Доміцій Александр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Луцій Доміцій Александр
лат. Lucius Domitius Alexander
Follis-Domitius Alexander-carthage RIC 68.jpg
Фоліс Доміція Александра
Імператор (узурпатор)
Правління 308—311 (самопроголошений)
Біографічні дані
Народження невідомо
Фригія
Смерть 311
Африка
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Луцій Доміцій Александр (лат. Lucius Domitius Alexander; пом. 311, Африка) — римський узурпатор у 308311 роках. Проголосив себе імператором, будучи вікарієм (губернатором) провінції Африка.

Життєпис[ред. | ред. код]

Про дату народження і раннє життя Александра немає даних. Ймовірно, він походив з Фригії (за версією Зосима) або Паннонії (так вважає Аврелій Віктор)[1]. Александр займав посаду вікарія[к 1] римської провінції Африка станом на 308 рік. Зосим стверджував, що він був нездібним керівником і погано виконував свої обов'язки[2]. У той час імператор Максенцій домагався свого визнання в Африці, але солдати були лояльні Галерію. Побоюючись повстання африканських легіонів, 308 року Максенцій надіслав Александру вимогу видати йому сина вікарія у ролі заручника. Відомо, що у той час Александр був уже в похилому віці. Утім, він відмовився видати імператору сина і перекрив поставки зерна із своєї провінції[к 2]. Армія проголосила його августом.

Під контролем імператора залишалися території у Північній Африці (сьогоднішні Алжир, Туніс і захід Лівії), а також Сардинія. Існує версія, що Александр об'єднався разом із Костянтином проти Максенція[3]. Утім, повстання колишнього вікарія тривало недовго. Послані проти нього Максенцієм префект преторія Руфій Волузіан і Зенат розгромили нечисленне військо Александра, яке, скоріше всього, не чинило відчайдушного опору. Сам узурпатор був захоплений військами супротивника і задушений. У більшості його прихильників Максенцій конфіскував майно. Дата закінчення правління Александра невідома точно, але дослідники вбачають найімовірнішими 309 або 311 рік.

Коментарі[ред. | ред. код]

  1. Посада вікарія у ті роки були чимось на зразок губернатора.
  2. Рим у той час дуже сильно залежав від поставки зерна з Єгипту і Північної Африки, тож це був досить дієвий важіль впливу.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Zosimos 2,12,3; Epitome de Caesaribus 40,20; Aurelius Victor, Liber de Caesaribus 40,17.
  2. Zosimos 2,12.
  3. P. Salama, «Recherches numismatiques sur l'usurpateur africain L. Domitius Alexander», Proceedings of the International Numismatic Congress, 1973, ст. 365