Дора Габе

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Дора Габе
BASA 118K-2-85 Dora Gabe (crop).jpg
Народилася 26 серпня 1886(1886-08-26)
Дибовик
Померла 16 листопада 1983(1983-11-16) (97 років)
Софія, Столична громада[d], Міська область Софія, Болгарія
Поховання Софія
Громадянство Flag of Bulgaria.svg Болгарія
Проживання Софія
Діяльність поет, театральний критик, письменник, есеїст, перекладач, театрознавець[d] і учитель
Відома есе
Alma mater Софійський університет Святого Климента Охридського
Нагороди
Орден Усмішки
Орден Відродження Польщі (Великий Хрест)

Дора Габе (болг. Дора Петрова Габе; 26 серпня 1886, Харманлак, область Добрич — 16 листопада 1983, м. Софія) — болгарська поетеса, критик, театрознавець. Голова болгарського ПЕН-клубу. Організаторка масових літературних видань для дітей.

Біографія[ред.ред. код]

Уродженка історичної області Добруджа, якій присвятила багато літературних творів. Вивчала природничі науки в універсітеті м. Софія, французьку філологію в Женеві та закінчила університет Гренобля. Відома як дитяча письменниця та плодовита есеїстка. Оригінальна поезія позначена рисами сентименталізму.

Дочка Пітер Gabe, поселенця з Росіяї, публіциста і громадського діяча. Закінчила середню школу в Варна, писала наукову роботу в Софійський університет (1904) та вивчала французьку філологію в Женеві, Греноблі (1905 —1906). Учителем французькийої мови працювала в Добричі у (1907році). З 1911 по +1932, неодноразово їздила за кордон (іноді з чоловіком професором Боян Пенев у зв'язку з діяльністю по перекладам.) Побувала у Польщі, Німеччині, Швейцарії, Австрії, Чехії, Франції, Україні. У 20 — 30 роках читає за кордоном лекції з проблем болгарської літератури. Редактор (1 939 — 1941) з дитячого журналу Вікно.

Дора Гейб є членом — засновником болгаро-польського комітету (1922), болгарського PEN International (тисячу дев'ятсот двадцять сім), стає його незмінним головою. Радник з питань культури при посольстві Болгарії у Варшаві, (тисяча дев'ятсот сорок сім  — 1950), представник Болгарії в міжнародному конгресі ПЕН — клубів у рамках міжнародного співробітництва.

У 1968 році вона була удостоєна звання «Почесний громадянин міста Толбухин» < Оп > Добрич Муніципалітет: Почесні громадяни міста Добрич.

Творчість[ред.ред. код]

Дебютувала в 1900 році з віршем «Проліт» у збірнику «Младіна». Активно друкувалася з початку 1920-х до кінця 1930-х років. У цей період Габе створювала поезію для дорослих і дітей, подорожні нотатки, розповіді, есе, статті з питань болгарської та зарубіжної літератури, театральну критику, спогади про діячів культури.

Дора Габе — відома болгарська дитяча письменниця, плодюча есеїстка. В оригінальній поезії Габе відчутно вплив сентименталізму.

З 1917 року до кінця життя Д. Габе займалася активною перекладацькою діяльністю з польської, чеської, російської, французької та грецької мов.

Кавалерка польського ордена «Polonia Restituta».

Переклади українською мовою[ред.ред. код]

  • Габе, Дора. Поезії/З болг. пер. Марко Зісман//1969. — Ж.Всесвіт. — Ч.2;
  • Габе, Дора. Поезії/З болг. пер. Дмитро Білоус//1972. — Ж.Всесвіт. — Ч.1;
  • Габе, Дора. Смерть Вели: Вірш/З болг. пер. Олекса Ющенко//1965. — Ж.Всесвіт. — Ч.9;
  • Габе, Дора. Червоноармієць: Вірш/З болг. пер. Дмитро Білоус//1985. — Ж.Всесвіт. — Ч.5.

Посилання[ред.ред. код]