Дорожньо-транспортна пригода

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Доро́жньо-тра́нспортна пригода (ДТП) — подія, що сталася під час руху транспортного засобу, внаслідок якої загинули або поранені люди чи завдані матеріальні збитки.

Згідно зі статистикою в ДТП гине більше людей, ніж на війнах. Кількість жертв ДТП щорічно перевищує 1 200 000 людей.

Класифікація ДТП[ред.ред. код]

Дорожньо-транспортні події класифікують за видами і за ступенями тяжкості наслідків. Розрізняють 9 видів ДТП:

Зіткнення
 • зіткнення — подія, при якій рухомі транспортні засоби зіткнулися:
  • між собою
  • з рухомим складом залізниць
  • з транспортним засобом, що раптово зупинився (наприклад, у разі несправності, перед заборонним сигналом світлофора, несподівано виниклою перешкодою і т. д.)

Зіткнення можуть бути стрічними, попутними і бічними.

 • перекидання — подія, при якій рухомий транспортний засіб перекинувся.
Перекидання

Перекидання відбувається унаслідок дії несприятливих погодних умов, технічної несправності, неправильного розміщення або кріплення вантажу, через застосування неправильних прийомів керування.

 • наїзд на перешкоду — подія, при якій рухомий транспортний засіб наїхав або ударився об нерухомий предмет.
 • наїзд на пішохода — подія, при якій
  • рухомий транспортний засіб наїхав на людину
  • або людина натрапила на рухомий транспортний засіб
  • або людина постраждала від вантажу (або частин транспортного засобу), що перевозиться транспортним засобом, виступаючого за габарити транспортного засобу.
Наїзд на перешкоду

До наїздів на пішохода зараховуються випадки наїзду на людей, що катаються на лижах, санках, ковзанах, самокатах, що переміщаються в інвалідних візках без двигуна, на дітей, що катаються на триколісних велосипедах.

 • наїзд на велосипедиста — подія, при якій рухомий транспортний засіб наїхав на велосипедиста або він сам натрапив на рухомий транспортний засіб.
 • наїзд на тварину — подія, при якій рухомий транспортний засіб наїхав на птахів, диких або домашніх тварин, або самі ці тварини і птахи ударилися об рухомий транспортний засіб, внаслідок чого постраждали люди або причинено матеріальний збиток.
 • наїзд на гужовий транспорт — подія, при якій рухомий транспортний засіб наїхав на упряжених тварин або гужові вози, або самі ці упряжнені тварини або гужові вози ударилися об рухомий транспортний засіб.
 • наїзд на транспортний засіб, що стоїть — подія, при якій один рухомий транспортний засіб наїхав на інший транспортний засіб або на причіп, що стоїть.
 • інші події:
  • падіння вантажу, що перевозиться, або відкинутого колесом предмету на людину, тварину або інший транспортний засіб.
  • наїзди на перешкоду (вантаж, що впав, колесо, що відвалилося, і ін.), що раптово з'явилася.
  • наїзди на осіб, що не є учасниками дорожнього руху.
  • падіння пасажирів з рухомого транспортного засобу або усередині нього унаслідок різкого гальмування, прискорення або зміни напряму руху.
  • і ін.

Залежно від ступеня тяжкості наслідків ДТП діляться на ті, що призвели:

Всесвітній день пам'яті жертв дорожньо-транспортних пригод[ред.ред. код]

У 2005 році Генеральна асамблея ООН оголосила третій тиждень листопада Всесвітнім днем пам'яті жертв дорожньо-транспортних пригод. У цей час весь світ схиляє голови, вшановуючи їх пам'ять, висловлює співчуття родичам, аналізує ситуацію на дорогах, оцінюючи втрати і здобутки на «мирному фронті», який щороку невідворотно збирає свій страшний урожай.[1]

Вдумаймося: кожні шість секунд аварії на дорогах планети забирають одне життя чи калічать людину. Щодня 3500 людей в різних куточках світу виходять із дому, щоб більше ніколи не повернутись — їх убиває автомобіль… Ця глобальна біда за кількістю жертв посідає друге місце після СНІДу. Йдучи за смертністю нарівні з туберкульозом, вона випередила навіть малярію. Але на відміну від недуг дорожньо-транспортні пригоди не залишають шансу будь-кому: багатому чи бідному, дитині чи літній людині, пішоходу чи тому, хто за кермом.

ДТП завдають величезної шкоди економіці країн. За офіційними даними, світові втрати від них сягають 100 мільярдів доларів США на рік. Але, безумовно, ці мільярди — ніщо в порівнянні з цінністю людського життя. Погані дороги, небезпечні авто, п'яні водії, перевищення швидкості і легковажність перехожих є прямими факторами ризику. У країнах СНД від аварій потерпають десятки мільйонів жителів щороку. Щоб повніше уявити ці масштаби, порівняймо: така кількість населення проживає, скажімо, сумарно в десятку найбільших міст світу. Ось таку жахливу ціну сплачує людство за перспективу швидше дістатися до місця призначення.

Проте трагедій, пов'язаних із дорожніми пригодами, значно більше — у світі сила-силенна людей є потерпілими від ДТП, бо зостаються осиротілими родини жертв, знижується рівень життя тих, хто став інвалідом. Це лягає відчутним тягарем не тільки на сімейні бюджети, а й на державні витрати. При цьому найбільш незахищеним стає населення країн, що розвиваються, в урядів яких бракує коштів на матеріальну допомогу потерпілим.

А прогнози на майбутнє зовсім невтішні. Якщо нічого не змінювати, то до 2020 року смертність унаслідок ДТП майже подвоїться і забиратиме два мільйони життів на рік.

Щоб запобігти розвитку такого песимістичного сценарію, у 2011 році ООН проголосила 2011–2020 роки «Десятиріччям дій задля безпеки дорожнього руху». Країни-учасники підготували свої програми, реалізацію яких мають контролювати ООН і Всесвітня організація охорони здоров'я. «Разом ми можемо врятувати мільйони життів», — так прокоментував світовий почин Пан Гі Мун, Генеральний секретар ООН. У багатьох містах світу: Москві, Торонто, Лондоні, Буенос-Айресі, Нью-Йорку, Женеві, Сіднеї та інших, щоб привернути увагу населення до цієї проблеми, встановлено пам'ятні знаки — монументи, тематичні голографічні зображення, білборди. Виготовлено особливі значки-символи у вигляді жовтого ромба на сріблястому ланцюжку. Фінансується програма завдяки податку у розмірі два долари на кожен новий проданий у світі автомобіль.

Та в той час, як у заможних країнах дороги стають безпечнішими, в Україні та інших державах з відсталою економікою, рівень смертності від ДТП зростає щодень. До речі, Україна, за даними Асоціації безпеки дорожнього руху, перебуває на п'ятому місці в Європі за кількістю жертв на дорогах.

Що характерно: в слаборозвинених країнах сьогодні нараховується удвічі менше одиниць транспорту, ніж у багатших сусідів, та саме на перші й припадає 90 відсотків усіх аварій. А це означає, що цієї миті, коли ви читаєте матеріал, машина, ймовірніше, зіб'є перехожого в Україні, ніж в ОАЕ. І при цьому тільки третина країн, що розвиваються, мають національні стратегії з безпеки дорожнього руху, які враховують реальні цілі та забезпечені коштами для їх досягнення.

Статистика вітчизняної ДАІ жахає: 2012 року внаслідок ДТП в Україні загинуло більше чотирьох тисяч людей і понад 27 тисяч травмовано. Машини зіштовхуються в середньому кожні 20 хвилин. За добу від ДТП страждає понад 100 осіб, 14 із яких гинуть на місці чи у «швидкій». Трагедії у нас відбуваються через перевищення швидкості, кермування напідпитку, недотримання правил проїзду, особливо — перехресть. Причиною недостатньої підготовки водіїв експерти називають українські реалії — купівлю водійських посвідчень, непоодинокі випадки хабарництва на дорогах. Як результат, за чужу безвідповідальність, здирництво розплачуються невинні люди. Крім того, вносять свою частку у кривавий перелік і неуважні пішоходи.

Утруднює ситуацію стан наших шляхів. За результатами дослідження, проведеного Інститутом Геллапа, 68 відсотків українців невдоволені якістю доріг у країні. Левова їх частка не ремонтувалася протягом 25-50 років. Так, першість за кількістю потерпілих за дев'ять місяців 2012 року «виборола» магістраль Київ—Харків—Довжанський (398 ДТП із постраждалими), за нею в рейтингу — Київ—Чоп та Харків—Сімферополь—Алушта—Ялта.

У 2012 році Всеукраїнський тиждень безпеки дорожнього руху пройшов під гаслом: «Безпека на дорогах залежить від кожного!». Щоб привернути увагу суспільства до цієї проблеми, із 12 по 18 листопада відбувалися різні акції — «Увага! Пішохід на дорозі!», «Мобільний телефон», «Ремінь безпеки» тощо, проведено низку тематичних круглих столів. До акції долучилися донори, які пожертвували кров постраждалим унаслідок ДТП…

Чи достатньо цих заходів? Звичайно, ні. Бо турбота про безпеку на дорогах не може бути компанійщиною, це справа комплексна, щоденна, якою має займатися не тільки держава, а й кожен із нас. Підраховано: перевищивши лише на третину допустимі 60 кілометрів на годину, реально виграємо в дорозі кілька хвилин. Та при зіткненні на такій швидкості вірогідність загибелі збільшується вдвічі. Отож перехожим і водіям не завадить бути уважнішими, бо спеціально аварію навряд чи хтось провокує при здоровому глузді. Ось він і має стати запобіжником автопригод.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Механізм ДТП