Донецька височина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Донецька височина
Донецька височина на мапі України (виділено кольором)
Донецька височина на мапі України (виділено кольором)

Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Розташування Україна Україна
*Харківська область
*Донецька область
*Луганська область
Росія Росія
Система Донецька складчаста споруда, Бахмутська западина, Кальміус-Торецька западина
Висота 200—300 м (максимальна — 367 м - г. Могила-Мечетна)

Доне́цька височина́височина в межах Харківської (частково), Донецької та Луганської областей України і (частково) Ростовської області Росії.

Географічне розташування[ред. | ред. код]

Простягається широкою смугою з північного заходу на південний схід. На півночі та північному сході обмежена долиною річки Сіверського Дінця, до якої спадає уступом заввишки 120—150 м (див. Святі гори).

Височина лежить у степовій зоні, подекуди збереглись ділянки широколистових лісів. Річки належать до басейнів Дону, Дніпра й Азовського моря; найбільші річки — Сіверський Дінець, Кальміус, Кринка, Міус, Вовча, Самара. Височина дуже порізана річковими долинами, ярами і балками, трапляються осипи, обвали, зсуви, різні карстові форми, різноманітні антропогенні форми — вугільні терикони, відвали, кар'єри. Багато на родовища кам'яного вугілля, руд кольорових металів, будматеріалів тощо.

Природоохоронні території: Провальський степ, Луганський природний заповідник, Донецький кряж (регіональний ландшафтний парк) та інші.

Її протяжність із заходу — північного заходу на схід — південний схід — близько 350 км, найбільша ширина — до 150 км. Донецька височина межує з Придніпровською низовиною, Приазовською височиною, Приазовською низовиною і Середньоруською височиною. Середні висоти становлять 175-300 м. На височині виділяються: в південно-східній частині — Донецький кряж — основна частина з гривами, гребенями й останцями; де і знаходиться найвища точка височини (367 м) — гора Могила-Мечетна. На північному заході — Бахмут-Торецька височина.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]