Іміджборд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Знімок екрану з 4chan.org

Іміджборд (англ. Imageboard) — вид вебфоруму, з можливістю прикріплювати зображення, часто поряд із текстом та обговореннями. Перші іміджборди були створені в Японії як продовження концепції текстбордів. Пізніше ці сайти надихнули на створення низки англомовних іміджбордів, зокрема 4chan.

Характеристика[ред. | ред. код]

Іміджборди, подібні до систем дошки оголошень, використовуються для обговорення різноманітних тем. Однак основний фокус на іміджбордах спрямований убік розміщення зображень на відміну від текстових повідомлень. Вони мають багато однакових структур, включаючи окремі форуми для окремих тем, а також подібну авдиторію. Дошки зображень набагато тимчасовіші за вмістом — на деяких дошках (особливо таких, що мають високу торгівлю), час видалення потоку може становити лише 10 хвилин. В Японії, де іміджборди зустрічаються частіше, теми будуть сильно відрізнятися, починаючи від поїздів закінчуючи новинами. Найпопулярніший англомовний іміджборд, 4chan, також має велику різноманітність тем.

Іміджборди також відрізняються від інтернет-галерей тим, що більшість розміщених робіт зроблені не плакатом, а беруться з інших інтернет-джерел: галереї, інші дошки зображень та відредаговані фотографії.

Трипкоди[ред. | ред. код]

Діаграма типового процесу виведення трипкода.

Більшість іміджбордів та дошки обговорень у стилі 2-каналів дозволяють (і заохочують) анонімне розміщення та використовують систему трипкодів замість реєстрації. Трейд-код — це хешований результат пароля, який дозволяє розпізнавати особу, не зберігаючи жодних даних про користувачів. Введення певного пароля дозволить «підписати» власні повідомлення поштовим кодом, згенерованим із цього пароля. Спроба взяти трип-код іншого користувача та обчислити з нього його пароль (наприклад, робити публікації, які, здається, надходять від конкретної людини) є дещо обчислювальною. Однак для тих, хто хоче користувальницький трипкод, доступні спеціальні генератори трипкодів (які технічно є зломщиками трипкодів), такі як Механічний механізм трипкодів [1] and MTY_CL.[2] Взагалі, анонімність вважається однією з переваг іміджбордів, і деякі дошки час від часу усувають можливість розміщувати публікації з іменем (відоме як «вимушена анонімність/анонімність»).

Надійні трипкоди[ред. | ред. код]

Через те, що трипкоди можна зламати, даючи достатньо часу, деякі графічні дошки, такі як 4chan та 8chan, реалізують «безпечний» трипкод.[3] Такі трипкоди не відтворюються на різних іміджбордах; вони працюють шляхом додавання безпечної солі до трипкода, не допускаючи вторгнень, відомих лише власнику сервера. Тому вони функціонують ближче до імені користувача, ніж до криптографічного підпису; саме тому QAnon не зміг підтвердити себе на іншому вебсайті, коли 8chan пішов у кінці 2019 року.[4][5]

Програмне забезпечення[ред. | ред. код]

Широко використовуються два основних типи програмних пакетів іміджбордів: лінійно спрямовані іміджборди, змодельовані в безпосередній близькості до каналу Futaba (в яких вміст розміщується через ієрархічні підрозділи, що представляють актуальний інтерес, як правило, позначається косою рискою, наприклад, «/f» для жінок), та нелінійні графічні дошки, змодельовані за Danbooru (зазвичай вказується використання контрольованої фолксономічної лексики для тематичного позначення та пошуку).

Рушії[ред. | ред. код]

Є наразі кілька Futaba на основі пакетів дощок програмного забезпечення широко використовується: Futallaby, Wakaba, Kusaba X.

Futallaby — це PHP-скрипт, заснований на скрипті Futaba. Хоча джерело Futallaby все ще є у вільному доступі на 1chan,[6] воно більше не розробляється, і сторінка завантаження рекомендує використовувати Wakaba замість цього, зазначаючи, що «Wakaba може робити все, що робить Futallaby, і багато іншого». Futallaby починався як переклад Futaba, пізніше переобладнаний для підтримки XHTML та настроюваних стилів CSS. В основному це примітно тим, що він є першим сценарієм англійської графічної дошки з відкритим кодом.

Wakaba — це скрипт іміджборда Perl із серверною базою SQL для зберігання інформації про потоки.[7] Він розроблений для того, щоб бути ефективнішим та чіткішим написанням, ніж інші доступні сценарії, зберігаючи при цьому однаковий тип функціональності. Wakaba — це один з найпопулярніших західних скриптів програмного забезпечення до іміджборду, використовується найбільше 420chan[8] та iichan (Wakachan).[9] Через свою орієнтацію на функціональність голої кістки, Wakaba не має багатьох сучасних зручностей, що надаються 4chan's Yotsuba,[10] та новішими сценаріями іміджборду. Кілька користувачів намагалися це виправити, форкнувшки оригінальний проєкт та додавши функції, які вони вважають корисними. Два приклади FOSS — це форк Wakaba від frankusr[11] та орієнтована на користувальницький досвід Glaukaba.[12]

Taimaba є продовженням програми Wakaba від 420chan, переглянувши багато сучасних функцій та публічний API. Це гібридна платформа Perl та PHP, порівняно із статичним HTML-виходом Wakaba. Ця вилка залишається у користуванні і сьогодні.

Kusaba — це модульне програмне забезпечення для зображень, написане на PHP, яке використовувало MySQL . [13] Однак творець припинив проєкт і замість цього рекомендує TinyIB. 

Kusaba X — продовженням Kusaba. Як і Kusaba, Kusaba X написана на PHP і розроблена з урахуванням модульності. Для запуску потрібна база даних MySQL або SQLite . Кусаба та її похідні свого часу були одними з найпопулярніших рішень для іміджборду. Kusaba X відтоді вийшов з активного розвитку і не оновлювався з липня 2011 року.

Tinyboard — це скрипт іміджборду на основі PHP із серверною базою MySQL.[14] Врешті-решт його було припинено та роздвоєно на vichan,[15] який сам роздвоївся на infinity,[16] а пізніше infinity роздвоївся на OpenIB.[17] Tinyboard (та його форки), зокрема, мають розширюваність за допомогою JavaScript,[18] а форки infinity та OpenIB включають створення плат, поданих користувачем.[16]

Lynxchan — це іміджборд, заснований на JavaScript та Node.js. Для запуску потрібна база даних MongoDB.[19]

Дошки в стилі Danbooru[ред. | ред. код]

Зазвичай його називають «booru». На відміну від програмних пакетів забезпечення іміджбордів, натхненних Futaba, Danbooru та похідні спрямовані на неієрархічну семантичну структуру, в якій користувачі можуть розміщувати вміст та додавати теґи, анотації, переклади, коментарі виконавців та коментарі.

Існує низка різних іміджбордів у стилі Danbooru, як тих, що мають спільний вихідний код, так і тих, які не видані для використання іншими. Двома основними похідними Danbooru є Gelbooru та MyImouto.

Риси іміджбордів у стилі Danbooru
Назва Програмне забезпечення Мова Ліцензія Примітки
Так Danbooru [Архівовано 14 січня 2021 у Wayback Machine.] Ruby on Rails FreeBSD Використовує PostgreSQL.
Так Shimmie 2 [Архівовано 26 серпня 2011 у Wayback Machine.] PHP GPLv2 Використовує MySQL за промовчанням (як частина LAMP), також може використовувати PostgreSQL.
Так naranai 1.3.x [Архівовано 24 грудня 2020 у Wayback Machine.] PHP GPLv3 Використовує MySQL. Побудований для заміни Danbooru, оскільки автор вважав Ruby непридатним.[20]
Так szurubooru [Архівовано 23 грудня 2020 у Wayback Machine.] Python GPLv3 Використовує PostgreSQL.
Так Moebooru [Архівовано 24 грудня 2020 у Wayback Machine.] Ruby on Rails MIT Використовує PostgreSQL.
Так MyImouto [Архівовано 31 серпня 2021 у Wayback Machine.] PHP MIT Використовує MySQL. PHP-порт Moebooru. Використовує спеціальний фреймворк, схожий на Ruby-on-Rails.[21]
Так Sankakucomplex [Архівовано 24 січня 2021 у Wayback Machine.] PHP MIT Використовує PostgreSQL.
Так Sequenzia [Архівовано 31 серпня 2021 у Wayback Machine.] PHP MIT Використовує MySQL. Модифікований та перероблений порт MyImouto для Sequenzia Project.[22] Деякий код спеціалізується на проєкті Sequenzia Project й AC Research.[23]
Так Philomena [Архівовано 14 березня 2021 у Wayback Machine.] Elixir AGPLv3 Використовує PostgreSQL, Elasticsearch й Phoenix Framework. Наступник booru-on-rails.
Так booru-on-rails [Архівовано 24 січня 2021 у Wayback Machine.] Ruby on Rails AGPLv3 Використовує PostgreSQL, який використовувався для MongoDB. Замінено Philomena [Архівовано 14 березня 2021 у Wayback Machine.] і станом на січень 2021 року більше не розробляється.
Так anibooru.com [Архівовано 7 грудня 2021 у Wayback Machine.] PHP AGPLv3 Використовує MySQL.
Ні Gelbooru 0.2.x [Архівовано 30 квітня 2021 у Wayback Machine.] PHP власницька Використовує MySQL. Gelbooru 0.1.x є відкритим кодом, але 0.2.x в даний час немає.
Ні Octabooru PHP власницька (тимчасово не працює через проблеми з хост-сервером) (посилання для завантаження видалено, оскільки це призводить до шахрайства з фішингом)
Ні Metabooru Python власницька

Список іміджбордів[ред. | ред. код]

420chan[ред. | ред. код]

Англомовний іміджборд, заснований на культурі конопель[24] створений 20 квітня 2005 року Обрі Коттлом. Назва є посиланням на більший 4chan[25] та кодовий термін 420 субкультури конопель.[26]

4chan[ред. | ред. код]

Докладніше: 4chan

4chan — англомовний іміджборд, заснований на японському іміджборді Futaba Channel. Цей іміджборд заснований насамперед на розміщенні фотографій (як правило, пов’язаних із найрізноманітнішими темами, від аніме та популярної культури до політики й спорту) та їх обговоренні. The Guardian описує це як «одночасно блискучий, смішний і тривожний» сайт.[27]

Сайт та його користувацька база привернули увагу ЗМІ з ряду причин, включаючи атаки на Хела Тернера в його інтернет-шоу,[28] DDoS-атаки проти eBaum's World,[29][30] беручи участь у проєкті «Чанологія»,[31] та численні випадки повідомлень про жорстоке поводження з тваринами.[32]

Там зародилося багато інтернет-мемів, зокрема лолкетів,[33][34][35] рікролінґу та педобіру.

8чан[ред. | ред. код]

8chan (або Infinitechan) був переважно англомовним іміджбордом, хоча він має підборди, присвячені іншим мовам. Так само, як 4chan, 8chan базується на анонімному розміщенні зображень та обговоренні, але на відміну від 4chan, 8chan дозволяє своїм користувачам вирішити, що вони хочуть обговорити, дозволяючи кожному користувачеві створити власну дошку, присвячену будь-якій темі — концепція, вперше популяризована на Reddit. 8chan також стверджує, що сильна прихильність свободі слова і дозволяє весь вміст так довго, як дискусійні і настільними перебуває створення згідно із законом Сполучених Штатів.[36] Однак місцеві модератори дотримуються правил своїх дощок і можуть видаляти дописи, як вважають за потрібне. Наразі він є партнером японської текстової дошки 2channel .

Канал Futaba[ред. | ред. код]

Futaba Channel (яп. ふたば☆ちゃんねる), або просто «Futaba» — це популярна, анонімна система BBS та іміджборду, що базується в Японії. На його дошках зазвичай не розрізняють NSFW та чистого вмісту, однак існує суворий бар'єр між двовимірними (намальованими) та тривимірними (комп'ютерна графіка (КГ) та фотографічними) зображеннями, що суворо застосовується та обговорюється.[37]

Diochan[ред. | ред. код]

Заснований наприкінці 2007 року після тривалого спілкування на IRC серед кількох італійських анонів із 4chan[38] які хотіли зробити свою присутність більш організованою, Diochan — найбільший італійський іміджборд. Він продовжує діяти станом на серпень 2020 року.

Назва «Diochan» — портманто слів Dio (Бог) і chan, що означає гру слів на регіональному варіанті одного з найпопулярніших богохульних виразів італійською мовою.

PTchan[ред. | ред. код]

PTchan — іміджборд португальською мовою, заснований у 2010 році, присвячений Португалії та португаломовним країнам, таким як Ангола й Мозамбік; він також містить міжнародний розділ і лише для бразильських користувачів.

28chan[ред. | ред. код]

28chan, заснований 19 серпня 2020 року, нараховує 15 дощок, основною мовою якого є англійська, а також /s/, іспанська дошка та /p/, португальська дошка.[39]

55chan[ред. | ред. код]

55chan — найбільший бразильський іміджборд.

Karachan[ред. | ред. код]

Karachan — найбільший польський іміджборд із 20 мільйонами публікацій, заснований у 2010 році. Karachan привернув увагу польських ЗМІ після багатьох тролінгових акцій, спрямованих на польських політиків,[40] журналістів[41][42][43] і Папу Римського Івана Павла ІІ.[44][45][46][47] Станом на липень 2019 року сайт складається з (польськомовної) фальшивої сторінки, яка стверджує, що сайт «заблокований» через «недійсний вміст». Однак відомо, що існує посібник, який повідомляє, як зайти на справжній форум та переглянути його вміст.[48] Його назва походить від польського слова karaczan, що означає тарган, комаха, яка використовується як логотип Karachan.

Krautchan[ред. | ред. код]

Насамперед німецькомовний іміджборд, заснований у 2007 році.[49] Назва є натяком на етнофаулізм Kraut для німців. На відміну від більшості іміджбордів, плакати на Krautchan не публікували свої публікації під загальною назвою «Anonymous». Натомість було використано німецьку назву «Bernd». У 2009 році, після стрілянини у школі Віннендена, міністр внутрішніх справ Баден-Вюртемберга на прес-конференції процитував пост на іміджборді, який, як видається, попереджав про стрілянину, але згодом було визнано, що він є фальшивим.[50][51][52] На сайті також розміщувалася популярна англомовна дошка /int/, яка також була джерелом інтернет-явища Polandball та низки інших популярних мемів, таких як Вояк у серпні того ж року. 21 березня 2018 року іміджборд було закрито. Через два дні іміджборд kohlchan був заснований на заміну.

2ch[ред. | ред. код]

Двач[53] — російський іміджборд, який замінив іміджборд 2ch.ru (спочатку відомий як двач), який був закритий раніше 17 січня 2009 року; він ретельно скопіював оригінальний макет і був широко рекламований в інтернеті, і йому вдалося досягти популярності оригінального.[54] За словами його власників, кількість постів, залишених в /b/ board, перевищила 150 мільйонів.[55] У вересні 2016 року проросійська урядова організація Mail.ru Group допомогла організувати «захист» від передбачуваних DDOS-атак, що мали місце в тому ж місяці; події викликали занепокоєння та припущення серед користувачів, які викликали підозру щодо передбачуваного поглинання, здійсненого mail.ru, і які розкритикували суперечливе рішення власника прийняти «допомогу»…[56][57][58] Станом на жовтень 2018 року широко поширена думка, що іміджборд просто «продавали» на нерозкритих умовах провладній організації. Рішення було зустрінене з високою критикою ризиків розголошення повноважень користувачів у власній анонімній спільноті перед державним органом, що потенційно може порушити принципи анонімності, закликаючи багатьох залишити правління до кінця 2016 року. До 2019 року він залишається одним з найбільших активних російськомовних іміджбордів.

Wizardchan[ред. | ред. код]

Wizardchan — це іміджборд, в основному присвячений культурі незайманих чоловіків та таким темам, як аніме, хобі та депресія. Користувачі комісії з питань депресії часто обговорюють питання самогубств чи самопошкодження, і в спільноті комітету виникла суперечка щодо того, чи слід направляти користувачів на гарячі лінії запобігання самогубствам.[59]

Ylilauta[ред. | ред. код]

Ylilauta — іміджборд фінською мовою, який був заснований у 2011 році об'єднанням двох найпопулярніших фінських іміджбордів, Kotilauta та Lauta.net. 


Список українських іміджбордів[ред. | ред. код]

Учан[60][ред. | ред. код]

Учан — один із найперших українських іміджбордів, що відновив роботу з квітня 2020 року, який раніше діяв з 2009 до 2016 року.

Кропивач[61][ред. | ред. код]

Кропивач — найактивніший український іміджборд, відкритий 21 січня 2016 року.

Нічан[62][ред. | ред. код]

Нічан — станом на 1 січня 2022 року другий за активністю український іміджборд, який працював з 17 серпня 2010 року по 30 листопада 2013 року, знову відкритий 2 квітня 2020 року.

Файнач [63][ред. | ред. код]

Файнач — Український іміджборд відкритий у вересні 2016 року.

Хатач[ред. | ред. код]

Хатач — український іміджборд відкритий 15 травня 2012 та закритий 10 березня 2014 року

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. "Meriken's Tripcode Engine" is a cross-platform custom tripcode generator.: meriken/merikens-tripcode-engine-v3. 26 березня 2019. Архів оригіналу за 9 листопада 2020. Процитовано 18 січня 2021 — через GitHub. 
 2. A custom tripcode searcher, written using OpenCL. Primarily targeting the GCN architectures (Radeon HD 77xx and later).: madsbuvi/MTY_CL. 9 березня 2019. Архів оригіналу за 1 листопада 2020. Процитовано 18 січня 2021 — через GitHub. 
 3. Frequently Asked Questions. 4chan. Процитовано 21 серпня 2020. 
 4. Glaser, April (11 листопада 2019). 8chan Is Back as 8kun. Its Racist Users Found New Homes While It Was Offline.. Slate Magazine (англ.). Архів оригіналу за 13 червня 2020. Процитовано 21 серпня 2020. 
 5. Breland, Ali (15 серпня 2019). How QAnon will outlive 8Chan. Mother Jones (амер.). Архів оригіналу за 26 січня 2021. Процитовано 1 жовтня 2020. 
 6. Futallaby Imageboard Script. 1chan.net. Архів оригіналу за 24 лютого 2021. Процитовано 29 вересня 2011. 
 7. wakaba.c3.cx. wakaba.c3.cx. Архів оригіналу за 19 вересня 2020. Процитовано 29 вересня 2011. 
 8. overscript.net. overscript.net. Архів оригіналу за 22 січня 2021. Процитовано 12 червня 2020. 
 9. wakachan.org. wakachan.org. Архів оригіналу за 29 вересня 2011. Процитовано 29 вересня 2011. 
 10. 4chan Inline Extension News Post. 
 11. frankusr's Wakaba Fork Repository. Архів оригіналу за 25 січня 2016. Процитовано 18 січня 2021. 
 12. Glaukaba Imageboard Script. Архів оригіналу за 9 січня 2021. Процитовано 18 січня 2021. 
 13. tslocum. Kusaba Imageboard Script. GitHub. Архів оригіналу за 24 січня 2021. Процитовано 6 червня 2013. 
 14. savetheinternet. Tinyboard - The better imageboard software. GitHub. Архів оригіналу за 24 січня 2021. Процитовано 13 липня 2017. 
 15. czaks. vichan - Tinyboard branch taking lightweightness somewhat more liberally. GitHub. Архів оригіналу за 22 січня 2021. Процитовано 13 липня 2017. 
 16. а б ctrlcctrlv. infinity - A vichan fork permitting users to create their own boards. GitHub. Архів оригіналу за 19 січня 2021. Процитовано 13 липня 2017. 
 17. Cipherwraith. OpenIB - An infinity fork focused on security. GitHub. Архів оригіналу за 15 січня 2021. Процитовано 13 липня 2017. 
 18. Cool codes js to improve vichan? #252. Архів оригіналу за 27 вересня 2020. Процитовано 13 липня 2017. 
 19. Stephen Lynx. LynxChan - The best chan engine that you will ever shitpost with. GitGud. Архів оригіналу за 18 січня 2021. Процитовано 16 грудня 2019. 
 20. З Readme [Архівовано 25 січня 2016 у Wayback Machine.] вихідного коду.
 21. З Readme [Архівовано 20 липня 2019 у Wayback Machine.] вихідного коду.
 22. З Sequenzia Project [Архівовано 9 жовтня 2016 у Wayback Machine.] Вікі-сторінки.
 23. З Readme [Архівовано 2 квітня 2018 у Wayback Machine.] вихідного коду.
 24. Olson, Parmy (4 серпня 2013). We Are Anonymous. ISBN 9781448136155. Архів оригіналу за 12 березня 2022. Процитовано 28 березня 2015. 
 25. How imageboard culture shaped Gamergate / Boing Boing. boingboing.net. Архів оригіналу за 27 квітня 2021. Процитовано 18 січня 2021. 
 26. Taimapedia - 420chan. Архів оригіналу за 20 липня 2019. Процитовано 28 березня 2015. 
 27. Sean Michaels (19 березня 2008). Taking the Rick | News | guardian.co.uk Music. London: Music.guardian.co.uk. Архів оригіналу за 11 липня 2012. Процитовано 29 вересня 2011. 
 28. Cyber foes find ways to silence hate-talk radio host. freep.com. Архів оригіналу за 29 вересня 2007. Процитовано 28 лютого 2007. 
 29. Lindsay Lohan causes massive DoS war. Vitalsecurity.org. 9 січня 2006. Архів оригіналу за 5 січня 2022. Процитовано 20 січня 2008. 
 30. Bertiaux, Michaël (9 січня 2006). Ebaumsworld assiégé (фр.). Le Lézard. Архів оригіналу за 22 грудня 2016. Процитовано 19 січня 2008. 
 31. George-Cosh, David (25 січня 2008). Online group declares war on Scientology. National Post (Canwest Publishing Inc.). Архів оригіналу за 28 січня 2008. Процитовано 25 січня 2008. 
 32. Popkin, Helen A.S. (31 серпня 2010). Web video: Woman throws puppies in river, 4chan tracks her down. MSNBC Technology (MSNBC.com). Архів оригіналу за 10 вересня 2010. Процитовано 31 серпня 2010. 
 33. «Дементовані підписи в Лолкетах створюють нову вебмову», Tamara Ikenberg, The News Journal, 9 July 2007
 34. Richards, Paul (14 листопада 2007). Iz not cats everywhere? Online trend spreads across campus. The Daily Pennsylvanian. Архів оригіналу за 17 листопада 2007. Процитовано 19 січня 2008. 
 35. Steel, Sharon (1 лютого 2008). The cuteness surge. The Phoenix. Архів оригіналу за 13 лютого 2008. Процитовано 10 лютого 2008. 
 36. Howell O'Neill, Patrick (17 листопада 2014). 8chan, the central hive of Gamergate, is also an active pedophile network. The Daily Dot. Архів оригіналу за 5 січня 2015. Процитовано 18 січня 2021. 
 37. 2chan.net [Архівовано 28 липня 2015 у Wayback Machine.] Futaba Channel
 38. log. www.diochan.com. Архів оригіналу за 7 липня 2020. Процитовано 6 липня 2020. 
 39. 28chan.org [Архівовано 18 травня 2013 у Wayback Machine.] 28chan
 40. Koniec żartów z prezydenta Dudy. Policja przeszukała mieszkanie internauty. Prokuratura wszczęła śledztwo. wyborcza.pl. Архів оригіналу за 25 лютого 2021. Процитовано 9 січня 2017. 
 41. Świderski, Bartosz. Hejt na Filipa Chajzera to zorganizowana akcja Karachana. Sianie zamętu sprawia trollom największą przyjemność. NaTemat. Архів оригіналу за 8 липня 2020. Процитовано 18 січня 2021. 
 42. Tak zaczęło się obrażanie zmarłego syna Chajzera: "To co, szkalujemy? ZIEJMY NIENAWIŚCIĄ!". pudelek.pl (pl-PL). 22 липня 2015. Архів оригіналу за 20 липня 2019. Процитовано 9 січня 2017. 
 43. Hejt pod wpisem Filipa Chajzera o śmierci syna to zaplanowana akcja. 'Karaczan wkracza do akcji'. A to nie wszystko. plotek.pl (pl-PL). Архів оригіналу за 20 січня 2020. Процитовано 9 січня 2017. 
 44. Chmielecka, Julia. Trolle i zlewy. Gazeta Wyborcza. Архів оригіналу за 20 січня 2020. Процитовано 18 січня 2021. 
 45. Trolling level: master. To Karachan stoi za filmikiem "Mój sąsiad imigrant". naTemat.pl. Архів оригіналу за 8 липня 2020. Процитовано 9 січня 2017. 
 46. Scenariusz jak z horroru w Rybniku. Ktoś włamał się na konto zabitej 17-latki i straszy pół miasta. Psychopata czy żart?. naTemat.pl. Архів оригіналу за 4 серпня 2018. Процитовано 25 травня 2018. 
 47. Tak wyglądała ostatnia noc Alicji. nowiny.pl. Архів оригіналу за 20 липня 2019. Процитовано 21 серпня 2018. 
 48. Jak wejść na Karachan. facebook.com/jakwejsc/ (pl-PL). 19 жовтня 2019. Процитовано 19 жовтня 2019. 
 49. Reißmann, Ole; Stöcker, Christian (20 лютого 2012). We are Anonymous: Die Maske des Protests - Wer sie sind, was sie antreibt .... с. 22. ISBN 9783641083748. Архів оригіналу за 30 квітня 2021. Процитовано 28 березня 2015. 
 50. Massacre in Winnenden: School Shooting Internet Post a Fake. Spiegel Online. 13 березня 2009. Архів оригіналу за 20 липня 2019. Процитовано 18 січня 2021. 
 51. Roth, Daniel (2012). Zündstoff für den "Columbine-Effekt"? Die Berichterstattung über School Shootings in deutschen Print- und Online-Medien. с. 116. ISBN 9783643113948. Архів оригіналу за 30 квітня 2021. Процитовано 28 березня 2015. 
 52. German police now question whether killer posted warning. CNN. 12 березня 2009. Архів оригіналу за 8 липня 2020. Процитовано 18 січня 2021. 
 53. Lurkmore (рос.) http://lurkmore.to/Двач Пропущений або порожній |title= (довідка). Процитовано 2 жовтня 2018.  Проігноровано невідомий параметр |script-title= (довідка)
 54. Геты 2ch.hk. Lurkmore. 
 55. //Б/ред/ - че было в. Двач. Архів оригіналу за 20 липня 2019. Процитовано 18 січня 2021. 
 56. 2ch.hk. Lurkmore (рос.). Процитовано 2 жовтня 2018. 
 57. Mail.ru защитила "Двач" от DDoS-атаки. Meduza (ru-RU). Архів оригіналу за 11 січня 2021. Процитовано 2 жовтня 2018. 
 58. Архівована копія. wiki.1chan.ca (рос.). Архів оригіналу за 20 липня 2019. Процитовано 8 жовтня 2018.  Проігноровано невідомий параметр |script-title= (довідка)
 59. Hess, Amanda. Please Do Not Downvote Anyone Who's Asked for Help. Slate. Архів оригіналу за 9 жовтня 2018. Процитовано 18 січня 2021. 
 60. Архівована копія. Архів оригіналу за 30 жовтня 2021. Процитовано 24 жовтня 2021. 
 61. Архівована копія. Архів оригіналу за 19 грудня 2021. Процитовано 19 грудня 2021. 
 62. Архівована копія. Архів оригіналу за 25 листопада 2021. Процитовано 24 жовтня 2021. 
 63. Архівована копія. Архів оригіналу за 21 вересня 2016. Процитовано 20 вересня 2016. 


Посилання[ред. | ред. код]