Дора Габе

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Дора Габе
BASA 118K-2-85 Dora Gabe (crop).jpg
Народилася 28 серпня 1888(1888-08-28)
Дибовик
Померла 16 листопада 1983(1983-11-16) (95 років)
Софія, Столична громада[d], Міська область Софія, Болгарія
Поховання Софія
Громадянство Flag of Bulgaria.svg Болгарія
Проживання Софія
Діяльність поетеса, театральний критик, письменниця, есеїст, перекладачка, театрознавець, учителька
Відома есе
Alma mater Софійський університет Святого Климента Охридського
Нагороди
Орден Усмішки
Орден Відродження Польщі (Великий Хрест)

Дора Габе (болг. Дора Петрова Габе; 26 серпня 1886, Харманлак, область Добрич — 16 листопада 1983, м. Софія) — болгарська поетеса, критик, театрознавець. Голова болгарського ПЕН-клубу. Організаторка масових літературних видань для дітей.

Біографія[ред.ред. код]

Уродженка історичної області Добруджа, якій присвятила багато літературних творів. Вивчала природничі науки в універсітеті м. Софія, французьку філологію в Женеві та закінчила університет Гренобля. Відома як дитяча письменниця та плодовита есеїстка. Оригінальна поезія позначена рисами сентименталізму.

Дочка Пітер Gabe, поселенця з Росіяї, публіциста і громадського діяча. Закінчила середню школу в Варна, писала наукову роботу в Софійський університет (1904) та вивчала французьку філологію в Женеві, Греноблі (1905 —1906). Учителем французькийої мови працювала в Добричі у (1907році). З 1911 по +1932, неодноразово їздила за кордон (іноді з чоловіком професором Боян Пенев у зв'язку з діяльністю по перекладам.) Побувала у Польщі, Німеччині, Швейцарії, Австрії, Чехії, Франції, Україні. У 20 — 30 роках читає за кордоном лекції з проблем болгарської літератури. Редактор (1 939 — 1941) з дитячого журналу Вікно.

Дора Гейб є членом — засновником болгаро-польського комітету (1922), болгарського PEN International (тисячу дев'ятсот двадцять сім), стає його незмінним головою. Радник з питань культури при посольстві Болгарії у Варшаві, (тисяча дев'ятсот сорок сім  — 1950), представник Болгарії в міжнародному конгресі ПЕН — клубів у рамках міжнародного співробітництва.

У 1968 році вона була удостоєна звання «Почесний громадянин міста Толбухин» < Оп > Добрич Муніципалітет: Почесні громадяни міста Добрич.

Творчість[ред.ред. код]

Дебютувала в 1900 році з віршем «Проліт» у збірнику «Младіна». Активно друкувалася з початку 1920-х до кінця 1930-х років. У цей період Габе створювала поезію для дорослих і дітей, подорожні нотатки, розповіді, есе, статті з питань болгарської та зарубіжної літератури, театральну критику, спогади про діячів культури.

Дора Габе — відома болгарська дитяча письменниця, плодюча есеїстка. В оригінальній поезії Габе відчутно вплив сентименталізму.

З 1917 року до кінця життя Д. Габе займалася активною перекладацькою діяльністю з польської, чеської, російської, французької та грецької мов.

Кавалерка польського ордена «Polonia Restituta».

Переклади українською мовою[ред.ред. код]

  • Габе, Дора. Поезії/З болг. пер. Марко Зісман//1969. — Ж.Всесвіт. — Ч.2;
  • Габе, Дора. Поезії/З болг. пер. Дмитро Білоус//1972. — Ж.Всесвіт. — Ч.1;
  • Габе, Дора. Смерть Вели: Вірш/З болг. пер. Олекса Ющенко//1965. — Ж.Всесвіт. — Ч.9;
  • Габе, Дора. Червоноармієць: Вірш/З болг. пер. Дмитро Білоус//1985. — Ж.Всесвіт. — Ч.5.

Посилання[ред.ред. код]