Дорогоцінний глобус

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Дорогоцінний глобус (перс.: کره جواهرنشان, Каre Javaherneshan) — створений в Ірані у XIX столітті глобус, інкрустований коштовними каменями. Висота з підставкою складає 110 см, діаметр сфери — 66 см. Він покритий 51,366 коштовними каменями, загальна вага каменів складає 3,656 грам. Моря і океани зображені за допомогою смарагдів. При зображенні материків, в основному, використовувалися рубіни і шпінелі. Вага найбільшого використаного рубіна — приблизно 75 каратів, шпінеля — 110 каратів, смарагда — 175 каратів, сапфіра — 34 карати, алмазів — 15 каратів[1].

Глобус був виготовлений у 1869 році на замовлення Насер Ад-Дін Шаха Каджара групою іранських ювелірів-художників під керівництвом Ебрахіма Масіві (Ebrahim Massihi) з коштовних каменів, вільних на той момент у казначействі. Існує легенда, що Насер Ад-Дін Шах дав вказівку виготовити цей глобус, щоб не розгубити коштовні камені, що вільно зберігалися, в його скарбниці[2].

На глобусі можливо побачити контури регіонів і деяких країн. Іран, Велику Британію, Францію та деякі частини Південно-Східної Азії зображено за допомогою алмазів. Індія викладена рожевими рубінами. Центральна і Південна Африка відмічені сапфірами. Екватор і деякі інші географічні лінії підкреслено алмазами і рубінами[3]. Можливо, контури здадуться не занадто географічно точними, але майстри були швидше ювелірами, ніж художниками або картографами. Алмазами також викладено ретельно виписані на глобусі численні титули Насер Ад-Дін Шаха. Гора Демавенд позначена великим сапфіром, а місто Тегеран — знаменитим алмазом під назвою «Аурангзеб». Основу глобуса виконано з дерева і обернута золотим листом. Вага золота, використаного при виготовленні цього предмета мистецтва, складає 34 кг[4].

Зараз «Дорогоцінний глобус» зберігається в Тегерані у музеї — Національній скарбниці, що знаходиться у веденні Центрального банку Ірану.

Є одним з унікальних і цінних експонатів, разом з відомим алмазом «Дарья-е нур», «Павиним троном», «Короною Кіяні» та ін.

Ресурси Інтернету[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]