Донцов Матвій Олексійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Донцо́в Матві́й Олексі́йович (нар. 26 листопада 1877, Золотоноша — пом. 24 червня 1974, Ірпінь) — український радянський художник-живописець.

Донцов Матвій Олексійович
Борис Піаніда. Портрет Матвія Донцова, 1939.jpg
Народження 26 листопада 1877(1877-11-26)
Золотоноша
Смерть 24 червня 1974(1974-06-24) (96 років)
  Ірпінь
Національність Flag of Russia.svg Російська імперіяСРСР СРСР
Навчання Київське художнє училище
Діяльність художник

Біографія[ред. | ред. код]

Народився 26 листопада 1877 року в місті Золотоноша Полтавської губернії у селянській родині. У однорічному віці залишився без батька, мати наймитувала. Малювати навчився у богомазів, закінчив 6 класів навчання.

У 1906 році за відвідування таємних зборів і розповсюдження прокламацій заарештований, півтора року провів у в'язниці. Був звільнений «під нагляд поліції», на роботу його, як «політичного», не брали.

Навесні 1908 року виїхав на заробітки до Києва. Там потрапив на виставку художників-професіоналів. На виставці він познайомився з кількома художниками, зокрема з професором живопису В. К. Менком. За сприяння В. Менка вступив до Київського художнього училища, яке закінчив у 1913 році.

По закінченні училища М. Донцов відвідував художні виставки, музеї, вивчав спеціальну літературу. Багато й наполегливо писав з натури.

У 1922 році переїхав до Полтави. Працював шкільним учителем, очолював художню студію при Палаці піонерів.

У 1941 році вийшов на пенсію. З 1944 до 1948 року працював у Золотоноші.

У 1949 році переїхав до Ірпеня під Києвом, де й помер 24 червня 1974 року.

Творчість[ред. | ред. код]

Працював у галузі станкового живопису. За своє життя М. Донцов створив півтори тисячі картин.

Під час проживання в Золотоноші створив низку пейзажів, серед яких: «Ворскла», «Ранок», «Літо», «Пшениця ярова», «Затока».

М. Донцов неодноразово брав участь в республіканських (з 1927 року) та всесоюзних (з 1937 року) виставках. У 1957 році проведена перша персональна виставка митця.

Твори М. Донцова експонуються у художніх музеях Києва, Харкова, Полтави, Дніпропетровська, Лебедина, Миколаєва, у Закарпатській та Яготинській картинних галереях, Ірпінському історико-краєзнавчому музеї, численних приватних збірках. Багато робіт він подарував народним музеям Диканьки та інших сіл Полтавщини, школам.

Дружні стосунки[ред. | ред. код]

Товаришував з Катериною Білокур, звертався до можновладців з проханням допомогти відремонтувати їй житло.

Дмитро Гнатюк відвідав Донцова в 1972 році в Ірпені і подарував йому платівку і фото з автографом.

У 1938 році художник Б. Піаніда створив «Портрет Матвія Донцова», що нині зберігається в Ірпінському історико-краєзнавчому музеї.

Джерела[ред. | ред. код]