Донецький державний університет управління

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

[1]

Донецький державний університет управління
ДонДУУ
DonGYY
Тип університет
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Розташування Маріуполь
Гасло «Запитанність випускників – наша головна мета»
Засновано 1992
Акредитація IV рівня
Ректор В.о. ректора – Марова Світлана Феліксівна, доктор наук з державного управління, професор
Студентів 7550
Докторів 74
Професорів 60
Адреса вул. Карпінського, 58, м.Маріуполь, 87513
Сайт www.dsum.edu.ua

Донецький державний університет управління (ДонДУУ)  — державний вищий навчальний заклад з підготовки управлінських кадрів, економістів, фінансистів, соціологів, фахівців у галузі права, менеджменту, маркетингу, орієнтованих на діяльність в умовах ринкової економіки України.

Загальна інформація[ред.ред. код]

Університет створено у 1992 році на базі Інституту підвищення кваліфікації керівних працівників і фахівців Держвуглепрому СРСР (розпорядженням Кабінету Міністрів № 1007-р від 26 листопаду 1993 року) як Донецька державна академія управління, а з 4 березня 2004 року розпорядженням Кабінету Міністрів № 124-р від 4 березня 2004 року на базі академії створений Донецький державний університет управління.

Ініціаторами створення ДонДАУ виступили: Донецька обласна рада народних депутатів, Донецька обласна державна адміністрація, Донецька міська рада, Інститут економіки промисловості НАН України, Державний комітет вугільної промисловості України, керівництво обласних професійних союзів, цілого ряду підприємств і організацій різних форм власності.

Факт створення нового вишу став відповіддю на найгострішу і насущну потребу молодої суверенної України в новій формації висококваліфікованих фахівців для забезпечення переходу на рейки ринкового функціонування національної економіки.

На переконання засновників вишу, головна мета колективу: це підготовка і перепідготовка управлінських і економічних кадрів, здатних ефективно працювати в умовах ринкової економіки. Її досягнення визначалося на основі органічної єдності освітньої, професійної і наукової діяльності, розвитку міжнародних зв'язків, використання найкращого вітчизняного і зарубіжного досвіду.

Структура університету: 8 факультетів, 23 кафедри, 3 коледжі, 1 навчально-науковий центр. За ініціативою облдержадміністрації в ДонДУУ працюють обласний центр перепідготовки керівних кадрів і обласний консалтинговий центр. В рамках угоди між Львівською і Донецькою обласними держадміністраціями про розвиток культурних і наукових зв'язків між Сходом і Заходом країни, при університеті рішенням Кабінету Міністрів України створений Західноукраїнський інститут інформаційних технологій і управління (Львів).

Сьогодні університет має у своєму розпорядженні сучасну навчально-матеріальну базу, яка в 3 рази перевищує площі, що були в 1992 році. Розташовані у семи навчальних корпусах (загальною площею 16, 9 тис.кв.м.) аудиторії обладнані сучасними технічними засобами навчання. Комп'ютерні класи і бібліотека мають вихід в Інтернет, створена лабораторія обчислювальної техніки, лінгафонний кабінет, мінідрукарня, спеціалізована бібліотека з філіалами в навчальних корпусах і у всіх гуртожитках. Для іногородніх студентів є 6 гуртожитків. Також у розпорядження студентів 6 спортивних залів, 4 тренажерних зали та 3 спортмайданчики.

Парк комп'ютерів налічує 431 ЕОМ, з них 375 безпосередньо задіюються в навчальному процесі. Функціонує локальна комп'ютерна мережа, є вихід в національну науково — дослідницьку комп'ютерну мережу «URAN».

Бібліотечна фундація становить майже 150 тисяч томів навчальної, методичної і наукової літератури. Вітчизняні і зарубіжні періодичні видання (журнали і газети) представлені 110 найменуваннями. Порівняно з 1992 роком фундація бібліотеки зросла в 5 разів. Особлива увага приділяється поповненню бібліотеки сучасною літературою (вітчизняною і зарубіжною) в галузі управління, економіки, маркетингу, фінансів і господарського права. Більше 40 % надходжень новинок в бібліотеку складають публікації наукового і навчально-методичного характеру, підготовлені викладацьким складом університету.

В 5 гуртожитках проживають 1170 студентів, аспірантів і слухачів. У всіх гуртожитках обладнані кімнати для занять і відпочинку, є тренажерні зали, здоровпункт і стоматологічний кабінет. Кількість місць для мешкання студентів, в порівнянні з першими роками існування вишу, збільшилася більш ніж в 2 рази. Рішенням облдержадміністрації, міськради і обкому профспілки працівників освіти і науки гуртожитки ДонДУУ протягом ряду років визнаються найкращими серед всіх студентських гуртожитків Донецької області.

На базі вишу працює навчально-науково-виробничий комплекс «Донбас-менеджмент». До його складу увійшли науково-дослідні інститути, вищі навчальні заклади I і II рівнів акредитації, загальноосвітні школи, підприємства, установи і організації. Навчально-науково-виробничий комплекс «Донбас-менеджмент» є добровільним об'єднанням державних вищих навчальних закладів, недержавних навчально-виховних установ, організацій і підприємств для спільної діяльності з метою створення умов вдосконалення процесу підготовки фахівців нової формації для народного господарства Донбасу.

Задачами комплексу «Донбас — менеджмент» є: підготовка фахівців за скрізними навчальними програмами і планами, ефективне використання науково-педагогічного потенціалу, навчально-лабораторної і виробничої баз регіону, соціальної інфраструктури, організації підвищення кваліфікації керівних кадрів підприємств, проведення науково-дослідницьких робіт, апробації і використання результатів досліджень, підготовки власних наукових кадрів.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 24.01.2001 року № 13-р «Про заходи по сприянню підприємствам в організації професійного навчання кадрів на виробництві» Донецькою обласною державною адміністрацією спільно з Донецьким державним університетом управління створена «Школа підготовки резерву директорів шахт», яка працює вже більше трьох років.

Кадри[ред.ред. код]

На даний час навчальний процес забезпечують 340 викладачів. Серед них — 51 доктор наук, професор, 5 академіків НАН України, 1 член-кореспондент Академії педагогічних наук, 2 академіки Академії правових наук України, 54 академіки галузевих Академій наук України, 160 кандидатів наук, доцентів. 15 викладачів мають почесне звання заслуженого працівника (освіти, науки і техніки, культури, охорони здоров'я і спорту), 52 є нагородженими нагрудним знаком «Відмінник освіти», 3 особи мають звання «Почесний громадянин міста Донецька» (у тому числі батько діючого ректора, що передав свою посаду ректора своєму синові без процедури виборів, тим самим порушивши діюче в Україні законодавство, а з моральної точки зору створивши конфлікт інтересів). 4 є лауреатами державних премій в галузі науки і техніки.

В активі викладачів 2 патенти, 434 авторські свідоцтва і патент на винахід.

В навчальному процесі університету беруть участь професори із США, Німеччини, Польщі, Росії. З лекціями виступали і проводили семінари: професор Російської Академії державної служби при Президенті Російської Федерації доктор історичних наук Пономаренко Б. Т.; ректор університету в місті Тюбінген (Німеччина) доктор Ганс Ферінгер; професор Пітсбургського університету (США) Стін Кабала; професор Луїзіанського коледжу (США) Барні Т. Раффилд III; волонтер Корпусу Миру США професор Бриджіт Мак Кормак; директор Інституту міжнародної економіки і міжнародних відносин НАН України академік НАН України Пахомов Ю. Н.; проректор Академії менеджменту і ринку (м. Москва) доктор філософії, професор Ващенко В. П.; ректор Київського національного торговельно-економічного університету, доктор економічних наук, професор Анатолій Мазаракі та інші.

Основною формою підготовки науково-педагогічних кадрів є аспірантура і докторантура. Зараз в них навчаються 190 осіб. Створена Спеціалізована рада із захисту кандидатських і докторських дисертацій на здобуття вчених ступенів по державному управлінню.

В університеті докторські дисертації захистили 24 особи, кандидатські — 115. Вчене звання професора надано — 37 особам, а доцента — 97.

274 викладачів і студентів пройшли стажування за кордоном, брали участь у роботі міжнародних конференцій, реалізації сумісних проектів. Серед них проект за програмою «ТЕМПУС». Він реалізується спільно із Штутгартськім університетом (Німеччина), Каталонським університетом (Барселона, Іспанія), Сандерлендськім університетом (Великобританія), Інститутом телекомунікацій (Еврі, Франція) і Академією бізнесу (Легніца, Польща). У 2003 — 2004 роках з метою вивчення досвіду роботи в цих університетах побували 7 делегацій ДонДУУ (8 професорів і 5 доцентів). Одночасно з цим наші викладачі були запрошені за рядом університетів. Так, професор Шайхет Л. Ю. запрошувався для читання спецкурсу «Математичне моделювання біологічних процесів» в інституті біомеханіки Урбіно (Італія), професор Бурега В. В. прочитав в Силезськом університеті (Чехія) спецкурс «Соціальна адекватність механізмів державного управління», а професор Каїра З.С. з успіхом прочитала лекцію Fred Springer "Globalisation and Economic Integration: Ukraine' Challenges and Choices" для студентів університету Lebanon Valley College, Пенсильванія, США. Істотною підмогою в роботі по вивченню досвіду організації і змісту навчання фахівців за рубежем для викладацького складу стала участь в грантових програмах. 5 викладачів стали переможцями конкурсів міжнародних програм і фундацій, таких як «Зв'язки громад» (США), програма імені «Фулбрайта» (США), IREX (США), ДААД (Німеччина). Викладачі університету брали участь в реалізації проектів TACIS, CEUME, створенні освітніх центрів, таких як Фундація «Україна — США», Вища школа бізнесу м. Компьєн (Франція). ДонДУУ є постійним членом Європейської асоціації міжнародної освіти.

Так, професор, д.е.н. Каїра З. С., представляючи ДонДУУ, активно співпрацює з Фундацією Американської Асоціації маркетингу. Ставши переможцем одного з конкурсів для викладачів країн Східної Європи, вона отримала грант на стажування у Вищій школі економіки у Варшаві. Доцент кафедри адміністративного менеджменту Маляренко Т. А. протягом двох останніх літ є активним учасником програми «Лідери майбутнього у МВА», яка, привертаючи молодих вчених, організовує проведення літніх шкіл, де готуються майбутні лідери МВА. Плідними стали прямі контакти кафедри екологічного менеджменту ДонДУУ (зав. кафедрою к.е.н., доц. Шапоренко О. І.) і Центру досліджень навколишнього середовища Пітсбургського університету (США), в рамках якого стали можливими два наукових стажування співробітників кафедри і участь в роботі п'яти літніх шкіл і шістьох міжнародних конференцій і семінарів.

Студентство[ред.ред. код]

Університет пропонує різноманітні форми навчання: очну, дистанційну, заочну, скорочену тощо. На денній і заочній формах навчаються понад 10 тисяч студентів, слухачів і аспірантів. На бюджетній формі навчання навчається 52,7 % студентів, а 47,3 % на контрактній (за рахунок юридичних і фізичних осіб). Ліцензований Міністерством освіти і науки обсяг прийому студентів (тільки на стаціонарі) становить 1400 осіб.

Університет здійснює підготовку менеджерів, економістів і правознавців по освітньо-кваліфікаційних рівнях «бакалавр», «фахівець», «магістр», у тому числі, іноземних громадян. Студенти навчаються по 4 напрямам професійної підготовки, що включають 15 спеціальностей і 6 спеціалізацій.

За 13 років існування університет закінчили понад 7,5 тисяч осіб, які працюють в управлінських структурах Донецької області, адміністраціях міст, районів, керівниками фірм, банків, податкових інспекцій, контрольно-ревізійних управлінь. Випускники ДонДУУ працюють в Адміністрації Президента України, Кабінеті Міністрів України, є депутатами Верховної Ради. Так, 33 наших випускника працюють на посадах перших керівників органів державної влади і їх заступників, ще 36 очолюють різні структури органів державної влади і місцевого самоврядування. 11,2 % працюють на посадах перших керівників підприємств і організацій всіх форм власності, очолюють структурні підрозділи — 12,4 %. Всього за фахом працюють 87,5 % вихованців, що були, університету. Щорічно 5-7 % випускників, які проявили здібності до наукової роботи, рекомендуються для навчання в аспірантурі. Показник працевлаштованості випускників 2004 року — 94 % може бути визнаний достатньо високим, оскільки до їх числа не входять близько 3 % випускниць, що знаходяться в декретних відпустках і 1,8 % випускників, що виїхали на роботу в країни далекого зарубіжжя і СНД.

Інститути та факультети[ред.ред. код]

 • 5 факультетів:
  • менеджменту,
  • обліково-фінансовий,
  • економіки,
  • права і соціального управління,
  • заочного навчання.
 • Центр післядипломної освіти
 • Центр по роботі з іноземними студентами
 • Центр довузівської підготовки

Ректори[ред.ред. код]

 • Поважний Станіслав Федорович: 1992 −2007
 • Поважний Олександр Станіславович: 2007-2014
 • В.о. ректора – Марова Світлана Феліксівна: 2014 - по наступний час

Нагороди та репутація[ред.ред. код]

За результатами рейтингу найкращих ВНЗ України, який складено Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України, ДонДУУ у 2012 році посів 3 місце серед груп навчальних закладів «Економіка, фінанси, управління, підприємництво».

Джерела[ред.ред. код]

 • Ця сторінка має Властивість Вікіданих P910: основна категорія теми сторінки із значенням "Category:Donetsk State University of Management", але не має ні назви українською мовою ні відповідника в Українській Вікіпедії. Виправити це, за необхідності, можна за посиланням d:Q18929288. Вимкнути це повідомлення можна вказавши у картці параметр |mcat=-.