вікарія у ті роки були чимось на зразок губернатора.
  2. Рим у той час дуже сильно залежав від поставки зерна з Єгипту і Північної Африки, тож це був досить дієвий важіль впливу.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Zosimos 2,12,3; Epitome de Caesaribus 40,20; Aurelius Victor, Liber de Caesaribus 40,17.
  2. Zosimos 2,12.
  3. P. Salama, «Recherches numismatiques sur l'usurpateur africain L. Domitius Alexander», Proceedings of the International Numismatic Congress, 1973, ст. 365