Донна Ноубл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Донна Ноубл
Персонаж пов'язаний з Десятий Доктор
Раса Людина
Рідна планета Земля
Рідна ера XXI століття
Перша поява Судний день[ru]
Остання поява Кінець часу[ru]
Актор Кетрін Тейт[ru]

Донна Ноубл (англ. Donna Noble) — вигаданий персонаж британського телесеріалу «Доктор Хто», роль якого виконувала англійська акторка Кетрін Тейт[ru].

Донна Ноубл уперше з'явилася на останніх хвилинах серії «Судний день[ru]», що завершує другий сезон (2006)[1]. Наступна поява Донни Ноубл — різдвяний спецвипуск 2006 року «Наречена, яка втекла[ru]». У четвертому сезоні (2008) Донна стає постійною супутницею Десятого Доктора.

Загалом Донна Ноубл з'являється у п'ятнадцяти серіях телесеріалу «Доктор Хто».

Отримавши спочатку багато невтішних відгуків з боку критиків, персонаж незабаром став сприйматися як одна з найкращих кандидатур на роль постійної супутниці Доктора.

Історія персонажа[ред. | ред. код]

Знайомство з Доктором[ред. | ред. код]

Секретар Донна Ноубл з Чизіку знайомиться з Доктором за незвичайних обставин. Після драматичного прощання з Роуз Тайлер Доктор, на свій величезний подив, бачить у ТАРДІС жінку у весільній сукні. Сама «наречена» здивована не менше за Доктора[2].

У різдвяному випуску «Наречена, яка втекла[ru]» з'ясовується, що неочікувану гостю Доктора звуть Донна Ноубл. Вона працює тимчасовою секретаркою у фірмі «Ейч Сі Клементс». У святвечір, а разом з тим і день довгоочікуваного весілля, Донна невідомим чином переноситься у ТАРДІС прямо з церкви, де вона мала побратися зі своїм колегою Лансом Беннетом.

Доктор дізнається, що Донну притягнули до ТАРДІС частинки ксенону, давньої енергії, створеної Володарями Часу. Ксенон було відновлено фірмою «Ейч Сі Клементс», яка, як з'ясовує Доктор, працювала на Інститут Торчвуд, а наречений Донни підмішував частинки до її кави. Як виявилося, Ланс служить павукоподібній представниці древньої раси Ра́кносс, яка загинула, як вважав Доктор, іще в Темні Часи. Донна допомагає Докторові вижити після сутички з Імператрицею Ракносс, але відмовляється подорожувати з ним.

Супутниця Доктора[ред. | ред. код]

Донна Ноубл і Доктор знову зустрічаються у першій серії четвертого сезону[3]. Вони розслідують діяльність «Адипоуз Індастріз» — компанії, що створила революційний засіб для схуднення. Донна та Доктор рятують від смерті тисячі лондонців, викривши голову «Адипоуз Індастріз», міс Фостер, яка планувала використовувати землян[4] для вирощування інопланетних істот адипо́уз. У кінці серії Донна, цього разу з радістю, приймає пропозицію Доктора скласти йому компанію в мандрах.

В подальших серіях Донна Ноубл і Доктор потрапляють до Римської імперії[5], звільняють від рабства інопланетну расу удів[6], захищають Землю від армії сонтара́нців[7] і припиняють ворожнечу людей і ха́тів[8]. У серії «Єдиноріг і оса[ru]» Донна з Доктором вирушають до Англії 1926 року, де знайомляться з Агатою Крісті та розкривають серію таємничих убивств. У серії «Тиша в бібліотеці[ru]» Донна випадково опиняється у віртуальному світі, яким управляє дівчинка — хранителька бібліотеки. В тій же серії Донна знайомиться з майбутньою супутницею Доктора — професоркою Рівер Сонг.

Виконавчий продюсер серіалу Рассел Т. Девіс[ru] так описує роль Донни в житті Доктора[9]:

« Донна личить Докторові більше за будь-кого з його попередніх помічників. Вона старша і вона не закохана у нього — у цьому також є відмінність від попередніх супутниць. Доктор у виконанні Девіда Теннанта такий блискучий і зірковий, що йому потрібен той, хто зможе йому перечити та повертати назад на землю. У другій серії «Вогні Помпеї[ru]» Донна, використовуючи силу волі, змінює майбутнє героїв. Я не вважаю, що будь-який інший помічник міг би витягнути цю сцену.
Оригінальний текст(англ.)
Donna is much more the Doctor's equal than any of the previous assistants. She is older and she is not in love with him, and that also makes a difference. David's Doctor is now so glittering and stellar that he needs bringing down to earth by someone question him. In episode two, Donna changes the future of characters by her strength of will. I don't think any other assistant could have pulled off that scene.
»

Паралельний світ[ред. | ред. код]

У серії «Поверни ліворуч[ru]» провісниця з планети Шан Шен за допомогою Часового жука відправляє Донну в день, що зумовив її зустріч з Доктором. Того дня перед Донною стояла дилема — повернути ліворуч, аби приступити до роботи в «Ейч Сі Клементс» або повернути праворуч і влаштуватися до місцевої копіювальної фірми. Під впливом Часового жука вона обирає роботу в копіювальній компанії Дживала Чаудрі.

Це рішення породжує паралельний всесвіт, де Доктор, не зустрівши Донну, гине у битві з Імператрицею Ракносс. Смерть Доктора призводить до катастрофічних наслідків: Марта Джонс і Сара Джейн Сміт гинуть під час подій серії «Сміт і Джонс[ru]», Лондон руйнується через випадок з Титаніком[10], а через адипоуз[3] помирають мільйони людей.

Згодом життя Донни починає руйнуватися — Чаудрі її звільняє, а після руйнування Лондону Донну та її родину, що мешкала в розкоші завдяки лотерейному квитку, переселяють до Лідсу як біженців.

Донна зустрічає Роуз Тайлер, яка повідомляє, що Донні було визначено зовсім інше життя — влаштувавшись до «Ейч Сі Клементс», вона мала б познайомитися з Доктором і врятувати його від загибелі. Донна вирішує повернутися у червень 2007 року, щоб завадити самій собі в минулому повернути праворуч і влаштуватися до Чаудрі.

Повернувшись у минуле, Донна розуміє, що не встигне вчасно до призначеного місця, і кидається під вантажівку. Поки Донна з майбутнього помирає, Роуз щось шепоче їй на вухо. Через аварію утворюється затор, і, завдяки цьому Донна з минулого повертає ліворуч, тим самим, обравши свій визначений шлях.

Коли правильний хід подій відновлюється, Донна передає Докторові слова Роуз — «Злий вовк»[11], які передвіщають кінець Всесвіту.

Доктор-Донна[ред. | ред. код]

В серії «Кінець подорожі[ru]» Доктор регенерує, скеровуючи частину енергії у свою відрубану руку[12]. Коли Донна торкається руки, їх генетичний матеріал об'єднується і створює ще одного Доктора — напів Володаря Часу, напів-людину. Донна також стає напів-Доктором, отримавши розум Володаря Часу.

Вона використовує свої нові здібності, щоб урятувати Всесвіт від знищення далеками. Проте в Донни людський організм, і вона нездатна жити з таким розумом. Доктор стирає пам'ять Донни і повертає її родині, заборонивши їм нагадувати Донні про її мандри, інакше це її вб'є.

У серії Кінець часу[ru] Майстер перетворив усе людство на свої копії, крім Вілфреда, котрий був захищений у радіаційній камері, та Донни, в якій знаходилася ДНК Володаря Часу. Коли Майстер спробував убити її, Донна почала згадувати свої мандри, але Доктор залишив захисний механізм, який захистив її від копій Майстра і також знову стер її пам'ять.

Сутність Донни-Доктора стала відома задовго до подій того часу. Коли Доктор і Донна відвідали планету удів і допомогли їм, пісня удів починалася про Донну-Доктора та про самого Доктора, голос про який сягне всіх куточків інших світів.

Родина та особисте життя[ред. | ред. код]

Батьки Донни — Джеффрі «Джеф» Ноубл[13] (помер[14]) і Сильвія Ноубл (дівоче прізвище — Мотт). Також у Донни є дід по материнській лінії — Вілфред Мотт[15], якого Донна кличе «дідусем» (англ. Gramps). Його відсутність на весіллі Донни[16] пояснюється у серіалі тим, що він у той час хворів на іспанський грип.

Донна Ноубл була заручена зі своїм колегою Лансом Беннетом, у якого закохалася першого дня роботи в «Ейч Сі Клементс». Донна одразу стала рішуче добиватися його руки, і навіть сама зробила йому пропозицію. Через події серії «Наречена, яка втекла[ru]» Донна не встигла вийти за нього, а пізніше Ланс загинув від рук своєї хазяйки — Імператриці Ракносс.

У віртуальному світі бібліотеки Донна познайомилася з заїкою Лі МакЕвоєм, за якого пізніше вийшла заміж. У Донни та Лі було двоє дітей — син Джош і дочка Елла. Пізніше виявилося, що діти Донни — несправжні, як і сам світ бібліотеки. Донна вважала, що її чоловік також був згенерований комп'ютером, хоча, Лі МакЕвой існував насправді. Їм не вдалося зустрітися в реальності, а Джош і Елла залишилися жити з професором Рівер Сонг у світі бібліотеки[17].

У серії Кінець часу[ru] Вілфред розповідає Докторові, що Донна познайомилася з молодиком на ім'я Шон Темпл і збирається вийти за нього заміж. Наприкінці Доктор прибуває на весілля Донни і дарує їй подарунок — виграшний лотерейний квиток.

Кар'єра[ред. | ред. код]

Донна працювала тимчасовою секретаркою в декількох місцях, у тому числі в «Ейч Сі Клементс»[16]. За словами Донни в серії «Кінець подорожі[ru]», вона — найкраща секретарка в Чизіку, оскільки друкує зі швидкістю 100 слів на хвилину. Донна також кілька днів пропрацювала у Департаменті безпеки й охорони праці тільки для того, щоб отримати їх перепустку[3].

Також Донна півроку працювала у Бібліотеці Хаунслоу, де за кілька днів вивчила десяткову систему класифікації Дьюї[18].

Відгуки та критика[ред. | ред. код]

Донна Ноубл, уперше з'явившись у серії «Наречена, яка втекла[ru]», отримала багато негативних відгуків. Рассела Т. Девіса[ru] неодноразово звинувачували в тому, що Донна була занадто імпульсивною та надто часто кричала. Наприклад, Ед Хеген з Guardian Unlimited писав, що у «Нареченій, яка втекла» Донна постає «надто дратівливою та впертою». Власне серію було названо пресою «посередньою»[19] та «найгіршим різдвяним випуском»[20][21].

Заява BBC про те, що Донна стане постійною супутницею Доктора, породило нову хвилю публікацій і обговорень. Журналіст Марк Вілсон назвав рішення про повернення Донни «незбагненним», тому що, на його думку, Донна «занадто набридлива для того, щоб стати постійною супутницею». Вілсон також згадав інтерв'ю Рассела Т. Девіса журналу Doctor Who Magazine[ru], де останній заявляв, що Донна Ноубл не стане постійним персонажем, оскільки в такій ролі «вона діяла б на нерви»[22].

Після виходу серії «Спільники[ru]» Донна Ноубл стала отримувати більш позитивні відгуки критиків. Дейв Бредлі в огляді серії «Спільники» для журналу SFX написав: «Приємний сюрприз — Тейт чудова»[23]. Скотт Метьюмен з The Stage[en] писав: «…у Девіда Теннанта, нарешті, такий партнер, який однаково добре пасує як його персонажу, так і самому акторові»[24]. Мартін Андерсон, редактор Den of Geek, писав, що Донна Ноубл виступає як «совість Доктора» і помітно вирізняється на тлі всіх інших супутників Доктора, оскільки «її не треба рятувати, і вона не задає питання на кшталт „Що це, Докторе?“»[25]. Критики також дали позитивні оцінки тому, що у стосунках Доктора та Донни була відсутня любовна лінія[20][21].

Проте і цього разу не обійшлося без негативних відгуків. Ієн Гайланд з News of the World критикував персонаж Кетрін Тейт: «Погана новина в тому, що вона все ще кричить. Можливо, не так голосно, як під час дебюту в „Докторі Хто“»[26]. Сем Воластон з «The Guardian» характеризував Донну Ноубл як «надто істеричну, надто комічну та недостатньо круту»[27].

Нагороди[ред. | ред. код]

 • 2008: TV Quick Award — «Найкраща акторка драматичного серіалу»[28]
 • 2008: SFX reader awards — «Найкраща телевізійна акторка»[29]

Номінації[ред. | ред. код]

 • 2008: National Television Awards — «Найкраще виконання драматичної ролі»[30]

Додаткові факти[ред. | ред. код]

 • Кетрін Тейт[ru] була першою запрошеною зіркою, чиє ім'я вказали у початкових титрах серіалу.
 • За словами сценариста телесеріалу Джеймса Морана, до повернення Донни Ноубл у четвертому сезоні, черговим супутником Десятого Доктора міг стати цілком новий персонаж — дівчина Пенні[31].
 • Донна Ноубл — не перша супутниця Доктора, чию пам'ять було стерто. Спогади також були стерті у Джеймі та Зої, супутників Другого Доктора.
 • У січні 2009 року відомий британський комік Джастін Лі Коллінз[en] спародіював Донну Ноубл у скетчі з Кетрін Тейт[ru] на шоу «Sunday Night Project».

Появи у «Докторі Хто»[ред. | ред. код]

Серії[ред. | ред. код]

Список усіх серій, у яких з'являється Донна Ноубл:

Сезон 2 (2006)
Номер # Серія Оригінальна назва Сценарист Режисер Дата виходу Код
177b 13 Судний день[ru] Doomsday Рассел Т. Девіс Грем Харпер 8 липня 2006 2.13
Спеціальний різдвяний випуск (2006)
Номер # Серія Оригінальна назва Сценарист Режисер Дата виходу Код
178 0 Наречена, яка втекла[ru] The Runaway Bride Рассел Т. Девіс Еврос Лін 25 грудня 2006 3.Х
Сезон 4 (2008)
Номер # Серія Оригінальна назва Сценарист Режисер Дата виходу Код
189 1 Спільники[ru] Partners in Crime Рассел Т. Девіс Джеймс Стронг 5 квітня 2008 4.1
190 2 Вогні Помпеї The Fires of Pompeii Джеймс Моран Колін Тіга 12 квітня 2008 4.3[32]
191 3 Планета удів Planet of the Ood Кейт Темпл Грем Харпер 19 квітня 2008 4.2[32]
192a 4 План сонтаранців The Sontaran Stratagem Хелен Рейнор Дуглас Маккіннон 26 квітня 2008 4.4
192b 5 Отруєне небо The Poison Sky Хелен Рейнор Дуглас Маккіннон 3 травня 2008 4.5
193 6 Донька Доктора The Doctor's Daughter Стівен Грінхорн Еліс Тротон 10 травня 2008 4.6
194 7 Єдиноріг і оса The Unicorn and the Wasp Гарет Робертс Грем Харпер 17 травня 2008 4.7
195a 8 Тиша в бібліотеці[ru] Silence in the Library Стівен Моффат Еврос Лін 31 травня 2008 4.9[32]
195b 9 Ліс мертвих Forest of the Dead Стівен Моффат Еврос Лін 7 червня 2008 4.10[32]
196 10 Північ Midnight Рассел Т. Девіс Еліс Тротон 14 червня 2008 4.8[32]
197 11 Поверни ліворуч[ru] Turn Left Рассел Т. Девіс Грем Харпер 21 червня 2008 4.11
198a 12 Вкрадена Земля The Stolen Earth Рассел Т. Девіс Грем Харпер 28 червня 2008 4.12
198b 13 Кінець подорожі[ru] Journey's End Рассел Т. Девіс Грем Харпер 5 червля 2008 4.13
202 17
18
Кінець часу[ru] The End of Time Рассел Т. Девіс Еврос Лін 26 грудня 2009
01 січня 2010
4.17
4.18

Романи[ред. | ред. код]

Назва Оригінальна назва Автор Дата виходу Аудіоверсія
Привиди Індії Ghosts of India Марк Морріс вересень 2008 Девід Тротон
Пастка для Доктора The Doctor Trap Саймон Мессінгхем вересень 2008 Рассел Тоуві
Сяюча темрява Shining Darkness Марк Міхаловскі вересень 2008 Деббі Чейзен
Прекрасний хаос Beautiful Chaos Гаррі Рассел 26 грудня 2008 Бернард Кріббінс

Аудіокниги[ред. | ред. код]

Назва Оригінальна назва Автор Дата виходу Читає
Боротьба зі шкідниками Pest Control Пітер Енгелідес 8 травня 2008 Девід Теннант
Вічна пастка The Forever Trap Ден Ебнетт 9 жовтня 2008 Кетрін Тейт
Вторгнення немонітів The Nemonite Invasion Девід Роден 12 лютого 2009 Кетрін Тейт

Короткі оповідання[ред. | ред. код]

Назва Оригінальна назва Автор Ілюстрації
Самотній комп'ютер The Lonely Computer Руперт Лейт Брайан Вільямсон

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Зазначено в титрах як «Наречена»
 2. Серія «Судний день[ru]», сценарист — Рассел Т. Девіс, режисер — Грем Харпер, 08 липня 2006
 3. а б в Серія «Спільники[ru]», сценарист — Рассел Девіс, режисер — Джеймс Стронг, 05 квітня 2008
 4. точніше, людський жир
 5. Серія «Вогні Помпеї[ru]», сценарист — Джеймс Моран, режисер — Колін Тіга, 12 квітня 2008
 6. Серія «Планета удів[ru]», сценарист — Кейт Темпл, режисер — Грем Харпер, 19 квітня 2008
 7. Серії «План сонтаранців[ru]» та «Отруєне небо[ru]», сценарист — Хелен Рейнор, режисер — Дуглас Маккіннон, 26 квітня та 3 травня 2008
 8. Серія «Донька Доктора[ru]», сценарист — Стівен Грінхорн, режисер — Еліс Тротон, 10 травня 2008
 9. Гастінгс, Крістофер (7 квітня 2008). Finally, Catherine Tate gives us a companion to tame Doctor Who (англійською). Telegraph.co.uk. Архів оригіналу за 31 січня 2012. Процитовано 12 лютого 2009. 
 10. Серія «Мандрівка проклятих», сценарист — Рассел Т. Девіс, режисер — Джеймс Стронг, 25 грудня 2007
 11. Ця фраза вперше прозвучала в серії «Кінець світу[ru]» в першому сезоні (2005) і після цього продовжувала з'являтися в усіх серіях першого сезону. «Злий Вовк» також згадується у другому (2006) та четвертому (2008) сезонах.
 12. Серія «Різдвяне вторгнення», сценарист — Рассел Т. Девіс, режисер — Джеймс Хоуз, 25 грудня 2005
 13. Говард Еттфілд, який зіграв роль Джефа Ноубла у «Нареченій, яка втекла», мав повернутися у четвертому сезоні, однак, актор загинув під час знімань серії «Спільники» у листопаді 2007 року. Сцени з його участю були перезняті з Бернардом Кріббінсом, який виконав роль Вілфреда Мотта, дідуся Донни (подкаст «Спільники», BBC, 5 квітня 2008).
 14. Точна дата смерті Джефа Ноубла у серіалі не озвучується
 15. Після смерті Говарда Еттфілда, виконавчий продюсер серіалу Рассел Т. Девіс вирішив замінити персонаж батька дідусем Донни, на що продюсер Філ Колінсон запропонував кандидатуру Бернарда Кріббінса, що зіграв у серії «Мандрівка проклятих». Початково персонажа Кріббінса звали Стен, однак, Рассел Т. Девіс перейменував його у Вілфреда та змінив кінцеві титри у «Мандрівці проклятих» (подкаст «Спільники», BBC, 5 квітня 2008).
 16. а б Серія «Наречена, яка втекла», сценарист — Рассел Т. Девіс, режисер — Еврос Лін, 25 грудня 2006
 17. Серія «Ліс мерців», сценарист — Стівен Моффат, режисер — Еврос Лін, 7 червня 2008
 18. Мільчін, А. Э. (2003). Издательский словарь-справочник. Москва: ОЛМА-Пресс. с. 121. ISBN 5-224-04560-6. 
 19. Роусон-Джонс, Бен (13 липня 2008). «Doctor Who» — Season Four Review (англійською). Digital Spy. Архів оригіналу за 31 січня 2012. Процитовано 11 лютого 2009. 
 20. а б Мартін, Деніел (4 квітня 2008). Doctor Who: Welcome back, Catherine Tate (англійською). guardian.co.uk. Архів оригіналу за 31 січня 2012. Процитовано 12 лютого 2009. 
 21. а б Моран, Кетлін (19 квітня 2008). Catherine Tate as Doctor Who's new assistant? She's not that bad (англійською). The Times. Архів оригіналу за 31 січня 2012. Процитовано 11 лютого 2009. 
 22. Вілсон, Марк (4 липня 2008). Catherine Tate Will Rejoin Doctor Who for All of Season 4 (англійською). About.com. Архів оригіналу за 31 січня 2012. Процитовано 12 лютого 2009. 
 23. Бредлі, Дейв (4 травня 2008). TV REVIEW Doctor Who 4.01 «Partners in Crime» (англійською). sfx.co.uk. Архів оригіналу за 31 січня 2012. Процитовано 12 лютого 2009. 
 24. Метьюмен, Скотт (6 квітня 2008). Doctor Who 4.1: Partners in Crime (англійською). The Stage. Архів оригіналу за 31 січня 2012. Процитовано 12 лютого 2009. 
 25. Андерсон, Мартін (10 травня 2008). Doctor Who Series 4 episode 6 review — The Doctor's Daughter (англійською). Den of Geek. Архів оригіналу за 31 січня 2012. Процитовано 13 лютого 2009. 
 26. Гайланд, Ієн (6 квітня 2008). Tate's on board, I ain't bothered (англійською). News of the World. Архів оригіналу за 31 січня 2012. Процитовано 11 лютого 2009. 
 27. Воластон, Сем (7 квітня 2008). The weekend's TV: Doctor Who (англійською). Гардіан. Архів оригіналу за 31 січня 2012. Процитовано 11 лютого 2009. 
 28. Томпсон, Джоді (9 вересня 2008). Pictures: See your favourite telly stars at the TV Quick & TV Choice Awards (англійською). Mirror.co.uk. Процитовано 7 лютого 2009. 
 29. SFX Awards 2008 (англійською). www.sfx.co.uk. 11 грудня 2008. Архів оригіналу за 31 січня 2012. Процитовано 7 лютого 2009. 
 30. Переможцем у цій номінації став Девід Теннант, однак, оскільки його не було на церемонії вручення, статуетку NTA за нього отримала Кетрін Тейт.
 31. James Moran interview (англійською). The Radio Times. квітень 2008. Архів оригіналу за 16 травня 2008. Процитовано 7 лютого 2009. 
 32. а б в г д Під час випуску четвертого сезону продюсери серіалу вирішили переставити деякі серії.

Посилання[ред. | ред. код]