Досконале число

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Досконале число — натуральне число, яке дорівнює сумі всіх своїх дільників крім самого числа.

Найменшим досконалим числом є 6: , наступне досконале число — 28: .

Пошуки[ред. | ред. код]

Question dropshade.png Нерозв'язана проблема математики:
Досконалих чисел безліч?
(більше нерозв'язаних проблем математики)

Перші два досконалі числа були відомі ще в глибоку давнину. Наступні два — 496 і 8 128 знайшов у IV столітті до н. е. Евклід, і тільки через півтори тисячі років було знайдене ще одне досконале число — 33 550 336. До середини XX століття було знайдено ще 7 таких чисел. Починаючи з 1952 року для пошуку досконалих чисел почали застосовувати ЕОМ, і, якщо перше досконале число (6) однозначне, то 24-те має понад 12 000 знаків.

Евклід не тільки відшукав два досконалих числа, але й дав ключ до пошуку парних досконалих чисел. Він довів досконалість чисел які можна подати у вигляді , де  — просте число (для того щоб число було простим необхідно, але недостатньо, щоб було простим). Усі відомі досі досконалі числа — парні, проте не існує доведення того, що непарних досконалих чисел немає.

В XVII столітті досконалі числа шукав французький математик Мерсенн. Він припустив, що при р=17, 19, 31, 67, 127 і 257 формула Евкліда дає досконале число. Проте перевірити своє припущення не зумів через складність обчислень. Правоту Мерсенна для р=17, 19 і 31 довів у XVIII столітті Леонард Ейлер. Пізніше виявилась помилковість передбачень для р=67 і 257, що не заважає називати числа вигляду числами Мерсенна.

На грудень 2018 року знайдено 51 просте число Мерсенна і відповідних їм парних досконалих чисел. Обчисленням нових простих чисел Мерсенна займається проєкт розподілених обчислень GIMPS.

Ставлення до досконалих чисел[ред. | ред. код]

Свою назву числа отримали тому, що в давнину їм приписувалося особливе містичне значення. Через складність їх знаходження в давнину вони вважались божественними. Так, середньовічна церква вважала, що вивчення досконалих чисел веде до спасіння душі і тому, хто знайде наступне досконале число, гарантоване вічне блаженство. Існувало також переконання, що світ саме тому прекрасний, що створений за 6 днів, а людство не досконале, тому що походить від недосконалого числа 8, оскільки 8 людей врятувалося на Ноєвому ковчегу від всесвітнього потопу. Проте на тому ж ковчегу врятувалося ще 7 пар нечистих і 7 пар чистих тварин, що в сумі становить 28 — досконале число. Існує чимало подібних збігів. Наприклад руки людини можна назвати досконалим знаряддям, оскільки в 10 пальцях є 28 фаланг.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]