Дренаж

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дренажна труба і дренажна канава

Дрена́ж (рос. дренаж, англ. drainage, нім. Dränage f, Drainage f, Entwässerung f, Bodenentwässerung f) –

  • У широкому розумінні — спосіб осушення територій.
  • Дренаж (в рослинництві та квітникарстві закритого ґрунту) — водопроникний матеріал, який насипають на дно ємності для вирощування рослин для швидкого відведення надлишку води при поливі. Використовують керамічні черепки, крупнозернистий пісок, дрібну гальку, дрібні фракції керамзиту і інші інертні матеріали.
  • Спосіб осушення територій родовищ корисних копалин шляхом збирання й відведення підземних гравітаційних вод у річки, озера чи спеціальні гірничі виробки. У гірничій справі дренаж застосовується для захисту шахт і кар'єрів від підземних вод шляхом перехоплення їх за допомогою дренажних пристроїв у період будівництва й експлуатації. Дренажні пристрої розділяються на поверхневі, підземні і комбіновані. До поверхневих належать: вертикальні водознижувальні і водовбирні свердловини, горизонтальні дренажні свердловини, голкофільтрові установки і випереджальні поверхневі траншеї, до підземних — дренажні штреки, наскрізні фільтри, підняттєві свердловини, водознижувальні колодязі, а також випереджуючі виробки (горизонтальні і похилі свердловини). За схемою розташування дренажні пристрої розділяють на кущові, лінійні, контурні, сітчасті, а в розрізі також — на одно- і багатогоризонтні, колекторні і безколекторні.
  • Осушування ґрунту за допомогою траншей, шпурів, підземних труб, дренажних канав і каналів, а також система осушувальних траншей, підземних труб, канав і каналів.
  • Дренування у медицині за допомогою дренажів — комплекс заходів для відведення раневого секрету, гною, промивних антисептичних розчинів з рани.
  • Парогравітаційний дренаж (абревіатура англ. SAGD) — ефективний термічний спосіб видобутку важкої нафти і природних бітумів.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]