Драндський собор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Успенський собор Драндського монастиря

Успенський собор Драндського монастиря (абх. Нанҳәа иазку Дранда-ныха) — собор Абхазької православної церкви, розташований на північній околиці села Дранда, в Гулріпшському районі Абхазії.

Історія[ред.ред. код]

Драндський собор був побудований приблизно в VI—VII століттях. В Середні століття він служив резиденцією єпископів. Під час турецького ярма храму було завдано великої шкоди, проте він був відновлений.

Російський і грузинський історик, археолог і етнограф Дмитро Захарович Бакрадзе, відвідавши Драндскій собор в 1860 році повідомляв, що храм був розписаний фресками. Проте з часом вони повністю зруйнувалися, і під час реставрацій храму відновлені не були.

В 1880 р. при соборі було засновано Драндський чоловічий монастир, [1] закритий в 1928 р.[2]

Архітектурні особливості[ред.ред. код]

Dranda Cathedral wall.JPG

Собор належить до хрестово-купольного типу, сформованому в візантійській архітектурі в V-VIII століттях. Примикають зі Сходу три п'ятигранні апсиди, включають в себе вівтар, дияконник та жертовник, яким у західній частині храму відповідають два напівкруглих приміщення, мають ніші. Із заходу храм завершує притвор. Купол храму зведений на низькому шестнадцатиграному барабані.

10 лютого 2011 р. Кабінет міністрів Республіки Абхазія передав собор Абхазькій православній церкві в безоплатне і безстрокове користування.[3]

Додаткова інформація[ред.ред. код]

6 грудня 2010 р. Банк Абхазії випустив в обіг пам'ятні монети, номіналом 10 апсарів, на реверсі яких зображені різні архітектурні пам'ятники Абхазії, у тому числі й Успенський собор Драндського монастиря [4].

Примітки[ред.ред. код]