Доцент

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Доце́нт (від лат. docere «навчати») — в Україні та інших країнах вчене звання викладачів закладів вищої освіти, що виконують функцію університетських лекторів; вчене звання співробітників наукових установ; посада в закладах вищої освіти. Учене звання доцента присвоюється ученими радами. Звання доцента засвідчується атестатом, що видає Міністерство освіти України.

Статус[ред. | ред. код]

На посаду доцента можуть претендувати особи, які мають вчене звання доцента, старшого наукового співробітника та/або наукові ступені доктора, кандидата відповідних наук та стаж науково-педагогічної роботи не менше 5 років

Учене звання доцента надається докторам і кандидатам наук, обраним за конкурсом на посаду завідувача кафедрою, професора, доцента, або докторам і кандидатам наук на посаді ректора (проректора з навчальної та наукової роботи) вишу, які мають стаж педагогічної роботи у вишах не менш як три роки та друковані навчально-методичні або наукові праці, що використовуються в педагогічній практиці, зокрема опубліковані після захисту дисертації, після успішної роботи на цих посадах протягом навчального року.

Учене звання доцента може бути, як виняток, також надано:

  • висококваліфікованим фахівцям з відповідною вищою освітою, які мають науковий ступінь магістра наук і є одноосібними авторами підручників або навчальних посібників для вишів, підручників для загальноосвітніх шкіл, професійних і професійно-технічних училищ, обраним за конкурсом на посаду завідувача кафедри, професора, доцента, після успішної роботи на цих посадах протягом навчального року;
  • діячам культури та мистецтва, які мають почесні звання та обрані за конкурсом на посаду завідувача кафедри, професора, доцента вишу після успішної роботи на цих посадах протягом навчального року.

Аналоги в інших країнах[ред. | ред. код]

США[ред. | ред. код]

Питання аналогів української посади «доцента» за кордоном не є однозначним. В США посаді доцента можуть відповідати посади лектора (англ. Lecturer), асоційованого професора[en] (англ. Associate Professor). В США практичні та лабораторні заняття проводяться асистентами (англ. Assistant Professor).

В Україні доценти читають лекції, керують курсовими та дипломними проєктами, проводять практичні та лабораторні заняття.

Німеччина[ред. | ред. код]

В Німеччині практичні та лабораторні заняття проводяться науковими співробітниками (нім. wissenschaftliche Mitarbeiter) та/або студентами старших семестрів.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]