Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка
Головний корпус Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка
Основні дані
Засновано 1940 р.
Приналежність Міністерство освіти і науки України
Контакт
Ключові особи Скотна Надія Володимирівна
Адреса вул. І.Франка, 24, м. Дрогобич Львівської обл., 82100
Веб-сторінка http://dspu.edu.ua
Мапа

CMNS: Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка у Вікісховищі

Дрого́бицький держа́вний педагогі́чний університе́т і́мені Іва́на Франка — державний заклад вищої освіти у Дрогобичі[1].

Історія[ред. | ред. код]

Гімназія[ред. | ред. код]

Раніше в приміщенні університету була реальна гімназія ім. Франца-Йосифа, в якій вчився Іван Франко. Тут вчителювали знаменитий поет-неокласик Петро Карманський, громадський діяч Володимир Бірчак, професор музики Анастазія Огроднік-Жилава, гімназію очолював Андрій Алиськевич, а сам заклад закінчили: Василь Стефаник, Лесь Мартович, Стефан Ковалів, Володимир Бірчак, Остап Нижанківський, Григорій Коссак, Бруно Шульц, Анджей Хцюк, Михайло Матчак, Василь Шевчук, Микола Фриз.

Педагогічний університет[ред. | ред. код]

Пам'ятна дошка на корпусі інституту фізики, математики та інформатики ДДПУ.
Меморіал жертвам НКВС «Тюрма на Стрийській» на подвір'ї інституту фізики, математики та інформатики ДДПУ

Історія Дрогобицького державного педагогічного університету почалась з травня 1940 року, коли відповідно до постанови уряду УРСР, було створено Дрогобицький учительський інститут з історичним, географічним та мовно-літературним факультетами[2]. 12 березня 1940 року в обласній газеті «Більшовицька правда» надруковано перше оголошення про набір до Дрогобицького державного учительського інституту на історичний, мовно-літературний і фізико-математичний факультети. 1 вересня 1940 року відбулось урочисте відкриття інституту в складі історичного, мовно-літературного та фізико-математичного факультетів з денною, вечірньою та заочною формами навчання[3].

У роки війни інститут припинив свою діяльність, а 19 листопада 1944 — інститут відновив свою роботу, оголосивши набір на три факультети: історичний, філологічний, фізико-математичний.

1945—1946 рр. — уперше проведено набір на заочне відділення.

1947 р. — уперше інститут розподілив випускників на роботу в школи.

1952 р. — учительський інститут реорганізовано в педагогічний.

У лютому 1954 року інституту було присвоєне ім'я Івана Франка.

З 1 вересня 1956 року історичний факультет Дрогобицького педінституту був ліквідований, а студентів переведено в склад історичного факультету Львівського державного університету.

У лютому 1960 року Львівський педагогічний інститут переведено у Дрогобич і об'єднано з Дрогобицьким педінститутом імені Івана Франка.

1995 р. — інститут атестовано і віднесено до вищих навчальних закладів ІІІ — IV рівня акредитації.

1996 р. — виш увійшов до «Альянсу університетів за демократію»

1998 р. — на базі інституту створено Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка.

2019 р. — університет має 4 інститути, 5 факультетів, Центр післядипломної освіти та доуніверситетської підготовки, 42 кафедр, на яких працює 582 викладачі — з них докторів наук 63 (професорів 54), кандидатів наук 337 (доцентів 250). Професію педагога (денна/заочна форма навчання) здобувають понад 5000 студентів.

Університет готує учителів із понад 50 спеціальностей і спеціалізацій.

Навчальні підрозділи[ред. | ред. код]

Міжнародна співпраця[ред. | ред. код]

Вишиванка-фест 20 травня 2012. Вишиванкова хода повз приміщення інституту фізики, математики та інформатики ДДПУ.

Першу угоду про міжнародну співпрацю Дрогобицький педагогічний інститут підписав ще у 1967 р. із Ряшівською вищою педагогічною школою (Польща).

У подальшому у зв'язку із розширенням міжнародних контактів було розпочато роботу із укоадання угод про співпрацю із іншими закордонними вишами. На сьогоднішні Дрогобицьким державним педагогічним університетом імені Івана Франка підписано низку угод з польськими, німецькими та австрійськими вишами, зокрема:

 • у 2000 році — з Легницькою вищою професійною школою ім. Вітелона (Польща);
 • у 2001 році — з Варшавською академією спеціальної педагогіки, Підляською академією в Седльцях, Свєнтокшиською академією ім. Яна Кохановського (усі — Польща);
 • у 2002 році — з Люблінським католицьким університетом, Полонійною академією в Ченстохові, Університетом інформаційних технологій та менеджменту в Ряшеві, Університетом Марії Кюрі-Склодовської в Любліні (усі — Польща); з Українсько-австрійським центром співробітництва з питань науки, освіти й культури (Австрія);
 • у 2003 році — з Віденською Педагогічною Академією (Австрія);
 • у 2004 році — з Вищою школою прикладної інформатики та менеджменту у Варшаві; Люблінською політехнікою (обидва — Польща); Університетом прикладних наук у Ерфурті (Німеччина).

Завдяки суттєвому розширенню співпраці Університет став відомим у Євросоюзі українським осередком вищої освіти, науки, культури, який впроваджує сучасні тенденції у розвитку академічної діяльності та академічної спільноти.

З 4 червня по 7 червня 2007 року у Дрогобицькому державному педагогічному університеті імені Івана Франка перебували Президент міжнародної організації «DISOP», депутат Європарламенту Еме Кекельберг та фінансовий менеджер цієї організації Лео Хендрікс.

Мета візиту високих гостей — налагодження контактів з Дрогобицьким державним педагогічним університетом імені Івана Франка для подальшої співпраці. Гості ознайомилися з факультетами Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, у тому числі із соціально-гуманітарним у Самборі та біологічним у Трускавці.

Обидва високоповажні гості вперше в Україні і вони були захоплені гостинністю та відкритістю дрогобичан. Гості відвідали низку історичних та культурних пам'яток Дрогобиччини та Самбірщини.

На зустрічах зі студентами та працівниками університету Президент міжнародної організації «DISOP» пан Еме Кекельберг закликав нас зберігати свій національний колорит та підкреслив, що у нас є великі можливості для розвитку економіки.

Завершенням візиту став концерт найкращих колективів та виконавців університету, який зворушив гостей. Прощаючись з керівним складом університету пан Еме Кекельберг просив скласти конкретні пропозиції щодо співпраці нашого закладу з міжнародною організацією «DISOP».

Основні пропозиції університету:

 1. 1. Виявити сприяння у підписанні угод про співпрацю між Дрогобицьким державним педагогічним університетом імені Івана Франка та бельгійськими університетами;
 2. 2. Участь «DISOP» у створенні Європейського Вищого навчального закладу (колегії) у м. Самбір, співзасновниками якого виступали б бельгійська та польська сторони;
 3. 3. Організація днів української культури та українського народного мистецтва у Західній Європі, зокрема у Бельгії;
 4. 4. Розглянути можливість фінансової участі з боку «DISOP» у формуванні бібліотеки (будівництво та обладнання), яка б відповідала сучасним вимогам щодо забезпечення навчальної та науково-дослідної роботи в університеті;
 5. 5. Реалізація спільного тристороннього бельгійсько-українсько-німецького проекту з організації Міжнародної літньої школи соціальної роботи на базі соціально-гуманітарного факультету (м. Самбір)

У вузі працює Хорова капела «Gaudeamus».

Аспірантура[ред. | ред. код]

Відділ аспірантури несе відповідальність за організацію та підготовку науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації через аспірантуру для потреб Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка та інших навчальних закладів.

Підготовка аспірантів та здобувачів наукового ступеня проводиться в Інституті фізики, математики та інформатики, а також на таких факультетах: філологічному, романо-германської філології, історичному, фізичного виховання, соціально-гуманітарному, біологічному та на кафедрі педагогіки.

На даний час в аспірантурі за державним замовленням навчається 81 особа: з них із відривом від виробництва 58 осіб та без відриву від виробництва 23 особи. Проводиться підготовка за 13 спеціальностями, а саме:

01.01.01 — математичний аналіз;
01.04.10 — фізика напівпровідників і діелектриків;
06.01.09 — рослинництво;
09.00.01 — онтологія, гносеологія; феноменологія;
10.02.01 — українська мова;
10.01.01 — українська література;
10.01.06 — теорія літератури;
10.02.03 — слов'янські мови;
10.02.04 — германські мови;
10.02.15 — загальне мовознавство;
19.00.07 — педагогічна та вікова психологія;
13.00.02 — теорія та методика навчання (англійська мова);
13.00.01 — загальна педагогіка та історія педагогіки (навчається найбільше аспірантів).

Крім того, в аспірантурі університету проходять підготовку 30 здобувачів наукового ступеня з відповідних спеціальностей з метою підготовки і захисту кандидатської дисертації, а також для поглибленого теоретичного вивчення спеціальних дисциплін, вивчення іноземної мови та філософії, складання кандидатських іспитів на термін до 5 років.

Перший випуск аспірантів був у 1995 році. Від того часу аспірантуру Франкового ВНЗ закінчили 111 осіб, з них 42 особи захистили дисертації, що становить 38 %, від загальної кількості випускників. Наукові дослідження проводилися під керівництвом провідних вчених нашого університету: докторів та кандидатів наук. Захисти дисертацій проходили в таких провідних спеціалізованих радах, як: Національному університеті ім. Т. Шевченка, Національному педагогічному університеті ім. М.Драгоманова, Київському національному лінгвістичному університеті, Київському національному економічному університеті, Львівському національному університеті ім. І.Франка, Прикарпатському університеті ім. В.Стефаника, Інституті української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського та в багатьох інших. Процес подачі документів до захисту нашими аспірантами продовжується. Майже усі випускники аспірантури працевлаштовуються в нашому університеті, тим самим поповнюють науково-педагогічні кадри, зокрема працюють в наш час[коли?] заступниками деканів, завідувачами кафедр, доцентами.

У цільову аспірантуру Дрогобицького державного педагогічного університету набирають за постійнодіючими спеціальностями:

01.01.01 Математичний аналіз
01.04.10 Фізика напівпровідників і діелектриків
09.00.01 Онтологія, гносеологія, феноменологія
10.01.01 Українська література
10.01.06 Теорія літератури
10.02.01 Українська мова
10.02.15 Загальне мовознавство
13.00.01 Загальна педагогіка та історія педагогіки

За дозволом Міністерства освіти і науки України у 2006 році університетом здійснений разовий набір в аспірантуру за спеціальностями:

06.01.09 Рослинництво
19.00.07 Педагогічна та вікова психологія

Ректори (директори) університету[ред. | ред. код]

Відомі випускники та студенти[ред. | ред. код]

Відомі викладачі[ред. | ред. код]

Футбольна команда[ред. | ред. код]

Футбольна команда в стінах навчального закладу з'явилася не пізніше 1952 р. під назвою «Іскра». Вона стала учасником чемпіонату Дрогобицької області 1952 р. А зголом і розіграшу кубка Дрогобича 1952 р., програвши у чвертьфіналі «Нафтовику» з рахунком 0:4[4]. Наступного року «Іскра» заявилася в чемпіонат Дрогобича, в якому взяло участь 6 колективів[5]. Учасником міських турнірів «Іскра» також була щонайменше в 1954 р., 1957 р., 1960 р.

У липні 1953 р. дрогобицькі студенти стали учасниками чемпіонату облради ДСТ «Іскра»[6].

До обласних турнірів команда Дрогобицького педагогічного інституту (вже не як «Іскра») повернулася після здобуття Україною незалежності. Навесні 1992 р. вона взяла участь у розіграші кубка Львівської області, зазнавши поразки від минулорічного чемпіона Львівщини[7]. У першій половині 1990-х років студентська футбольна дружина стала дворазовим володарем кубка Дрогобича.

У середині 1990-х років керівництво інституту розпочало співпрацю з бориславським «Нафтовиком», який виступав у першій лізі (дивізіоні) чемпіонату області. Завдяки зусиллям декана факультету фізичного виховання М. Лук'янченка та за підтримки ректора В. Скотного кадровий потенціал «Нафтовика» суттєво підсилився студентами. Відтак восени 1999 р. бориславська команда виборола титул чемпіона Львівщини (тренер А. Веселовський)[8]. Не випадково за підсумками 1999 р. до п'ятірки найкращих організаторів футболу області увійшов Скотний Валерій Григорович[9]. Спільні виступи дрогобицьких студентів та бориславських футболістів з перервами тривали до початку ХХІ ст. У 2004 р. команда ДДПУ-«Каменяр» (Дрогобич/Борислав) зайняла 5-е місце в чемпіонаті Львівщини (тренер А. Веселовський). А юнаки (тренер Р. Проць) стали чемпіонами.

У 2013 р. ДДПУ кооперувався з «Карпатами» (Доброгостів)[джерело?].

Джерела та література[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка (ДДПУ)
 2. Галів М. Дрогобицький державний учительський інститут: перший рік роботи (1940—1941) // Молодь і ринок. — 2011. — № 2. — С. 62-67.
 3. Матвіїшин. Пам'ятні хвилини Дрогобицького інституту // Вільне слово. — Дрогобич. — 1941. — № 21 (24 серпня). — С. 4.
 4. Радянське слово (Дрогобич). — 1952. — 5 жовтня.
 5. Радянське слово (Дрогобич). — 1953. — 7 квітня.
 6. Попов, Євген (2019). Самбір, гол! (українська). 
 7. Галицький футбол (Дрогобич). — 1992. — № 4.
 8. Український футбол (Київ). — 2000. — 11 січня. — С. 8.
 9. Український футбол (Київ). — 1999. — 28 грудня.

Посилання[ред. | ред. код]